Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Arpa ve Arpanın Faydaları

Arpa ve Arpanın Faydaları

15 - Şubat - 2011, 15:49

İdrar yanmalarında faydalıdır, yumuşatıcıdır, idrar ar­tırır, harareti giderir...

Dahilen Kullanılışı: İdrar yanmalarında faydalıdır, yumuşatıcıdır, idrar ar­tırır, harareti giderir, ateşli kimselere arpa suyu içmek çok iyi gelir, boğaz sertliğini giderir, öksürüğe iyi gelir, kabızlığı giderir, mesane ve idrar yollarındaki iltihabı temizler, böbrek kum ve taşlarının dökül­mesine yardımcı olur, prostat büyümesini önler, asabi kusmaları durdurur, yarım baş ağrısını (migren) dindirir, kalbi ve karaciğeri kuvvetlendirir, safra ifrazatını artırır, tansiyonu hafif yükseltir, düşük tansiyonda ve kansızlıkta faydalıdır, raşitizm hastalığına iyi gelir, en büyük faydası kemiklerin kireçlenmesini önlemesidir, nezlede fayda­lıdır, sinir sistemini kuvvetlendirir.

Çimlenmiş arpa kandaki şekeri düşürür.

Arpa maltı hülasası hastalıktan kalkan insanlar için kuvvetlendi­ricidir. Arpa maltı kahve gibi pişirilerek içilirse faydalı ve sıhhi bir şi­fa kaynağına sahip olunmuş olur.

Kullanılışı: 1 bardak suya, 4 gr arpa konur, 10 dk kaynatılır, gün­de 3-4 bardak içilir.

Ateş yükselmelerinde 1 avuç arpa 1 İt suda arpanın zarı patlayıncaya kadar kaynatılır, süzülür, 1 adet limon sıkılır, 1 çorba kaşığı bal ilave edilerek yudum yudum içilir.

Ülserde 2 kilo arpa, 2 kilo kuru siyah üzüm 2 si beraber bir kaba konur, üzerine 4-5 parmak geçecek kadar su konulur arpa ve üzüm­ler patlayıncaya kadar kaynatılır, tükenen su yerine aynı miktarda su ilave edilir ve tekrar kaynatılır, süzülür, posası sıkılır, elde edilen ma­yi dolapta muhafaza edilir sabahları aç karna 1 bardak içilir 2-3 defa tekrarlanılır (denenmiştir).

Haricen Kullanılışı: Yüzdeki lekeleri ve ciltteki iltihaplı kızarıklıkları gider­mek için arpa unu hamur haline getirilir, yüze maske halinde sürü­lür 2 saat bekletilir, boğaz ağrılarında, dil iltihabında ve pamukçukta gargara şeklinde kullanılır. Çıban ve yaraları tedavi etmek için arpa unu hamur haline getirilir, bir miktar incir ve bal ilave edilerek çıban ve yaraların üzerine konur.

Arpa maltının kaynatılması ile elde edilen mayi ile çocuklara  banyo yaptırılırsa çocukların büyümesini hızlandırır.

Sirke içinde savura savura karıştırılarak pişirilen arpa unu kaşın­tılı uzuvların üzerine sarılırsa kaşıntıyı giderir. Sıcak olarak cüzzamlı uzuvlara sarılırsa iyileştirir. Aynı şekilde gutlu hastalarda hastalıklı uzva sarılarak kullanılır.

Çocuk Fıtığında; arpa unu ile çiriş karıştırılır, sirke ile hamur ha­line getirilir, lapa şeklinde fıtığın üzerine konulur

Bu haber 7001 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

..A..

Ayçekirdeğinin Faydaları

Ayçekirdeğinin Faydaları İçerdiği fosfor ve çinko kemik ve dişlerin oluşumu için gereklidir. Ayrıca fosfor

Antep Fıstığının Faydaları

Antep Fıstığının Faydaları Antep fıstığı damar tıkanıklığını önlüyor ve kolesterolü düşürüyor

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com