Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Küçük Yaralanmalara Karşı Önlemler

Küçük Yaralanmalara Karşı Önlemler

06 - Haziran - 2011, 16:01

ilk müdahaleyi nasıl yapacağınızı ve hangi durumlarda hekime başvuracağınızıbilmeniz gerekir.

önce sakin olun, bilmelisiniz ki, siz ne kadar dikkat ederseniz edin, tüm çocuklar düşe kalka büyür ve kesinlikle küçük tefek yaralarla tanışır. 
 
önemli olan; ilk müdahaleyi nasıl yapacağınızı ve hangi durumlarda hekime başvuracağınızıbilmeniz gerekir.
 
İşte o bilmemiz gerekenler;

çocukları ilahi bir güç korur gibidir. merakla, olabilecek kötü neticeleri hiç hesaba katmadan yaptıkları tehlikeli hareketler sonucunda vakit zaman yaralanmalar kaçınılmaz olmaktadır. ilk adımlarını atarken tekrar tekrar yere düşerler. düşerken de çevrelerinde bulunmakta olan masa, koltuk, sandalye gibi pekçok nesneye teğet geçerler. çocuklar, düşe kalka büyür, deneye yanıla öğrenir. ama tüm bu keşfetme, öğrenme çabaları zaman zaman yara-bere ile sonuçlanır. bir kağıt parçasını kesmeye çalışırken minik parmağını yaralaması, parkta düştüğünde dizlerde meydana gelen sıyrıklar, bedenlerinde çeşitli morluklar anne babaların sık karşılaştığı durumlardandır. bu ufak kazalar, ne ilk ne de son olacaktır. önemli olan bu gibi durumlarda ne yapılması gerektiğinin bilinmesidir. hekime, hastaneye gidilmesi gerekse bile gidene dek yapılması ideal olan uygulamaları öğrenmiş olmak çok yararlı olacaktır. burada sözü edilecek olan yaralanmalar sıklıkla rastlanan, basit yaralanmalardır. kısaca şiddetli kanamalara neden olmayan, yaşamsal önemli olan organların zedelenmediği ve fazla yaygın olmayan yaralanmaları inceleyeceğiz.

öncelikle, çocukluk döneminin hemen hemen olmazsa olmazlarından durumuna gelen yara ve berelerle karşınızda duran çocuğunuzu görünce paniklememeye çalışmalısınız. çünkü ilk müdahaleyi yapmanız, soğukkanlı davranmanıza bağlıdır. bunun yanında sizin fazla kaygılı olmanız, çocuğunuzun da korkularının artmasına sebep olur. bu tavsiye diğer bütün önerilerden daha öncelikli ve mühimdir. paniklemiş bir kişi en iyi bildiği bir şeyi bile yanlış yapabilir. telaşla başka hatalara ve sorunlara sebep olabilir. sakin ve soğukkanlı olmak çok lazımdır.küçük kesikler ve sıyrıklar

kesici bir alet, oyuncağın kenarı hatta kâğıt parçası bile kesiklere yol açabilir. en sık olarak el parmakları, düşme neticesi da kafa ve bedenlerinin çeşitli yerlerinde ufak kesikler meydana gelir. sıyrıklar ise bilhassa üzerlerinde kalın kıyafetlerin olmadığı yaz aylarında, sokakta, parkta oynarken, koşarken düşmeleri nedeniyle sıklıkla dizler, dirsek ve el ayalarında meydana gelir. bunlar normalde hayati tehlike oluşturmazlar.yara temizliği nasıl yapılır ?

