Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Yulafın Faydaları

Yulafın Faydaları

06 - Nisan - 2011, 22:57

Kolesterolün yüksek olması kalp sağlığımızı tehdit eden en önemli unsurlardan bir tanesi. Yulafta bulunan yağ asitleri...

Yulaf doğanın bize hediye ettiği zindelik kaynağı yulaf, tam bir gençlik ve güzellik ikisiri sayılır. Antik roma döneminde Vkinklerin kuvvet ve sağlık kaynağının yulaf olduğu artık bilinen gerçek.
Çinliler yulafın zindelik verici özelliklerini binlerce yıl önce keşfetmişler. Antik Romalılar onu enerji depolamak için sofralarından eksik etmemişler. Bitkisel ’ de denilen yulafta bol miktarda protein,lipit, lif, mineral tuzlar, vitaminler ve B grubu vitaminleri bulunuyor.Yulaf,
pek çok derdin devası olan tahıl. Düzenli olarak tüketildiğinde vücudu tazeleyip adeta yeniden yapılandırıyor. Yüksek dozdaki enerji verici özellikleri nedeniyle sınavlara hazırlanan öğrencilere, bekleyen anne adaylarına, sporculara, soğuk havalarda çok üşüyenlere, sık hastalanan küçük çocuklara, büyümekte olan çocuklara ve nekahat dönemindeki hastalara birebir geliyor. Yulaf, hücrelere enerji taşınmasında, dokulara kan aracılığı ile oksijen transferinde ve zarar gören şlı hücrelerin yenilenmesinde son derece etkili besin. Ayrıca zehirli kurşun, kadmiyum ve krom gibi ağır metallerle birleşip bu maddelerin vücuttan atılımını sağlıyor. Moskova Devlet Üniversitesi bilim adamları, yulafın çok değerli kocakarı ilacı olmaktan öte gerçek sağlık iksiri olduğunu belirterek Rusların uzun yıllardan bu yana kurşun zehirlenmelerine karşı yulaf unu kullandıklarını ifade ettiler.Yulaf piyasada un, ezme, yulaf tanesi, yulaf ekstresi (özü), müsli ve kahvaltı gevreği olarak satılıyor. Un halindeki yulaf ile ekmek, tatlı ve tuzlu hamurişi çeşitleri hazırlayabilirsiniz. da köftelere edebilirsiniz. Kahvaltı gevreği şeklinde ılık süte ederek yiyebilirsiniz. Ezme şeklindeki yulafla değişik muhallebiler hazırlayabilirsiniz. Yulaf unu ile güzellik kremleri hazırlayabilir, yulaf ekstresi ile sağlık banyoları yapabilirsiniz.Güne iyi başlamak için sütle karıştırılmış yulaflı müsli yiyin. Öğle öğününde besleyici, doyurucu aynı zamanda hafif yulaf köftesi (5 çorba kaşığı un, 5 çorba kaşığı yulaf unu, 1 yumurta ve tuzu karıştırıp kızgın ğa kaşık kaşık ederek kızartın) yiyebilirsiniz. Akşamları rahat uyku çekmek ve kadifemsi cilde kavuşmak için banyo suyuna yulaf tanesi edin. Yatmadan önce yulaflı çayla sağlık depolayın.
Yulafın kimlik kartı
* Yulaf oldukça kalorili tahıl. 100 gramında 390 kalori bulunuyor. Oysa aynı miktar pirincin kalorisi 354, makarnanın ki ise 346. Bol miktarda nişasta içerdiği için değerli karbonhidrat kaynağı.* Yulaf, kasları tazeleyen ‘lisina’ denilen ve sinirlerin işlevini düzenleyen yüksek dozda B grubu vitaminleri içeriyor.* ‘İyi’ ğlar açısından çok zengin. İçeriğindeki ‘oleik asit’ denilen ğlar, sinir hücrelerinin düzenli şekilde işlemesi için son derece yararlı.* Yulaf mineral açısından da çok zengin: 100 gramında 53 mg kalsiyum, 405 mg fosfor, 4.5 mg demir ve 268 mg potasyum bulunuyor. Ayrıca değerli magnezyum deposu.
Kolesterolünüz yüksek ise
Kolesterolün yüksek olması kalp sağlığımızı tehdit eden en önemli unsurlardan tanesi. Yulafta bulunan ğ asitleri ‘iyi ğlar’ olup zindelik veriyor ve kolesterolün yükselmesini önlüyor. İçeriğindeki lifler sayesinde kandaki kolesterolü düşürüyor. Yulafta kolesterole çok benzeyen bitkisel moleküller, kötü kolesterol alımını en aza indirgiyor. Bu nedenle aşırı ğlı beslenme sözkonusu olduğunda yulafın içeriğindeki fitosterol maddesi kandaki aşırı ğlanmayı engelliyor. Yani yulaf tür ğ giderici. Eğer kolesterolünüz yüksekse yulafı sofranızdan eksik etmeyin.
