Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Ayakkabı Seçimine Dikkat Edin

Ayakkabı Seçimine Dikkat Edin

02 - Mayıs - 2011, 14:25

Aşırı kilolar ve uzun süreli yürüyüşler, halk arasında "topuk dikeni" diye bilinen hastalığa sebep oluyor.

Sert zeminde yalın ayak yürüme, tabanı sert ayakkabı kullanma ve yüksek topuklu ayakkabı giyme hastalığı tetikliyor.

Bakırköy Fizyorom Fizik Tedavi Merkezi'nden fizik tedavi uzmanı Abidin Tanrıkut, hayatı olumsuz etkileyen buhastalıkiçin, ses dalgalarının kullanıldığı ESWT yöntemiyle yapılan tedavide yüzde 75-80 oranında başarı sağladığını belirtiyor. 3-5 seanslık ESWT'den sonra hasta rahatlıkla yürüyebiliyor. Tedavide kullanılan bu yöntemin bilinen ciddi bir yan etkisi yok.

Hastalığın tanısı, röntgen filmi ya da MR ile konulan ve toplumda yaygın olan bu hastalık, 40 yaş üstünde daha sık görülüyor. Fizik tedavi uzmanı Abidin Tanrıkut, topuk kemiğinin sert bir yere çarpması, kilo probleminin ortaya çıkardığı baskı, uzun süreli yürüme ve koşmanın, bu hastalığa sebep olduğunu söylüyor. Topuk dikeni, ayak tabanını saran zarın zorlanmaya bağlı olarak topuk kemiğine yapışmasıyla oluşuyor. Zamanla kireçlenmeye bağlı olarak, gül dikeni halini alan bu kemik zarda mikropsuz iltihaplanmaya neden oluyor. Sabahları kalkıldığında yere basamama şeklinde görülen ağrı, 5-10 dakika içinde hafifliyor. Ancak gün içinde istirahat sonrası ilk basmada ağrı tekrarlıyor. Tedavi edilmediğinde, ağrı artarak yürümeyi engelliyor. Hastalığın kendiliğinden geçme ihtimalinin düşük olduğuna dikkat çeken fizik tedavi uzmanı, erken tedavinin iyileşme süresini hızlandırdığının altını çiziyor.

Abidin Tanrıkut, ayakkabı seçiminin önemini ifade ederken, yumuşak tabanlı, topuk kısmı darbe emen ayakkabılar giymenin ağrıyı azalttığına dikkat çekiyor. Yürüyüş ve koşu ayakkabılarının ideal olduğunu söyleyen Tanrıkut, diğer ayakkabıların topuk kısmına ise silikon veya başka malzemelerden yapılmış destekler konulmasının faydalı olacağını ve ayakkabıda 2-3 cm topuk boyunun yeterli olacağını belirtiyor. Ayak tabanını esnetecek egzersizlerin ise sabah ilk kalkışta yapılması gerektiğini ve gün içinde birkaç kez tekrarlamanın faydalı olacağını anlatıyor.

Topuk dikeni olan hastaların dikkat etmesi gerekenler

Yumuşak topuklu ayakkabı kullanın.

Çıplak ayak ile ayakkabı ve terlik giymeyin, yumuşak çorap kullanın.

Yalınayak sert zemine (beton, parke, seramiğe) basmayın.

Zayıflamak için egzersiz olarak yürüme ve koşmayı değil, yüzme ve bisiklete binmeyi tercih edin.

Ayakkabı veya terliğinizin topuğunu yumuşatacak silikon aparatlar kullanın.

Uzun yürüyüşlerden kaçının, ayakta kalmamaya dikkat edin.

Numarası küçük veya büyük ayakkabı ve terlik kullanmayın.

Yüksek topuklu veya topuksuz ayakkabı ve terlik kullanmayın.

Çok ağrılı durumlarda buz tamponu uygulamak ağrıyı hafifletirken, sıcak uygulama erken dönemde ağrıları artırabiliyor.

ZAMAN

Bu haber 1746 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

FAYDALI BİLGİLER

Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği

Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği 24.Ortalama bir mavi balinanın ağırlığı ortalama 40 filin ağırlığı kadardır. Bu demektir ki mavi balinanın dili bir...

Güneşin Zararları Ve Yararları

Güneşin Zararları Ve Yararları Güneşin yararları ve zararları.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com