çaydanlığın altındaki kaynamış, soğumuş su bu iş için en ideal malzemedir. bu olmadığında temiz su kullanılabilir. yara direkt akan suyun altına tutulabileceği gibi, üstüne bir kaptan su akıtılarak da temizlenebilir. yaranın içerisindeki toz toprak veya diğer yabancı maddeler bu yolla temizlenir. bol su ile yıkama, yaranın içersinde bulunmakta olan her türlü yabancı uzaklaştırılmalıdır. bu yolla temizlenen arınmış bir yaranın, boyutları ve derinliği de daha rahat görülebilir

yaranın çevresindeki cilt sabunlu ve yumuşak bir bezle temizlenmelidir. sabun yarada tahrişe yol açabileceği için yaranın kendisiyle direkt temas ettirilmemelidir. oksijenli su (hidrojen peroksit) veya antiseptik solüsyonlar gibi daha güçlü temizleme malzemeleri yarada tahrişe yol açabilir; bunun yanında çoğu vakit fazladan bir koruma da sağlamaz.kanama varsa

kan çok boyayıcı ve etraftakilerin paniklemesine yol açan bir maddedir. etrafa sürülmüş, akan kan durumun dramatik görünmesine yol açar. esasında kanama, yaranın temizlenmesini temin eder. içerden gelen kan dipten bir temizleme fonksiyonu görür. ufak kesiklerin çoğunda kanama kısa sürede kendiliğinden durur. yüz, baş ve ağız bölgesinde kan damarları sayıca çok olduğu için bu bölgeler daha fazla kanayabilir. kanamayı durdurmak için elinize aldığınız tercihen steril yoksa temiz bir bezle, avuç içinizi veya parmakların ucunu kullanarak, direkt kesinin üstüne nazik ama sürekli bir baskı uygulamalısınız. elinizi yarayı kontrol etmek gibi nedenlerle yerinden ayırmamalı ve 5 dakika süreyle basınç uygulamaya devam etmelisiniz. elinizde tuttuğunuz bezin kanla dolması halinde onu yerinden oynatmayarak üstüne yeni bir bez daha koyup, daha basınçlı bir biçimde tutmaya devam edin. yaranın üstüne uygulanan baskı yeterli olduğunda kanama duracaktır. fakat kontrol hedefli bezi kaldırıp, bakma kanamanın devam etmesine, o ana kadar yapılan basmanın boşa gitmesine sebep olur. oluşabilecek kan pıhtılarını bu aşamada temizlemeye çalışmayın. çünkü kan pıhtısı, yaranın kanamasının durmasına yarayacaktır.

eğer yara, kolda ve bacaktaysa, kolu veya bacağı kalp seviyesinin üzerinde kalacak biçimde havaya kaldırmak kanamayı yavaşlatacaktır. daha ciddi kanamalarda turnike uygulanması faydalıdır. fakat bu uygulama ancak belirli bölgelerdeki kanamalarda yapılabilir. yeterli bilgisi olmayanların yapması yarar yerine zarar da getirebilir.bandaj kullanmak gerekmektedir mi ?

açıkta bırakılan bir yara kuru kalır ve daha kolay iyileşir. yara kolay kirlenebilecek; (eller) ya da giysiye sürtünebilecek (diz) bir bölgede değilse, açık bırakılabilir. el ya da diz gibi bölgelerdeki yaralar ise hazır bir yara bandıyla yada steril gazlı bez ile kapatılabilir. yarayı temiz ve kuru tutmak için bandajın her gün değiştirilmesi gerekmektedir.

vücudun geniş bir alanını tutan yüzülme tarzında yaraların daha az iz bırakması ve çabuk iyileşmesi için nemli ve temiz tutulması gerekmektedir. bu hedefle "okluziv" adı verilen bandajların kullanılması gerekecektir. doktorunuz bu konuda size yardımcı olacaktır.antiseptik solüsyon sürülmeli mi ?

günümüzde sıklıkla polyvinylpyrolidone iyot (batticon, poviod vd) kullanılıyor. yaranın mikrop kapmaması için bu ilaç gazlı beze dökülerek, önce yaranın merkezinden itibaren dışarıya doğru halkalar çizerek temizlenir. yakıcı olmamakla birlikte açık yaralarda dikkatli olmak gerekmektedir. göz, ağız çevresi gibi bölgelerde duyarlı davranmalıdır. buralara antiseptik solüsyon uygulamaktan kaçınmalıdır.antibiyotikli pomatlar kullanılmalı mı ?

