Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Sıcak Havalarda Pamuklu Giysi Kullanılmalı

Sıcak Havalarda Pamuklu Giysi Kullanılmalı

05 - Haziran - 2012, 11:08

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Memişoğlu, aşırı sıcaklarda, vücut sağlığı için özelikle iç çamaşırlarında pamuklu giysilerin tercih edilmesini önerdi.

Prof. Dr. Memişoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hava sıcaklıklarının tüm yurtta mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği şu günlerde çeşitli deri hastalıklarından dolayı polikliniklere başvuran hasta sayısında da artış gözlendiğini bildirdi.

Hastaların daha çok alerji, bacak ve kol altlarında pişik, deride yanma hissi ve kaşıntı şikayetiyle kendilerine geldiğini ifade eden Memişoğlu, bu rahatsızlıkların önemli bir bölümünün ise giysi seçimindeki yanlışlıklardan kaynaklandığını ifade etti.

Aşırı sıcaklarda, vücut sağlığı için özellikle iç çamaşırlarda pamuklu giysilerin tercih edilmesini öneren Memişoğlu, ''Sentetik giysiler, vücutta kaşıntı, alerji ve çeşitli deri hastalıklarına neden oluyor'' dedi.

Memişoğlu, pamuklu giysilerin vücuttaki teri emmesinin yanı sıra vücudun nefes almasını sağladığını, oysa sentetik ve naylon karışımlı giysilerin deri solunumunu engellediğini, vücutta çeşitli deri hastalıklarına neden olmasının yanında terlemeyi de artırdığını vurguladı.

Aşırı sıcak havalarda yetişkinlerden çok derileri hassas olan bebek ve çocukların risk altında olduğuna işaret eden Memişoğlu, ''Hassas bebek ciltleri için pamuklu kumaşlardan vazgeçilmemeli. Çünkü, pamuklu kumaşlar, sıcağa karşı vücuda kalkan işlevi görüyor'' diye konuştu.

PAMUKLU GİYSİ AZALIYOR

Anadolu Girişimci İşadamları Derneği (AGİD) Başkanı ve Süvari Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Coşkun ise, natürel diye nitelendirdikleri pamuklu ve yünlü giysilerin konfeksiyon sektöründeki payının yüzde 30'a kadar gerilediğini belirterek, ''Bu gerilemede, moda tutkusunun yanı sıra ütü kolaylığı ve fiyat farkının da etkisi var'' dedi.

Coşkun, pamuklu giysilerin hammaddesinin Türkiye'de ekim alanları giderek azalan pamuk bitkisi olduğunu, sentetik ürünlerin hammaddesinin ise çoğunlukla kimyasal ve pamuğa göre çok düşük maliyetli olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''Piyasada pamuklu ve sentetik giysilerin yanı sıra her ikisinin de karıştırıldığı giysiler de mevcut. Bir ürüne ne kadar çok sentetik karıştırılırsa maliyet o kadar düşüyor, pamuk oranı arttıkça ise maliyet artıyor.

Her ne kadar sentetik giysiler moda olsa da pamuğun sağlık açısından öneminin farkında olanlar pamuklu giysilerden vaz geçmiyorlar. Pamuklu giysileri kullananlar kumaşın özelliğinden dolayı sentetik giysilere göre daha çabuk kırışmasını da sorun yapmıyorlar. Özellikle yeni nesil sentetik ürünleri pamuğa göre daha kolay ütü tutması nedeniyle de avantajlı görüyor. Sentetik giysilerin yanı sıra viskon modası da yıllardır sürüyor. Ham maddesi ağaç elyafı olan viskon giysiler de tercihte önemli bir pay sahibi. Ama, biz konfeksiyoncular olarak en doğru seçimin her mevsimde pamuklu giysi olduğunu düşünüyoruz.''

Bu haber 2467 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

FAYDALI BİLGİLER

Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği

Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği 24.Ortalama bir mavi balinanın ağırlığı ortalama 40 filin ağırlığı kadardır. Bu demektir ki mavi balinanın dili bir...

Güneşin Zararları Ve Yararları

Güneşin Zararları Ve Yararları Güneşin yararları ve zararları.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com