Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Mehir İsteyeceksen...

Mehir İsteyeceksen...

08 - Haziran - 2011, 17:27

Ümmü Süleym, eşini kaybettikten sonra dul kalmış samimi bir Müslüman’dı. Ebu Talha isminde bir sahabi efendimiz kendisine talip olmuştu. Ebu Talha fakirdi...

Ebu Talha fakirdi, Ümmü Süleym’e verecek mehri yoktu. Bakın Ümmü Süleym mehir olarak eşinden ne istemişti...

Ümmü Süleym, eşini kaybettikten sonra dul kalmış samimi bir Müslüman’dı. Ebu Talha isminde bir sahabi efendimiz kendisine talip olmuştu. Ebu Talha fakirdi, Ümmü Süleym’e verecek mehri yoktu. Bakın Ümmü Süleym mehir olarak eşinden ne istemişti...

Medine’de İslam’ı ilk kabul edenlerden biridir Hz. Ümmü Süleym (radiyALLAHu anhâ). Aynı zamanda o, Kıbrıs’ta şehit olan ve orada medfun bulunan hanım sahabilerden Ümmü Haram’ın kız kardeşidir. Asıl ismi Rumeysa olmasına rağmen, künyesi Ümmü Süleym ile meşhur olmuştur.

Ümmü Süleym cahiliyye devrinde Malik bin Nadr ile evlenir. Bu evlilikten sahabinin önde gelenlerinden Enes bin Malik doğar. İslam’la şereflenen hanımına çok kızan Malik, evini terk ederek Şam taraflarına gider. Burada yoluna adamın biri çıkar.

Bu adamla tartışır ve bu adam tarafından öldürülür. Ümmü Süleym genç yaşta dul kalır. Maddi imkanlardan yoksun sıkıntılar içinde bir hayat sürdürmektedir. Ancak yüreği ALLAH Resulü’nün aşkıyla, sevgisiyle yanıp tutuşmaktadır. O da diğer müminler gibi Efendimiz’in Medine’ye teşriflerini dört gözle beklemektedir.

‘İman mı edersin yoksa küfrünü gizleyerek mi yaşarsın’

Beklenen gün gelip çatmıştır artık. İki Cihan Güneşi Medine’ye gelir ve ilk gün Ebu Eyyub el-Ensari’nin evinde misafir olarak kalır. Medineli Müslümanlar bu aziz misafirlerine hoş geldin demek ve bu arada yanlarında getirdikleri hediyelerini takdim etmek için sıraya geçerler. Ümmü Süleym çok buruktur. Çünkü elinde-avucunda ALLAH Resulü’ne hediye verecek hiçbir şeyi yoktur.

Neden sonra aklına oğlu Enes gelir. Enes’i elinden tutarak huzura getirir ve "Ey ALLAH’ın Resulü, bu oğlumdan başka sana hediye edecek bir şeyim yok. Oğlum size hizmet etsin. Ona dua buyurun" der. ALLAH Resulü tek çocuğundan başka hiçbir şeyi olmayan annenin bu baş döndürücü hediyesi karşısında çok hislenir. Hediyesini kabul eder. Mal ve çocuğunun çoğalması, ömrünün uzun olması için Ümmü Süleym’e dua eder.

ALLAH Resulü’nün bu duasına mazhar olan Ümmü Süleym’e kendisine, henüz Müslüman olmamış Ebu Talha evlenme teklifinde bulunur. Bu teklif üzerine Ümmü Süleym şunları söyler ki, aslında bu Ebu Talha’yı açıkça İslâm’a davettir: "Senin gibisi reddolunmaz. Fakat sen müşriksin. Seninle evlenirsem bana tâbi olarak iman mı edersin, yoksa küfrünü gizleyerek mi yaşarsın? Zira ben, ALLAH’a ve Resulü’ne iman etmiş bir kimseyim." Ebu Talha bu davet karşısında biraz tereddüt geçirince Ümmü Süleym şu sözleri söyler: "Sana faydası ve zararı olmayan bir taşa tapmayı nasıl uygun görüyorsun? Bir marangozun getirip senin için yonttuğu bir ağaç parçasının sana ne bir faydası dokunur, ne de bir zararı." Ebu Talha bu akli, mantıki ve veciz sözler karşısında diyebilecek bir şey bulamaz ve düşünmesi için süre ister. Birkaç gün sonra Ebu Talha tekrar Ümmü Süleym’in yanına gelir.

Aslında o, İslam’ı kabul edecektir ama Ümmü Süleym’le evlenmek için ona verecek mehri yoktur. Bu onu çok düşündürmektedir. Ümmü Süleym ise Ebu Talha’nın içinde bulunduğu sıkıntıyı çok iyi anlar ve ona şunları söyler: "Ey Ebu Talha! Ben senden para değil Müslüman olmanı istiyorum. Senin ilah diye taptığın putu ateşe tutacak olsan yanıp kül olacağını bilmez misin? Sen böyle bir şeyin karşısında nasıl oluyor da eğilip ibadet ediyorsun? Eğer ALLAH’tan başka ilah bulunmadığına ve Hz. MUHAMMED’in onun elçisi olduğuna şehadet edersen ben bunu mehir kabul edecek ve senden başka bir şey istemeyeceğim." İşte bu sözler Ebu Talha’yı değiştiren son cümleler olur. Yüzünde iman alametleri belirir ve kelime-i şehadet getirerek Müslüman olur.

Bu haber 2401 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SAHABELER

Hanım Sahabe İsimleri Ve Değişenler

Hanım Sahabe İsimleri Ve Değişenler Peygamberimiz hanımlarından ikisinin ilk isimlerini değiştirmiştir. Biri Cüveyriye;Her ikisinin ilk isimleri "Berre...

Sahabe Nedir? Kimlere Sahabe Denir?

Sahabe Nedir? Kimlere Sahabe Denir? Peygamber Efendimize iman ederek O'nu gören ve müslüman olarak...

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com