antibiyotik içeren pomatlar yaranın hem mikrop kapmasını önler hem de yarayı temiz ve nemli tutmaya yarar. temel itibarıyla bandajın da yaptığı aynı şeydir. çoğu ufak yaralarda pomada ihtiyaç yoktur. ilaçlı kremler tedavinin içersinde yer alır. gerekliliği durumlara göre değişir. bu konuda doktorunuz yol göstermelidir.yara kabuklarına ne yapmak gerekir ?

kabuklanma, vücudun yarayı kendi kendine bandajlama yoludur. yaranın kirlenmesini engeller. kabuklar koparılmamalıdır. ideal vakit geldiğinde kabuk kendiliğinden düşecektir. kabuklanmış bir yaranın kapatılması gerekmez.doktor, ne zaman aranmalı ?

küçük kesikleri yara bandıyla kapatmak olasıdır. yara derinse, kenarları parçalı ise veya yara kenarları bir araya getiremiyorsanız doktorunuzu aramalısınız. doktorunuz yarayı dikiş atarak veya özel üretilmiş bazı bandajları kullanarak kapatmak isteyebilir. bu sayede yaranın daha az iz bırakarak iyileşmesi de olası olacaktır.tetanoz aşısı gerekmektedir mi ?

tetanoz bazı yaralanmalardan sonra oluşabilen çok ciddi ve ölümcül olabilen bir enfeksiyondur. en sık çene kilitlenmesi ile ortaya çıkar. tetanoz aşısı yurdumuzda halen çocukların rutin aşılama yazılımları içinde; 2, 4, 6 ve 18. aylarda, peşinden 4-6. yaş arasında karma aşı olarak yapılmaktadır. şayet 3 dozluk tetanoz aşısı henüz tamamlanmamışsa veya son on yılda tek dozluk tekrar (rapel) aşısı yapılmamışsa ve ufak ve temiz bir yaralanma söz konusuysa tetanoz aşısı yapılmalıdır. daha ciddi yaralanmalarda (derin, kirli yaralar, yanıklar) ise son aşının geçen 5 yılda yapılmamış olması halinde tetanoz aşısı yapılır. tetanoz enfeksiyonundan kaçınabilmek için aşı kayıtlarıyla ilgili olarak hekiminize danışabilirsiniz.şu durumlarda doktorunuzu arayınız!

yara kenarları düzensizse zigzaglıysa,

yara, yüzde veya boyundaysa,

kesik 1,5 santimden uzunsa,

kesinin iki kenarındaki açıklık derinse,

kesinin içerisinde temizleyerek çıkaramadığınız kir veya madde varsa,

kesik dokunmayla hassaslaşır veya kızarırsa,

kesik yerinden dışarıya koyu kıvamlı grimsi akıntı oluyorsa,

ateş 37,5 c nin üstünde seyrediyorsa,

yaranın çevresindeki alanda hissizlik varsa,

hareketler ağrılıysa,

yaranın yakınında kırmızı çizgiler oluştuysa,

delinme tarzında meydana gelen veya derin bir yaraysa ve son 5 yılda tetanoz aşısı yapılmamışsa,

kesik, fışkırır tarzda kanıyorsa, kan bandajın dışına taşıyorsa veya 5 dakikalık basınçtan sonra kanama kesilmemişse.

Bu haber 1870 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

FAYDALI BİLGİLER

Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği

Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği 24.Ortalama bir mavi balinanın ağırlığı ortalama 40 filin ağırlığı kadardır. Bu demektir ki mavi balinanın dili bir...

Güneşin Zararları Ve Yararları

Güneşin Zararları Ve Yararları Güneşin yararları ve zararları.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com