Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Sonbahar ve Kış Çiçekleri

Sonbahar ve Kış Çiçekleri

01 - Kasım - 2011, 16:58

Yaz bitiyor diye bahçeniz, balkonunuz solmasın!

Yaz ayları bitiyor; herkesin suratı buruşuk bir hal alıyor. Aslında sonbahara haksızlık ediliyor! Hep kasvetli, donuk ve depresif olarak ifade edilen sonbahar ve kış aylarının renkleri de kahverengi ve gri olarak bilinir. Bu kanıyı kırıyoruz artık!

Ne yani; sırf şen şakrak bahar ve yaz ayları bitti diye evlerimiz balkonlarımız çiçek açmasın mı?

Sonbahar ve kış aylarının en revaçta olan çiçeklerini sıralıyoruz bu yazıda. Bunları yetiştirebileceğiniz gibi çiçek gönderirken tercihlerinizi de bu yönde kullanabilirsiniz. Mesela orkideler hem sonbahar hem de kış aylarında da gözde olan çiçeklerden. Lale ve zambak gurubu da yine kışın gönderebilecekleriniz arasında.

Sonbahar çiçekleri

Sonbahar ilk hasat zamanıdır. Eylül-Kasım ayları arasında renk değiştiren çiçekler, çiçekseverlere şölen yaşartır adeta. Sonbaharda çiçek veren bitkiler;

YETİŞTİRMEK İÇİN

-          Bebek nefesi

 

Bir cins uzun saplı, hafif kokulu pembe ve beyaz çiçekleri olan bitki. Yaklaşık 45 cm boylanan bitki, saksıda da yetiştirilebilir. Bebek Nefesini daha çarpıcı bir peyzaj bitkisi yapmak için, eğimli toprağa ya da aşağı doğru sarkabileceği duvar kenarlarına ekmenizi öneririz. Bakımı da çok zor değil bu çiçeğin; açıklık, havadar ve güneş görebileceği aydınlık alanları tercih eder, her türlü toprakta yetişir.

-          Medine çiçeği

 

Sonbahar çiçeklerinden olan Medine çiçeği; çiçeklerin şekli düğmeye benzediği için ‘hanım düğmesi’ olarak da adlandırılır. Parlak, mor çiçekli bu çiçek 25-35 cm. kadar boylanır. Bundan başka beyaz, pembe ve portakal renginde çiçekli çeşitleri de vardır. Hafif güneşli, gübreli ve kumsal topraklı yerlerden hoşlanır.

-          Diğer sonbahar çiçekleri

Akasya, Alyum, Zambak grubu (Alstromeria),  Amaranthus (solmayan çiçekler; medine çiçeği vs), Laleler grubu, Bebek nefesi, Bittersweet (Yaban Yasemini), Karanfil, Krizantem, Horozibiği, Cosmos çiçeği, Deve dikeni, Frezya, Gerbera, Glayöl – Kılıç çiçeği, İris, Ardıç, Kangaroo paw, Kalancheo çiçeği, Orkide.

GÖNDERMEK İÇİN

Lale, zambak, gerbera, krizantem, orkide, Frezya, İris.

Kış çiçekleri

Soğuk hava iklimine hoş geldiniz. Bu mevsimde bazı çiçekler ölse de kış çiçekleri bahçenizi ve evinizi şenlendirmeye devam eder. Sadece biraz daha dikkatli bakım yapmanız ve çiçek nerede açıyorsa onu oradan kıpırdatmamanız yeterli.

YETİŞTİRMEK İÇİN

-          Helleborus

 

Kışın bahçenin en renksiz olduğu saatlerde, daimi yeşil yapraklarının yanında çok tipik 5 ya da 7 santimetrelik çiçekleriyle insanı etkileyen soğanlı bir bitki. Zehirli bir bitki aslında. İlaç sanayisinde de kullanılıyor o yüzden. Türkçe isimleri Dana Bağırtan, Karaca Otu, Harbak gibi isimler. 50 – 70 santimetreye kadar gelişen saplar, parçalı, daimi yeşil yapraklar, her sapın ucunda türüne ve rengine göre açan çiçekler… Açık sarı, beyaz, yeşil, kırmızı ve mor renkleri var. Çiçekler aralık ayında açmaya başlıyor, türüne göre temmuz ayına kadar da devam ediyor.

Yurtdışında, özellikle İngiltere ve Amerika’da çok moda.  Kışın fazla kar, yağmur bitkiyi etkilerse yapraklarında kararmalar oluşabilir. Milliyet blog’dan Murat Pilevneli’nin bu çiçek hakkındaki önerisi ise İlkbaharda üst gövdeyi, toprak seviyesine kadar kesmeniz. Bu sayede daha canlı yapraklar fışkıracak. Pilevneli’nin bir başka önerisi ise; çiçekleri evinizde vazoda uzun süre saklamak istiyorsanız kestiğiniz sapı çiçek dibine kadar yer yer çizin, kesin. Kaynar suya batırın. Daha sonra soğuk suya çiçek de içine girecek şekilde daldırıp birkaç dakika bırakın. Bu yöntem bu bitkide çok işe yarıyormuş.

-          Beyaz Yasemin

 

Sıcak iklimlere has bir çiçek olduğu düşünülse de güneye bakan muhafazalı bir yere dikildiğinde az serin iklimlerde de kolaylıkla yetişir. Çiçeklenme mevsimi uzundur. Mayıs ayından sonbahara kadar sürekli açar. Pembe renkli tomurcuklar açtığında beyaza döner. 8-9 metre uzayabilen yasemin çardakları çok güzel sarar. Enfes kokusu için eve yakın yetiştirilir. Budama gerektirmez.

-          Kardelen

 

Herkesi etkileyen bir hikayeye sahiptir kardelen. Şarkılara şiirlere de konu olan bu çiçek, ölüceğini bile bil güneşi görünce yüzünü döner güneşe.

Kış aylarının en gözde çiçeklerindendir. Karlı günlerde çiçek verdiği için ‘yılın ilk çiçeği’ denir ona. Botanik bilimindeki adı ise Galanthus Nivalis’tir kardelenin.  İngiltere’nin ünlü bahçelerinde sıkça rastlanan bu çiçek eski zamanlardaki bahçe düzenlemelerinin ayrılmaz bir parçasıydı.

Yaklaşık 900-1800 metre yükseklikte ve nemli, humuslu toprakta kolayca yetişebilen, – 15 derece sıcaklıktan bile etkilenmeyen bu dayanıklı çiçekler Ocak ayından Mart sonuna kadar çiçek açabiliyor.

-          Diğer kış çiçekleri

Akasya, Zambak grubu (Alstromeria), Atlas çiçekleri (Amaryllis), Kış sümbülü (Bergenia), Karanfil, Krizantem, Siklamen, Gerbera, Zencefil çiçeği,  Evergreens, Noel gülü (Helleborus), Mahonya, Mountain Ash, Nergis, Orkide, Yabani defne, Kış defnesi, Beyaz Yasemin, Kadeh çiçeği (Wintersweet).

Bu haber 2918 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

FAYDALI BİLGİLER

Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği

Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği 24.Ortalama bir mavi balinanın ağırlığı ortalama 40 filin ağırlığı kadardır. Bu demektir ki mavi balinanın dili bir...

Güneşin Zararları Ve Yararları

Güneşin Zararları Ve Yararları Güneşin yararları ve zararları.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com