Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Önce

Önce"Abdul"Demeden Çocuklarınızı Allah'ın İsimleri İle İsimlendirmeyiniz.

10 - Şubat - 2011, 22:27

Kadir ismi Allah'ın isimlerinden birisidir ve her şeye gücü yeten anlamındadır ve toplumda çok yaygın olarak kullanılır. Abdulkadir ise "Kadir olan Allah'ın kulu" anlamına gelir...

İsmin başına "Abdul" getirmeden çocuklarınızı  Allah'ın isimleri  ile isimlendirmeyiniz.
 

 

Allah'ın 99 isminin çoğunu erkek ismi olarak kullanan toplumun erkeklere verdiği değeri nasıl abarttığını çok güzel ifade eder.kerim, samed, mümin, aziz erkek isimlerine bir kaç örnektir. sadece nur ismi kadın ismi olarak kullanılır.

Yanlış bir tutumdur.Örnek verecek olursak Kadir ismi Allah'ın isimlerinden birisidir ve her şeye gücü yeten anlamındadır ve toplumda çok yaygın olarak kullanılır. Abdulkadir ise "Kadir olan Allah'ın kulu" anlamına gelir.
Özetle bu isimlerin başına gelen "Abdul" kelimesi isme başka ve güzel bir anlam katar. 
Çocuklarımıza isim verirken dikkat etmeliyiz.

Önemli bir husustur.
Allah'ın isimlerini tek başına çocuklarına vermek hoş bir şey değil, bahsettiğimiz gibi direkt samet değil abdul samet vs. gibi olmalıdır.

Allah'ın 99 ismi islam gelmeden önce araplar'ın zaten günlük hayatta kelime içersinde kullandıkları arapça isimlerdi ve tabii ki doğan çocuğa koyulan isimlerdi. yoksa o 99 isim islam'ın gelişiyle birden ortaya çıkmadı.Yeni kelimler değildi araplar için. herhalde islam öncesi araplar bu isimleri daha çok erkeklere uygun görmüşlerdi bu da islam ile beraber devam edip günümüze kadar geldi.

 

Önce çocuklara İslami isim koymak gerekir. Bu her anne-babanın çocuğuna karşı olan görevlerinden biridir. Ancak çocuğa İslami olmayan çirkin bir isim konmuş ise bu sonradan değiştirilebilir. İslam'a uygun olmayan isimleri Allah Resulü değiştirmiştir. Bu, sünnettir. Ancak, Peygamber Efendimiz Müslüman olanların eski adlarını değiştirmelerini, Müslüman olan Arap olmayan insanların da Arapça adlar almalarını emretmemişler verilecek adların manalarının güzel olmasını emir buyurmuşlardır. Bazı adları manaları kötü olduğu için, bazı çok güzel manaları olan adları da kullanırken olumsuz kullanıldığında kötü manaya geleceği veya sahibi üzerinde kötü tesir bırakacağı için değiştirmişlerdir.


Hz.Aişe (r.a) validemiz diyorki: "Allah Resulü İslam'a uygun olmayan, çirkin manalı isimleri muhakkak değiştirirdi."

Müslüman, çocuğuna anlamsız taş, kaya, toprak gibi isimler veya gayr-i müslimlerin isimlerini vermemelidir. Eğer verdi ise mutlaka değiştirmeli, İslami bir isim koymalı ve bunu çevreye yaymalıdır. Çevresi kendisini o isimle çağırmalıdır
.

Bu haber 11234 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ÇOCUK İSİMLERİ

Nuseybe İsminin Anlamı Ve(Nüseybe Binti Ka’b) Hayatı

Nuseybe İsminin Anlamı Ve(Nüseybe Binti Ka’b) Hayatı "Ey Ümmü Umâre, sendeki bu cesaret ve metanet kimde var!"

Arapça Kökenli Kız İsimleri Ve İsimlerin Anlamları

Arapça Kökenli Kız İsimleri Ve İsimlerin Anlamları Dil olarak arapçadan köken alan isimler ve anlamları, kız çocukları için isim arayan veyan isminin anlamı ve kökeni...

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com