Adet dönemi sıkıntılarını gidermek için
çok kadın adet öncesi ve adet sırasında aşırı gergin olup vücutta su toplaması,ani kişilik değişimi, aşırı sinirlilik, uykusuzluk, melankoli, aşırı tatlı yeme arzusu… Pek çok kadın adet döneminde hormonal dengesizlikten kaynaklanan bu sorunlardan yakınıyor. Çözüm için kahvaltı ve öğle öğünlerinde yulaflı yemekler yiyin. Yulaf, tiroid bezinin işlevine yardımcı olup, östrojen hormonunun üretimini dengeliyor. Yulafın zengin içeriğinde bulunan magnezyum minerali, alt karın bölgesindeki kas gerilimini en aza indirgeyerek sancıyı azaltıyor. Fosfor, adet öncesi ve sırasında sık karşılaşılan konsantrasyon güçsüzlüğünü ve unutkanlığı önlüyor. Adet sıkıntılarından şikayetçiyseniz adetten 1 hafta önce ve adet boyunca yulaf ağırlıklı beslenin. Günde iki porsiyon yemek ideal.
Hastalıktan sonraki iyileşme döneminde
Nekahat dönemindeki hastalar için yulaf çok yararlı besin. Vücut bitkin olduğu zaman yulaf, her türlü fiziksel ve beyinsel yorgunluğu giderip zindelik veriyor. Çok enerjik besin olduğu halde son derece hafif ve hazmı kolay. Yulaf, vücuda doğru miktarda karbonhidrat, B grubu vitaminleri, demir, fosfor ve kalsiyum sağlayarak kas ve kemikleri güçlendiriyor. Dişleri koruyor ve sinir sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı oluyor.
İltihaplı hastalıklara karşı
Her türlü iltihaplı hastalıklara karşı yulaf iyi geliyor. İster sıcak süte ederek için, isterseniz yulaf lapası (1 su bardağı yulaf ununu 2 su bardağı suda eritip koyu muhallebi kıvamına gelinceye kadar kısık ateşte pişirin. Ilınınca bölgeye uygulayıp üzerini ılık havlu ile kapatın) hazırlayıp hastalıklı bölgeye uygulayın. Larenjit ve boğaz ağrısı gibi solunum yolları enfeksiyonlarına, sigaranın yol açtığı boğaz rahatsızlıklarına ve bronşite iyi geliyor. Özellikle küçük çocukların bronşit hastalığında göğüse ve sırt bölgesine uygulanan sıcak yulaf lapası rahat nefes almayı sağlayıp, balgam söktürüyor ve öksürüğü kesiyor. Yulaf, rahatlatıcı etkisi nedeniyle midenin de dostu. Yulaf çayı hazırlamak için 1 tutam yulaf tanesini fincan kaynar suya edip 20 dakika bekletin. Süzüp balla tatlandırıp için.
Tiroid bezi rahatsızlıklarına karşı
Troid dikkat gerektiren diğer hastalık ve ilaç tedavisi ile iyileşme sağlanmadan sadece troid hormonları dengede tulmaya çalışılan hastalık.Guatr hastalığına yol açan tiroidin düzenli işlevi için yulaf ideal besin. Tiroid bezi yavaş çalıştığı zaman bitkinlik, soğuğa karşı dayanıksızlık ve çabuk üşüme gibi sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor. Tiroid ile birlikte kan dolaşımı da yavaşlıyor. Halsizlik ve başdönmesi gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Bu konuda şikâyetleriniz varsa kahvaltıda her gün düzenli olarak yulaflı yiyecekler tüketin.
Ciltteki kızarıklık ve kaşıntılara karşı
Dönem dönem hepimiz cildimizde sebepli da sebepsiz kızarıklık ve kaşıntı problemi şamışızdır.Yulaf, cildi yumuşatıcı ve rahatlatıcı etkisi sayesinde ciltteki kızarıklık ve kaşıntıları gideriyor. Yulaf tanesi edilmiş sıcak banyo suyu, bebeklerdeki pişik sorunlarını ve ciltteki dermatit ile iltihaplanmaları gideriyor. Bunun için 1 çay bardağı yulaf tanesi veya yulaf ununu 1 küçük tencere sıcak suya edip karıştırın. Kaynatıp süzün ve sorunlu bölgeye uygulayın. Yulaf, sabunun yol açtığı cilt tahrişlerine ve ani hava değişimlerine maruz kalan cildi de koruyor. Bunun için sorunlu bölgeye yulaf lapası uygulayın.
