Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Kokulu Mum Tehlikesi

Kokulu Mum Tehlikesi

29 - Kasım - 2012, 05:33

Bazı mum çeşitlerinin, toksik etki yarattığı gerekçesiyle yasaklanması gündemde. Mum üreticilerinin her zaman sağlık için gerekli olan standartlara uymadığı söyleniyor...

 Bazı mum çeşitlerinin, toksik etki yarattığı gerekçesiyle yasaklanması gündemde. Mum üreticilerinin her zaman sağlık için gerekli olan standartlara uymadığı söyleniyor.


Mumlar bulundukları ortama sıcaklık ve koku getirir, titrek alevleriyle romantik bir hava yaratır, sinirleri gevşetmeye yardımcı olur. Ancak tehlikeli toksinler taşıyan ve is yayan bazı mumlar yetkilileri harekete geçirdi. Amerikan hükümeti, bazı mum çeşitlerinin yasaklanmasını önerdi.


Mumlardan daha hoş, daha büyülü birşey olabilir mi? Doğum günlerinde, kutlamalarda, dilek tutarken ya da dua ederken, insanoğluna tarihin her döneminde eşlik etmiş olan mumlar, dekorasyonun da ayrılmaz bir parçası. Geçtiğimiz yüzyıla kadar aydınlatma aracı olarak işlevsel niteliğiyle öne çıkan mumlar, son yıllarda lavanta, çam, deniz ya da meyve kokularıyla bambaşka bir özellik kazandı.


Ancak mumlar hakkında da çeşitli iddialar ortaya atıldı. Kurşun fitilli mumların toksik emisyona neden olduğunu açıklayan Michigan Üniversitesi araştırmacıları, bu mumların Çevre Koruma Örgütü’nün izin verdiği standartların üzerinde emisyon yaydığını ortaya koydu.


Geçtiğimiz yıl Amerikan Tıp Derneği’nin yayın organında yayınlanan bir başka çalışmada mumlardan yayılan dumanın tehlikeli miktarda kurşun içerdiği belirlendi. Bunun üzerine ABD’de metal fitilli mumlara yasaklama getirildi.


Birkaç ay önce mumlar üzerinde incelemelerine başlayan Tüketim Maddeleri Güvenlik Komisyonu tehlikenin boyutlarının sanılanın da üzerinde olduğu sonucuna ulaştı. Piyasada satılan mumların yüzde 40’ının metal fitillere sahip olduğu, bunların yüzde 10’ununsa yüksek kurşun emisyonuna neden olduğu anlaşıldı.


Bu mumların bir kısmı, 6 yaşın altındaki çocuklara zararlı olarak kabul edilen kurşun oranının tam beş mislini içermekte. Yüksek oranda kurşuna maruz kalmanın beyinde ve merkezi sinir sisteminde hasara yol açtığı bildiriliyor.


Mumların kullanılış amacı, durumun ciddiyetini daha da ağırlaştırıyor. Mumların son yıllarda aromaterapik amaçlarla kullanılmaya başlandığını vurgulayan Dr. Jerome Nriagu, “İnsanlar sağlıklı yaşam için arkalarına yaslanıp mum kokusunu içlerine çekerken aslında kendilerini zehirlemekte olduklarının farkında değil” diye konuşuyor.


ABD mum üretiminin yüzde 95’ini elinde bulunduran Ulusal Mum Derneği’nin temsilcisi Marianne McDermott, mumların yüzyıllardan beri hiçbir soruna neden olmaksızın kullanıldığına işaret ederek, son yıllarda aromaterapi ürünlerine ve kokulu mumlara duyulan ilginin, henüz standartları belirlenmemiş bir endüstride problemlere sebep olduğunu ifade ediyor.Güvenlik tavsiyeleri

• Kurşun içermediğinden emin olmadıkça metal fitilli mumlar kullanmayın.

• Fitili 0.5 cm''den uzun bırakmayın.

• İs oluşumunu engellemek için mumları cereyanda bırakmayın.

• Güvendiğiniz markaların mumlarını satın alın.

• Yaktığınız mumun içeriğinde neler olduğunu öğrenin.
Amerikan mum üreticileri 1974 yılında kurşun fitil kullanmaktan gönüllü olarak vazgeçmişti. Ancak yakın zamanda kurşun fitil kullanımı yeniden gündeme geldi. Bunun nedeni, mumlara eklenen koku ve katkı maddelerinin metal fitilleri mecburi kılması. Bir iddiaya göre asıl sorun ithal mumlardan kaynaklanıyor.


Öte yandan aromaterapi ile mumların hiçbir ilgisinin olmadığını kaydeden yetkililer, mum üretiminde faydalı yağların kullanımı gibi bir durumun da söz konusu olmadığını söylüyor.


MUMUN KARANLIK YÜZÜ

Kurşun yaymasının yanı sıra mumlar aynı zamanda is oluşumuna neden oluyor. Özellikle kötü fitiller ve kalitesiz balmumu kullanımı, is üretimini artırarak hem sağlığa, hem de mal varlığına zarar veriyor.


McDermott’a göre sorun, insnaların mumu kullanmayı bilmemesinden kaynaklanmakta. İnsanların eskiden kapalı mekanlarda ateş yakarken çok daha dikkatli olduğunu vurgulayan McDermott, günümüzde buna hiç dikkat edilmediğini söylüyor.


NASA’da denizaltı mühendisi olan David Urban da aynı görüşü paylaşıyor. Orta Çağ’da mumlarla ilgili daha fazla kurallar bulunduğunu anlatan Urban, 1381’de geçerli olan İngiliz kanunlarına göre mum üreticileri ve satıcılarının kullandıkları balmumu ve fitillerin kalitesinden sorumlu tutulduğunu örnek gösteriyor. 14. yüzyıl İngiltere’sinde kalitesiz balmumu kullandığı belirlenen mum üreticisine verilen cezalar arasında ürettiği mumu evinin önünde yakmak, halk önünde teşhir etmek ve sürgün vardı.


Günümüzde mum üretimi üzerine yeterli standartlar bulunmuyor. Bu nedenle insanların mum alırken daha dikkatli olmaları gerekiyor. Ancak bunu söylemek, uygulamaktan çok daha kolay. Çünkü mum üreticileri, kullandıkları maddeleri etikette açıklamak zorunda değil, ayrıca kullandıkları aromaları “meslek sırrı” olarak addediyor. Bu da tüketicinin ne satın aldığını bilmesinin mümkün olmadığını gösteriyor.

Bu haber 3836 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

FAYDALI BİLGİLER

Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği

Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği 24.Ortalama bir mavi balinanın ağırlığı ortalama 40 filin ağırlığı kadardır. Bu demektir ki mavi balinanın dili bir...

Güneşin Zararları Ve Yararları

Güneşin Zararları Ve Yararları Güneşin yararları ve zararları.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com