Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Ustalardan Turşu Kurma Tavsiyeleri

Ustalardan Turşu Kurma Tavsiyeleri

12 - Eylül - 2011, 19:07

TURŞUNUN İYİSİ SİRKEDEN Mİ OLUR LİMONDAN MI?

Ev hanımları, çarşı pazar dolaşarak iyi turşu kurmak için kolları sıvadı.

Zahmetli bir yolculuğa çıkan hanımlara kolaylık olsun diye Türkiye’nin turşularıyla ünlü Ankara’nın Çubuk ilçesindeki işin erbaplarına turşu yapımının püf noktalarını sorduk.

Çubuklu turşucular her ne kadar onlarca meyve ve sebzenin turşusunu kursa da ev hanımlarının imkânları sınırlı. Turşunun vazgeçilmezleri arasında salatalık, sarımsak, ezme, acur ile içinde biberinden lahanasına, kelekten yeşil domatese kadar farklı çeşitleri barındıran türlü geliyor. Turşuda organik ürün önemli. Yoksa, ne iyi bir turşu kurabilirsiniz ne de turşunun tadını alabilirsiniz.

Yılların turşu ustalarından Hacı Ali Koç, turşuda en sık kullanılan salatalığın cinsine ve kabuğunun kalınlığına dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Turşuluk malzemelerin taze ve parlak olması da önemli. Çeyrek asırdan bu yana turşu işiyle uğraşan Satılmış Benli ise turşu kuracaklara şu tavsiyelerde bulunuyor: “Ürünler iyi yıkanmalı. Hiçbir katkı maddesi turşuya katılmamalı. Mümkünse çeşme suyu kaynatılmalı ve soğutulduktan sonra kullanılmalı. Turşuya tat vermesi için bir diş sarımsak büyüklüğünde limon tuzu koyulmalı” dedi.

Elma sirkesi yerine üzüm sirkesi

Turşu kurarken içine 20 kadar karabiber tohumu atılması turşunun güzel kokmasını sağlıyor. Defneyaprağı da turşuya güzel bir lezzet veriyor. Salatalık turşusu yaparken salatalıklar çatalla iğnelemeli, biberin ve fasulyenin uçları kırılmalı, domatese bıçak vurulmalı. Böylece, sebzelerin içine turşu suyu giriyor ve ürünler diri oluyor; çünkü turşunun yumuşağı makbul değil. Kaplara doldurulan ve yenmeye hazır hale gelen turşuların oda sıcaklığında ve güneş görmeyecek yerde saklanmalı.

TURŞUNUN İYİSİ SİRKEDEN Mİ OLUR LİMONDAN MI?

Yeşilçam’ın klasiklerinden Münir Özkul ile Adile Naşit’in birlikte oynadığı ‘Neşeli Günler’deki turşu suyu tartışmasını da es geçmemek gerekir. Yani turşunun iyisi sirkeden mi olur, limondan mı? Cevabını Çubuk’ta turşu imalathanelerinde çalışan kadınlara soruyoruz. Onların turşu suyundaki tercih ve tavsiyesi hemcinslerinden yana: Turşu suyunun iyisi sirkeden olur. Ancak Çubuklu kadınların ev hanımlarına önerisi, elma sirkesi yerine üzüm sirkesi kullanmaları yönünde.

Çubuk’taki belgeli 18 işletme, ev turşu yapıyor. Belgeli işletmeler, turşularına herhangi bir kimyasal madde katamıyor. Zaten Çubuk turşularının en önemli özelliği doğallığı… Hacı Ali Koç da taze ve doğal salatalık turşusunun özelliğine vurgu yapıyor: “Salatalık turşusunu yerken, en az 5 metreden salatalığın sesi duyulacak” dedi.

Çubuk’ta yıllık bin ton civarında turşu üretilirken listenin başında salatalık turşusu var. Bunu; türlü, ezme, biber, pancar ve lahana turşuları takip ediyor. Turşucuların en yoğun olduğu zaman dilimi temmuz-eylül ayları arasında. “Temmuz ayından itibaren bize uyku haram.” diyen üreticiler, mart ayında birkaç haftalığına nefes alabiliyor. Ekim ayında yapılan turşuların 5 ay içinde tükendiğini vurgulayan Çubuklu turşu üreticileri, “Çubuk turşusunu yemeyen, ‘turşu yedim’ demesin.” diyecek kadar da iddialı. Bazı illerde Çubuk turşusu adı altında tüketiciye turşu satıldığını hatırlatan işletmeler, isimlerinin kullanılmasından rahatsız. Öyle ki, Çubuk turşusunun ününü kullanarak asıl mesleğinin dışında bu işe girenler var.

 

Bu haber 2712 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

FAYDALI BİLGİLER

Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği

Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği 24.Ortalama bir mavi balinanın ağırlığı ortalama 40 filin ağırlığı kadardır. Bu demektir ki mavi balinanın dili bir...

Güneşin Zararları Ve Yararları

Güneşin Zararları Ve Yararları Güneşin yararları ve zararları.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com