Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Dişinizi Sakız Çiğneyerek Koruyun

Dişinizi Sakız Çiğneyerek Koruyun

24 - Ekim - 2013, 09:53

Bayramda tüketimi artan şeker, çikolata ve tatlı gibi şekerli gıdaların dişler üzerindeki olumsuz etkilerinin şekersiz ya da ksilitollü (yapay tatlandırıcılı) sakız çiğnenerek azaltılabileceği bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Ülker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bayramlarda şeker, çikolata, lokum, baklava, şekerlemenin tüketimin arttığına vurgu yaparak, yapılan bilimsel araştırmalarda diş çürüğü ile şeker tüketimi arasında çok ciddi bir ilişkinin saptandığını kaydetti.

Diş çürüğü nedeniyle ağrıların oluştuğunu, daha ileri dönemlerde de diş kayıplarının yaşanabildiğini ifade eden Ülker, diş çürüğünün en sık rastlanılan kronik rahatsızlıklardan birisi olduğuna dikkati çekerek, özellikleTürkiyegibi gelişmekte olan ya da gelişmemiş toplumlarda diş sağlığıyla ilgili ciddi problemler olduğunu vurguladı.Bayramların diş çürüğüne dikkat çekmek için bir fırsat olduğunu dile getiren Ülker, 'Diş sağlığında ağız temizliği çok önemli. Ağız temizliğinin yeterince yapılmaması durumunda dişte çürükler oluşabilir. Tüketilen şekerin uzun süre diş üzerinde kalması halinde mikroorganizmalar bunları parçalayarak asit üretiyor ve bu asitler de mineden, dentine ilerleyerek dişte çürümeye neden oluyor' dedi.

ŞEKERİN OLUMSUZ ETKİLERİNDEN KORUNMAK İÇİN NE YAPILABİLİR?

Şekerin dişler üzerindeki olumsuz etkisinden kurtulabilmek için mümkün olduğu kadar çabuk, şekerin dişten uzaklaştırılması gerektiğine dikkati çeken Ülker, şunları kaydetti:

'Şekerin dişlerimiz üzerinde tutunma süresinin azaltılması için belki bazı önlemler olabilir. Mümkünse şeker yedikten sonra fırçalama uygun olacaktır. Dişlerimizin sabah-akşam hatta mümkünse öğleyin fırçalanması, diş aralarının da diş ipliğiyle temizlenmesi şekerin olumsuz etkilerinden bizi koruyacaktır. Ama tabi misafirliğe gittiğimiz zaman bu durum kolay olmayabilir. Bu gibi durumlarda en azından ağzımızı bir suyla çalkalamak faydalı olacaktır. Yine tükürük, diş üzerinde kalan şekerlerin ve gıdaların dişten uzaklaştırılmasında çok önemli bir etkendir. Tükürüğün akışını ve kalitesini artırmak için sakız çiğnenebilir. Sakız çiğnerken tükürük akışı normalden daha fazla olur. Burada biz şekersiz sakızlarla ya da ksilitollü (yapay tatlandırıcılı) sakızlarla tükürük akışını artırabilir ve dişlerimizi şekerin olumsuz etkilerinden koruyabiliriz.'

Ülker, şeker yedikten sonra daha sert şeyler tüketerek de şeker kalıntılarını dişten uzaklaştırmanın mümkün olabileceğini söyleyerek, 'Mesela daha az şekerli olan bir salatalık, havuç veya elma yemek faydalı olabilir. Aslında biz yemeklerden sonra peyniri de öneriyoruz. Peynirin içerisinde çürüğü engelleyecek maddeler var. Mümkünse yemekten sonra bir dilim peynir tüketmek dişlerin koruması açısından faydalı olacaktır' dedi.

AA

Bu haber 2989 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

FAYDALI BİLGİLER

Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği

Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği 24.Ortalama bir mavi balinanın ağırlığı ortalama 40 filin ağırlığı kadardır. Bu demektir ki mavi balinanın dili bir...

Güneşin Zararları Ve Yararları

Güneşin Zararları Ve Yararları Güneşin yararları ve zararları.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com