Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan Otunun Faydaları

11 - Aralık - 2010

Şifalı bitkiler arasında özel bir yeri olan ısırgan otu kullanımı nasıl...

Şifalı bitkiler arasında özel bir yeri olan ısırgan otu kullanımı nasıl olmalıdır? Bağışıklığı güçlendirici, iyi huylu prostat büyümesini engelleyici, kan şekerini düşürücü ve romatizma ağrılarına karşı etkinliğiyle tanınan ısırgan otunun, yaprakları kökleri ve tohumları bitkisel tedavi de kullanılmaktadır.

Isırgan otu nun etkinliği öncelikle yetişmiş olduğu toprağın yapısına ve çevre şartlarına bağlıdır. Bu yönü diğer bitkilere nazaran daha belirgindir. Tedavi edici özelliği iklim şartları, toprağın yapısı ve güneş ışığına sıkıca bağlıdır. Diğer bitkilerde de genel olarak bu bağlılık bulunmasına rağmen ısırganda daha fazladır. Birbirine fazla uzak olmayan alanlarda bulunan ama örneğin güneşi görme derecesi farklı olan ısırganların etkinliği de farklılığa neden olabilmektedir. Buradan çıkan sonuç ısırgan otunun yararları ve ısırganın tedavide kullanılması onun amacına uygun olarak gerekli şartlarda yetiştirilmiş olmasına doğrudan bağlı olacağıdır.

A ve C vitaminleri açısından zengin bir bitki olan ısırganotu bağışıklığı güçlendirmek, kan dolaşımını artırmak ve kan temizlemek gibi etkilere sahiptir.

Isırgan bitkisinde  pankreasın, midenin, karaciğerin, bağırsakların ve safra kesesinin salgılarını uyaran sekterin adlı madde vardır.

Isırganda bulunan demir minerali  alyuvarları devamlı yenileyerek yeni dokulara oksijen gitmesini sağlayıcı etki gösterir.

Isırgan Nasıl Kullanılır ?

Isırgan çayı (yaprak): 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış ısırganotu yaprağı 1 bardak suyla haşlanır ve 5 dk demlendikten sonra içilir. Isırganotu çayı her seferinde taze olarak demlenip içilmelidir.

Tohum çayı : Hafifçe ezilmiş 1 tatlı kaşığı ısırgan otu tohumu 1 bardak kaynamış suyla haşlanır 10 dk demlendir ve süzüldükten sonra içilir.

Öğütülmüş ısırgan tohumu ve bal karıştırılarak da kullanılabilir. Günlük ısırgan otu tohumu kullanımı 10 gramı aşmamalıdır.

Kök çayı : Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış ısırgan kökü 1 bardak soğuk suya konulur. 5 dk boyunca hafif ısıda kaynatıldıktan sonra 5 dk demlenmeye bırakılır ve süzüldükten sonra içilir.

Isırgan çayının sürekli biçimde aralıksız olarak kullanımı tavsiye edilmemektedir. 2-3 hafta kullanıp 10 gün ara verilmesi önerilir.

Isırgan ve Saç : Isırgan otunun saça etkisi saçların dökülmesini durdurmak, kepeği önlemek, saçlara canlılık ve parlaklık kazandırmaktır. Saçlar önce sabun ya da şampuanla yıkanır. Bir tutam ısırgan otu kaynamakta olan yaklaşık 750 ml suda 4-5 dk haşlanır ve soğuduktan sonra süzülür. Saçlar ısırgan suyu ile yıkanır. Yarım saat sonra saçlar yalnızca suyla yıkanır ve kurulanır. Isırgan otu suyu hazırlamak için taze ya da kurutulmuş ısırgan kullanılabilir. Isırganın köklerinden yapılan ısırgan tentürü de saç sağlığı için yararlıdır. Ayrıca ısırgan otunun bir diğer kullanım şekli, şaç bakımı için kozmetik sektöründe şampunlarda kullanılmasıdır.

Isırgan otunun tablet olarak kullanılması da mümkündür.

Isırgan otunun salata veya çorba şeklinde tüketimi de yaygındır.

Isırgan Otunun Zararları var mıdır?

Bazı kişilerde ısırgan çayı mide rahatsızlığına yol açabilir.

Isırganın östrojen hormonunun üretimini yavaşlatıcı etkisi bulunduğundan menopozadaki kadınların kullanmaması gerekir.

Hipoglisemi rahatsızlığı bulunanlar doktora danışmadan ısırgan kullanmamaları yerinde olur.

Kemoterapi- radyoterapi alanların trombozit düzeyi düşükse ısırgan kullanmamalıdır.

Bu haber 2069 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

..I..

Işgın

Işgın ...kabıza karşı ...

Ispanaktaki Vitaminler

Ispanaktaki Vitaminler Ispanaktaki vitaminler ıspanak hangi hastalıklara iyi gelir faydaları nelerdir

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com