Diyabet ve karaciğer yorgunluğuna karşı
Diyabet ve karaciğer hastalıkları oldukça ciddi hastalıklardır. Ve bu hastalıklara karşı dikkatli davranmak gerekir.Özellikle tiroid bozukluğu ve kanda aşırı ğ birikmesi nedeniyle ortaya çıkan karaciğer yorgunluğu sözkonusu olduğunda diyet, yulaf ağırlıklı olmalı. Yulaf, şeker diyetinde de mutlaka yer alması gereken tahıl. Çünkü sodyum ve şeker açısından fakir. Pektin ve emicelluloz (bu madde vücuda giren şekeri yakalayarak konsantrasyonunu azaltıyor) sayesinde kan şekerini düşürüyor.
Soğuktan çatlayan eller için
Yaz aylarında kış yalarında olduğu kadar el bakımına ihtiyaç duymayız. Kışın soğuktan dolayı ellerimiz çatlar ve hatta bu çatlamalar bize çok acı verecek boyutta olabilir. Dış etkenlere birebir maruz kalan cilt ve ellere kış aylarında ekstra bakım uygulamakta yarar var. Soğuktan çatlayan ve kızaran ellerinize yulaf lapası sürün. İşte tarifi.1çay bardağı yulaf ununu 2 çay bardağı suda eriyinceye kadar karıştırıp hafif muhallebi kıvamına gelinceye kadar kısık ateşte pişirin. Soğuyunca cildinize sürüp 3-4 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın. Elleriniz yumuşacık olacaktır. El kremi kullanmıyorsanız kış aylarında bu uygulamayı 3 günde yapmayı ihmal etmeyin.
Uykusuzluğa karşı
Uykusuz kaldığımız zaman hem zaman geçmek bilmez hem de ertesi gün tam kabusa döner. Yulafeskiden beri uykusuzluk için kullanılan bitki. Ninelerimiz, rahat uyumak için yastıklarının içini yulaf tanesi ile doldururlarmış. Bugün ise 2 su bardağı yulaf tanesi veya yulaf unu edilmiş sıcak banyolar, rahat ve sağlıklı uyku sağlıyor. Banyo suyuna dilerseniz eczane, doğal ürün satan mağaza da baharatçılardan satın alacağınız yulaf ekstresini de edebilirsiniz.
Epilasyondan sonra
İstenmeyen tüylerden kurtulmak için Epilasyon iyi yöntem ama epilasyondan sonra da iyi cilt bakımı gerekir. Epilasyon yaptıktan sonra cildinize yulaf içeren krem (veya yulaf lapası) sürün. Yulafın içeriğinde bulunan nişastanın nemlendirici etkisi cilde kadifemsi yumuşaklık sağlayacaktır. Yulaf, tüylerin daha geç ve güçsüz çıkmasını sağlıyor.
Çabuk ğlanan saçlara
ğlı saçlar oldukça can sıkıcı olabilir. Herzaman da saç yıkamak için zaman bulamayabiliriz. Yulaf bu sorunu çözmenizde etkili olabilir.Yulaf saçlara parlaklık verip güçlendiriyor. Eğer saçlarınız ğlı ise günde iki öğün yulaflı yiyecekler yiyin. Örneğin; kahvaltıda yulaflı müsli, ikindi de yulaflı muhallebi veya kurabiye yiyin. Saçlarınız için15 günlük yulaf kürü uygulayın. Yemek aralarında yulaflı çay için.
İştahsız ve sık hastalanan çocuklar için
Çocuklar için oldukça yaralı besin olan yulaf, içeriğindeki zengin aminoasitler ( sentezi için çok gerekli olan maddeler) bitkisel proteinler ve nişasta sayesinde vücuda uzun süreli enerji sağlar ve vücudun tüm işlevlerinin mükemmel şekilde düzenlenmesine yardımcı olur. İçeriğindeki kalsiyum ve fosfor ile çocuklardaki kemik oluşumunu hızlandırarak kemik ve dişleri güçlendiriyor. Fosfor ayrıca ğ ve metabolizması için de gerekli.

Bu haber 1587 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

..Y..

YOSUN YAĞI

YOSUN YAĞI .....

YLANG YLANG YAĞI

YLANG YLANG YAĞI .....

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com