Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Evde Balık Ve Evcil Hayvan Beslemenin Püf Noktaları

Evde Balık Ve Evcil Hayvan Beslemenin Püf Noktaları

13 - Ocak - 2011, 13:09

Müşterilerin, özellikle çocukların yoğun talep ettiği hayvanlardan birsinin de ...

Mersin'de 14 yıldır petshop işletmeciliği yapan Levent Birgül, özellikle gelişme çağındaki çocukların hayvan sevgisinin çok yüksek olduğuna dikkat çekerek, "Çocuklar hayvanları yetişkinlerden daha çok seviyor. Bazen bir balık veya kaplumbağa, bir çocuğa anne ve babasından sonra en yakın arkadaş olabiliyor" dedi.

Levent Birgül, müşterilerinin çoğunluğunu gelişmekte olan çocukların oluşturduğunu söyledi. Son yıllarda çocuklardaki hayvan sevgisinde bir patlama yaşandığını ifade eden Birgül, bunun da hayvanların çocuklar üzerinde eğitici rol üstlendiğini gösterdiğine inandıklarını vurguladı. Evcil hayvanların bir oyuncak gibi çocuğun yaşamında etkili olduğuna işaret etti.

BALIKLARIN BAKIMI

Müşterilerin, özellikle çocukların yoğun talep ettiği hayvanlardan birsinin de Japon balıkları olduğunu belirten Birgül, "Japon balıkları 1 yaşında üreme çağına ulaşırlar. Bu balıklar fanus balıklarıdır. Japon balıkları çok obur balıklar olduklarından her bulduklarını yerler, bu sayede hem çabuk büyür hem de akvaryum suyunu çok çabuk kirletirler. Küçük bir akvaryumda veya bir fanusta su çok çabuk kirleneceğinden çok kısa aralıklarla su değişimleri yapılması gerekir. Ayrıca Japon balıkları nispeten hassas
balıklardır. Hızlı yüzemedikleri için kendi türlerinden olmayan balıklardan kaçamazlar ve aynı akvaryumlarda bakılmaları uygun değildir. Japon balıklarına uygun çok sayıda tür yoktur" şeklinde konuştu.

Akvaryum bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Birgül, sağlıklı ortamda balık ve su kaplumbağaları yetiştirmek isteyen vatandaşların akvaryumlarının bakımına çok dikkat etmeleri gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:
"Akvaryumun suyunu düzenli olarak değiştirmeniz gerekir. Akvaryum içinde oksijeni eksik etmemeli ve akvaryumdaki balıklarınıza düzenli yem verilmeli. Ayrıca akvaryumun ışıklandırılması ve temizliği yapılırken kesinlikle kimyasal maddeler kullanılmamalıdır. Her balık için akvaryum boyutu değişir ve en önemlisi balık yetiştiriyorsanız en doğal ortamı sağlamanız gerekir. Eğer kaplumbağa yetiştiriyorsanız mutlaka sudan çıkıp kurulanmak istediğinde üzerine çıkabileceği bir taş koymayı unutmamalısınız.
Balıklar için akvaryuma ısıtıcı ve derece çok önemlidir. Soğukta yaşayamazlar. Oksijen de çok önemlidir. Fanusta balık ve kaplumbağa yetiştiriyorsanız oda sıcaklığı yeterlidir.

Bu haber 6442 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

BİYOLOJİ DÜNYASI

Karıncalar düşmanlarını unutmuyor!

Karıncalar düşmanlarını unutmuyor! Hayvanlar aleminde çalışkanlıklarıyla örnek gösterilen karıncalar, hafızalarıyla da büyülüyor: Karıncalar düşmanını...

Yağmur Yağınca Neden Solucanlar Yüzeye Çıkar?

Yağmur Yağınca Neden Solucanlar Yüzeye Çıkar? Yağmur yağdığında, toprak katmanlarından rahatlıkla süzülerek alt tabakalara inen yağmur suyu...

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com