Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Aile ve Çocuk Eğitimi

Aile ve Çocuk Eğitimi

03 - Ocak - 2011, 14:23

Allah güzeldir, güzel olanı sever. Aile yaşantımızın güzelliklerle dolması bizlere süs olarak verilen çocuklarımızın maddi-manevi bütün ihtiyaçlarını hakkıyla karşılamamızla bağlantılıdır. Bize düşen, Peygamber efendimizi örnek alarak İslâm sevgisini aile bireylerine kazandırmamızdır.

M. Beşir Eryarsoy

Hâkim (hikmet sahibi) olan Allah, insan neslinin devamı ile insanın ihtiyaçlarını birbiriyle iç içe yaratmıştır. Evlilik, kadın ve erkeğin hayatının kemale ermesinde büyük bir öneme sahiptir. Evlilik dinin yarısı olduğu gibi, iki yarım insan olan kadın ve erkek de bu sayede tam olabilmektedirler.

     Lütfu bol olan Allah, insanın halis niyetle yaptığı bütün davranışlarını ibadet olarak kabul buyurmaktadır. Allah’ın emri ve Peygamber efendimizin sünneti olan evliliği Allah’ın rızası için gerçekleştiren Müslüman bu evliliğini ibadete dönüştürmüş olur. İbadetlerimizi yerine getirirken uymamız gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar gözetildiği zaman ibadetimiz makbul olabilmekte ve birçok faydalar hâsıl olmaktadır. Namaz halis niyetle, şartları yerine getirilerek kılındığı zaman kulu fahşa ve münkerden koruyan bir kalkana dönüşmektedir. Allah rızası için gerçekleştirilen evlilik de evlilik süresince uyulması gereken şartlara riayet edildiği zaman insanın hayatını huzur ve mutlulukla dolduran, insanı haramlardan koruyan bir ibadet olacaktır. Namazımızı nasıl ki Peygamber efendimizin kıldığı gibi kılıyorsak evlilik hayatımızı da peygamber efendimizi örnek alarak sürdürmeliyiz.

     Her şeyi bilen Allah, hayat yolculuğumuz sırasında sorun yaşamamamız için belirli yerlere işaretler koymuştur. Bu işaretleri doğru bir şekilde anlayıp ona göre davranışlarını düzenleyen insanlar hem bu dünyada hem de öteki dünyada mutlu olan insanlardan olabileceklerdir. İbadetlerin bizi kötülüklerden alıkoymaması ibadetlerimizi hakkıyla yerine getirmememizden kaynaklanmaktadır.

     Peygamber efendimiz evlenmemizi ve çoğalmamızı bizlerden istemiştir. İbadet bilinciyle kurulan evlilik müessesesinin aynı bilinçle sürdürülmesi gerekmektedir. Peygamber efendimiz babanın aile fertlerinin çobanı olduğunu ve onlardan sorumlu olduğunu ifade buyurmuşlardır. Babanın bu sorumluluğun bilincinde olarak ailesinin İslâmi bir yaşantıya sahip olmasında, onların maddi-manevi ihtiyaçlarının karşılanmasında faal olması gerekmektedir. 

     Peygamber efendimiz dünyaya gelen her çocuğun İslâm fıtratı üzere doğduğunu, ana-babasının onu Yahudi, Hıristiyan veya Mecusi yaptıklarını ifade buyurmuşlardır. İslâm üzere doğan çocuklarımıza sevdirerek İslâm’ı öğretmemiz büyük önem arz etmektedir. Katı kurallarla verilen İslâmi eğitim kimi zaman çocuğun İslâm’dan soğumasına, uzaklaşmasına neden olabilmektedir. Çocuğun namaz kılmak, oruç tutmak, Kur’ân-ı Kerim’i okumak gibi olumlu davranışlarını anne-babanın takdir etmesi, başka insanların yanında uygun bir tarzda dile getirmeleri, bazen bu tür davranışları ödüllendirmeleri çocuk üzerinde olumlu ve kalıcı etkide bulunacaktır. Allah Teala: "Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi/aile fertlerinizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun…” (Tahrim 66/6) buyurmuştur. İşimiz ve özel uğraşılarımız ailemize zaman ayırmamızı engelliyorsa, aile içinde huzursuzlukların çıkması bizleri şaşırtmamalıdır. Bu olumsuzlukların içerisinde en önemlisi ise eş ve çocuklarımızın İslâmi yaşantıdan uzaklaşmaları olacaktır. Bu manada bizim eşimizin ve çocuklarımızın güzel ahlâk sahibi olmaları nasıl ki Allah katındaki değerimizi artıran bir etkiye sahip olacaksa, aksi bir durum da Allah katında sorumlu tutulmamıza neden olacaktır.

     Babanın hanımı ve çocuklarıyla beraber zaman geçirmesi örneklik açısından büyük bir önem arz etmektedir. Kur’an ahlâkıyla ahlâklanmış olan bir babanın ailesi ile geçirdiği her an özellikle çocukları üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olacaktır. Genelde bilinen ama düzenli bir şekilde uygulanmayan bazı pratik uygulamalar olarak zikredilebilecek hususlar;

1-Evde namazı cemaatle kılmak: Anne, baba ve çocukların cemaatle namaz kılması ilahi bir  rahmet olarak evin huzurunu artıracaktır. Küçük çocukların namaza ısınması için bu uygulama büyük öneme sahiptir.

2-Sabah namazından sonra kısa bir sohbet etmek: Bu sohbette Kur’ân-ı Kerim’i veya Hadis kitaplarından birini okumak.

3-Babanın akşam eve gelince hanımının ve çocuklarının gün boyu neler yaptığını sorması ve olaylar hakkında yapıcı değerlendirmelerde bulunması.

4-Aile olarak akrabalara ve aile dostlarına ziyaretlerde bulunulması: İslâmi terbiyeye sahip ailelere yapılacak bu tür ziyaretler hanım ve çocuklarımızın olumlu davranışlarını pekiştirecektir.

5-Aile olarak veya dost ailelerle piknik ve gezi gibi etkinliklerde bulunmak.

Allah güzeldir, güzel olanı sever. Aile yaşantımızın güzelliklerle dolması bizlere süs olarak verilen çocuklarımızın maddi-manevi bütün ihtiyaçlarını hakkıyla karşılamamızla bağlantılıdır. Bize düşen, Peygamber efendimizi örnek alarak İslâm sevgisini aile bireylerine kazandırmamızdır.

Bu haber 3169 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

YAZILAR

Güzel Konuşmak İsteyenler Buyursun

Güzel Konuşmak İsteyenler Buyursun 32 tekerleme ile konuşmanızı güzelleştirin...

Öfke ve Sevgide sınır yoktur

Öfke ve Sevgide sınır yoktur Lütfen bu yazıyı paylaşıp bu duruma düşmek üzere olan bir kaç kişinin bile olsa okumasına vesile olun!!!

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?





Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com