Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Hibuscus Çayı Hazırlanışı ve Faydaları

Hibuscus Çayı Hazırlanışı ve Faydaları

13 - Mayıs - 2011, 21:32

HİBİSCUS ÇAYI NASIL HAZIRLANIR

HİBİSCUS ÇAYI

 
 
 

Bu harika bitkisel ilaç kan basıncını düşürmeye ve kilo kaybı sağlanmasına yardımcı olabilme yetisine sahip bir bitkidir. Hibiscus çayının diğer avantajları ve bir bardak hibiscus çayının nasıl yapıldığını öğrenmek için makalemizi okumanızı öneriyoruz.

HİBİSCUS
Malvaceae ailesine ait güzel renkleri çeşitli hibiscusun 200′den fazla türü vardır. Hibiscus ancak sıcak, tropikal ve subtropikal bölgelerde yetişebilen bitkilerdir. Daha doğrusu sıcak olan her bölgede türeyebilme yeteneğine sahiptir.

Hibiscus çayı rahatlatıcı bir içecek olarak yüzlerce yıldır ve rahatsızlıkların tedavisinde bir bitkisel ilaç olarak keyifle kullanılmıştır. Hibiscus yüksek oranda antioksdan ihtiva eder.

HİBİSCUS ÇAYININ SAĞLIK İÇİN FAYDALARI

KAN BASINCI:Çalışmalar hibiscus çayının kan basıncını düşürdüğünü göstermiştir. Faydalı bir biçimde kan kolesterolünü kontrol altına almaktadır. Diğer bir çalışma ise pre-hipertansiyon veya hafif hipertansiyonu olan erişkinler ile yapıldı. Hibiscus çayı verilen (günde üç bardak) tansiyon düzeylerinde anlamlı derecede iyi sonuçlar elde edildi.
KİLO KAYBI: Hibiscus çayı amilaz üretimini bloke eden bir enzim inhibitörü içerir. Amilaz karmaşık şekerler ve nişastaları bozan ya da parçalayan bir enzimdir. Yemeklerden sonra bir fincan hibiscus çayı içmek karbonhidrat emilimini azaltıp, kilo kaybına yardımcı olacaktır.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ: Hibiscus çayı C vitamini açısından da zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı ve enfeksiyonlarını defetmek için harika bir bitkisel ilaçtır.

MİDE KANSERİNİ ÖNLER: Hibiscus çayının bir diğer yararı da içerdiği antioksidanlar nedeni ile kanser gibi birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olabilmesidir. Bir çalışmada hibiscus’ ta kanser hücreleri için ölümcül olan bir madde bulunmuş ve bu madde “Chemico-biological Interactions”nin Ocak 2007 sayısında bildirilmiştir. Mide kanseri hücrelerine karşı test edildiğinde bu ekstrenin kanser hücreleri için toksik olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar mide kanserinin önlenmesinde hibiscus tüketilmesinin yardımcı olabileceğini önermektedirler.

Hibiscus çayı düzenli olarak alındığı takdirde mesane enfeksiyonlarının önlenmesi ve kabızlıkta da yardımcı olduğu bildirilmektedir.

HİBİSCUS ÇAYI NASIL HAZIRLANIR
Hibiscus çayı taze veya kurutulmuş hibiscus çiçekleri ile yapılabilir. Keyfe keder sıcak veya soğuk servis edilebilir.

Hazırlamak:
4 tam çiçek veya 2 yemek kaşığı kurutulmuş çiçek yaprakları kaynar su içine dökün. Kapalı olarak 10-15 dakika dinlendirin. Süzdükten sonra çayınız hazırdır, afiyetle içebilirsiniz. Arzu ederseniz hibiscus çayınıza ekstra lezzet eklemek için biraz bal, limon suyu veya portakal kabuğu ekleyebilirsiniz.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ VE YAN ETKİLER
Jambheshwar Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre hibiscus çayı östrojen düzeylerini düşürebilir. Hormon tedavisi alanların ve doğum kontrol hapları kullananların bu ilaçlarla birlikte alınmamasını önermektedirler.

Bazı insanlarda görülebilen diğer bir yan etki ise halüsinasyon ya da nadiren sarhoş gibi hissetme durumudur.

Bu haber 3234 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

..H..

Gebelikte Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Hurmanın Faydaları Nelerdir? Hurmada bulunan kalsiyum iskelet yapısının şekillenmesi açısından...

Çölden Gelen Şifa

Çölden Gelen Şifa Hurma, baştan başlamak üzere vücudumuzun birçok organına elle tutulur, gözle görülür bir yarar sağlar. Hurmada bulu...

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com