Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
İşte Birbirinden Gizemli Baharatlar!

İşte Birbirinden Gizemli Baharatlar!

29 - Aralık - 2010, 16:09

Birbirinden farklı yüzlerce renk, koku ve tat... Yemeklerimize lezzet katan çeşit çeşit baharat ...

Birbirinden farklı yüzlerce renk, koku ve tat... Yemeklerimize lezzet katan çeşit çeşit baharat yaşantımıza sağlık da getiriyor.

Zencefil
Anavatanı Güney Asya olan bu otsu bitki, nemli ve sulak yerlerde yetişiyor. Yaprakları tarçın kokulu ve sarı renkte çiçekleri var. Ülkemizde seralarda yetiştirilen zencefilin kökü, hem taze olarak hem de kurutulup öğütülerek baharat olarak yemeklerde kullanılıyor. İştah açıcı ve hazmı kolaylaştırıcı etkisi var.

Defne
Yuvarlak tepeli ve sık dallı bir ağaç olan defne, ülkemizde doğal olarak yetişiyor. Yapraklarında hoş kokulu ve uçucu bir yağ var. Özellikle et ve balık yemeklerinde, bolonez soslarda kullanılıyor. Antioksidan etkilere sahip bu bitkiyi kullanırken ölçüyü kaçırmamak gerek çünkü bir iki yapraktan fazlası yemeğe acı bir tat veriyor. Ayrıca defne yaprağını soslarda kullanmanın püf noktası, yaprağı sos pişmeye yakınken eklemek.

Kırmızı Pul Biber
Ülkemizin güneydoğu illerinde yetişen kırmızıbiber, taş değirmenlerde kalın bir şekilde öğütülerek pul hale getiriliyor. Kolesterol düşürücü, mide asidini düzenleyici ve mikrop öldürücü etkileri var. Ülkemizde yılda yaklaşık 10 ton tüketilen kırmızı pul biber, yemeklerimizin vazgeçilmez geleneksel tatlarından biri.

Kimyon
Maydonozgiller familyasından olan kimyonun sarımsı esmer renkli tohumları öğütülerek baharat olarak kullanılıyor. İştah açıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı etkileri var. Özellikle kıymayla yapılan yemeklerde tercih ettiğimiz kimyon, tavuk yemeklerine de ilginç bir tat veriyor.

Hardal
Türkiye'de baharat olarak pek kullanılmayan hardal bitkisi, ülkemizde daha çok sos haliyle tanınıyor. Sarı çiçekli, otsu bir bitki olan hardalın tohumları baharat olarak kullanılıyor. Keskin ve geniz yakıcı bir tadı var. İyi bir iştah açıcı olan bu gizemli baharat, özellikle et ve balık yemeklerinde kullanılıyor. Ayrıca köri karışımlarının ana maddelerinden biri.

Tarçın
Defnegiller familyasından olan tarçın bitkisi, aslında yaprak dökmeyen, hoş kokulu bir ağaç. Kabukları baharat yapımında kullanılıyor. İnsanlık tarihinin en eski baharatlarından biri olan tarçının iştah açıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı etkilerinin dışında, kan dolaşımını geliştirip hızlandırıcı etkileri de var. Özellikle sütlü tatlılarda, kahve, çikolata ve meyve soslarında kullanılıyor.

Karanfil
Karanfil baharatı, anavatanı Endonezya olan karanfil ağacının çiçek tomurcuklarından elde ediliyor. Yüzyıllardır tüm dünya mutfaklarında baharat olarak kullanılan karanfilin acımsı ve ekşi bir tadı var. Hint yemeklerinde çok sık kullanılıyor. Avrupa'da ise turşu ve reçellere çeşni olarak katılıyor. Anti mikrobik bir etkiye sahip olan karanfil, güzel kokusu nedeniyle yemeklerden sonra ağza ferahlık vermekte de kullanılıyor.

Vanilya
Tropikal bir bitki olan vanilyanın anavatanı Meksika, Madagaskar, Cava ve Antiler. Baharat olarak kullanılan meyveleri, henüz yeşilken toplanıyor, suda haşlanıp kurutuluyor. Çok özel bir kokuya sahip olan bu baharatın aslında acı bir tadı var. Mide ve sinir sistemi üzerinde uyarıcı etkileri olduğu biliniyor. Pasta, çikolata, dondurma, kahve gibi birçok ürüne tat katmak için kullanılıyor.

ajans5.com

Bu haber 1897 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ŞİFALI BİTKİSEL YAĞLAR

  • Bu kategoriye henüz haber eklenmedi.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com