Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Hangi Dondurma Daha Güvenli?

Hangi Dondurma Daha Güvenli?

06 - Eylül - 2010, 15:55

Uzmanlar dondurmanın, 'açıkta mı pakette mi' olanının güvenilir olduğu konusunda ne diyor? İşte yanıtı...

Uzmanlar dondurmanın, “açıkta mı pakette mi” olanının güvenilir olduğu konusunda üçe bölündü: 

- Pakettekiler el değmeden üretiliyor
- Açıktakiler katkısız 
- Pakettekilerde süt tozu kullanılıyor

1- ‘Mevzuata uygunsa yeterli' 

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu: Üretilen ürünlerin Türkiye'deki gıda mevzuatlarına uygun olması yeterlidir. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, belirli periyotlarda gıdalardan numuneler alıp denetleme yapıyor ve aranılan şey o ürünün mevzuata uygun olup olmadığıdır. Paket dondurmalarda genellikle süt tozu kullanılıyor. Bu ürün standart kalitede ürün ele etmek için kullanılıyor. Zararsız, zor elde edilen pahalı bir maddedir.

2- ‘Süt tozu kullanılmamalı'

Türk Diyetisyenler Derneği İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Emel Alphan: Paket dondurmalar daha güvenilir. El değmeden üretiliyorlar. Üzerinde etiketleri bulunan dondurmalarda hangi katkı maddelerinin ne kadar kullanıldığını bilebiliyoruz. Dondurmalarda katkı maddesi kullanımı gereksiz. Dondurulan gıda için koruyucu katkı yapmak gereksiz. Dondurmak, en iyi koruma yöntemlerindendir. Katkı maddelerini her ürün için ve her zaman reddediyoruz. Süt yerine krema kullanılarak yapılan dondurmaların aşırı tüketilmesi ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Süt kullanılarak yapılan ürünler protein, kalsiyum ve benzeri besin ögeleri bulunduğu için değerli oluyor. Ancak krema ile üretilen dondurmalar sıkça tüketilirse bugün çok konuşulan obezite, diyabet ve kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini de arttırır. Kremada doymuş yağ oranı yüksek olduğu için aşırı tüketimini önermiyoruz.

3- ‘Katkı maddesi var'

Medical Park Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Keservuran: Paket dondurmalar, kullanılan katkı maddeleri yüzünden tavsiye edilmemeli. Bu ürünlere raf ömrü verebilmek için birtakım gıda katkı maddeleri kullanılıyor. Bunlardan bazılarının fazla bir miktarda kullanımı zararlıdır. Ev yapımına yakın, üreticilerin kendilerinin yaptığı, daha az katkı maddesi ekledikleri dondurmaları, yani külah dondurmaları tercih etmeliyiz. Paketli olmasına rağmen kapı önlerinde, dolaplarda muhafaza edilen dondurmalar güneş ısısına maruz kalıyor. Bu da bozulmaya ve bakteri oluşumuna ortam hazırlıyor. Dondurma kalsiyum bakımından zengin, önemli bir besindir. Çevremizde, mahallemizde bildiğimiz, güvenilir yerlerde üretilen dondurmaları tüketmeyi öneriyoruz.


(AA)

Bu haber 1418 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

FAYDALI BİLGİLER

Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği

Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği 24.Ortalama bir mavi balinanın ağırlığı ortalama 40 filin ağırlığı kadardır. Bu demektir ki mavi balinanın dili bir...

Güneşin Zararları Ve Yararları

Güneşin Zararları Ve Yararları Güneşin yararları ve zararları.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com