Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Halı Seçerken Bunlara Dikkat!

Halı Seçerken Bunlara Dikkat!

05 - Şubat - 2013, 13:43

Halı seçiminde fiyat, renk ve dokunun yanı sıra; kolay temizlenebilme, ısı yalıtımı ve ses emiciliği..

Yaşam mekanlarını özel kılan temel öğelerden olan halıların doğru seçimi, zor olduğu kadar önemli de… Günümüzde halı trendleri mobilya trendlerine paralel olarak değişiyor. Şöyle ki klasik mobilyanın revaçta olduğu dönemlerde klasik tarz halılar, modern mobilyanın revaçta olduğu dönemlerde ise modern tarz halılar ilgi görüyor. Toplu yaşam alanları için halı seçerken, kalite ve maliyet arasındaki ilişkinin gözetilmesi, yoğun kullanıma maruz kalacağı düşünülerek aşınma, kir ve leke oluşumunu engelleyecek türlere yönelinmesi gerekiyor.

Mehmet Akif Çavdar, halı seçimini kullanılacak mekana göre yapılmasını öneriyor ve halının dokusunun, bu anlamda belirleyici olduğunu vurguluyor. Örneğin çocuk ve oturma odalarında yoğun kullanım etkisi düşünülerek, aşınma ve kirlenmeye dayanıklı, sık ilmekli halılar tercih edilmesini öneriyor.

Halıda kullanılan malzemenin kalitesinin önemi üzerinde duran Çavdar, kaliteli bir yünle dokunan halının ömrünün çok uzun ve lekelere karşı da dinençli olduğunu belirtiyor.
Halı seçiminde fiyat, renk ve dokunun yanı sıra; kolay temizlenebilme, ısı yalıtımı ve ses emiciliği gibi ayrıntılara da dikkat edilmesi gerekiyor. Yumuşaklık, kırışma yoğunluğu, suya ve ışığa karşı duyarlılık ise önemsenmesi gereken diğer unsurlar…


Güven Şart
Suistimale çok fazla açık bir sektör olduğu için halı satın almak isteyenlerin öncelikle satıcı firmaya güven duyması gerektiğini vurgulayan Çavdar, ister makine ister el dokuması olsun halının yapımında kullanılan malzemenin kalitesine, yünün menşeine ve oranlarına dikkat edilmesini öneriyor. Bunun için en basit yöntemin halının çıkardığı hav oranına bakmak olduğunu kaydeden Mehmet Akif Çavdar: “Kaliteli malzemeyle yapılan halılarda hav çıkma oranı çok düşüktür. Müşteriler halıdan çıkan hav miktarına göre kalite konusunda bir fikir edinebilirler” diyor.

El dokuması halıda kaliteyi belirleyen unsurlardan birinin de ilmik sayısı olduğunu belirten Çavdar, ancak çok sık dokunmasına karşın kalitesiz düğümden oluşan bir halı için bunun önemi olmadığını da söylüyor. Türk düğüm tekniğinin çok dayanıklı olduğunu vurgulayan Çavdar, işçilik açısından Türk dokuma halılarını tavsiye ederken, Çin, Nepal, Pakistan’dan gelen halıları önermiyor.

Çavdar, halı temizliğinde dikkat edilmesi unsurlar hakkında şu bilgileri verdi: “Halınızdaki lekelerin kalıcı olmasını istemiyorsanız, anında müdahale etmelisiniz. Temiz bir bez veya sünger kullanarak, katkısız bir sabun ve su ile lekeyi yaymadan temizleyebilirsiniz. Yalnız kullanacağınız suyun sıcaklığı 30 dereceyi aşmamalı; temizlik sırasında çamaşır suyu gibi ağartıcı ve alkollü kimyasallar içeren deterjanlardan kaçınılmalıdır. Halınızın kullanılmadığınız zamanlarda, rulo haline getirip, rutubet olmayan bir yerde muhafaza etmelisiniz.”

El halısının makine halısına göre yıkamada daha avantajlı olduğunu belirten Mehmet Akif Çavdar, halıların yılda en fazla bir kere yıkanması gerektiğini belirterek: “Doğru yıkanması halinde el halısı defore olmaz. Bu nedenle müşterilerimize yıkanma garantisi veriyoruz” diye konuşuyor.


Adım adım halı temizliği
Sıvıları bir havlu, katı-sıvı karışımlarını ise kaşık yardımıyla ve mümkün olduğunca çok miktarda temizleyin.

- Sıvı dökülen yerin üzerine havluyu bastırarak, kalan nemi alın. Kesinlikle ovmayın. Ovalayarak silmek halı yüzeyini bozar ve lekenin halıya daha fazla nüfuz etmesine neden olur.

- Halıya ılık suyla ıslatılmış havlu (asla sıcak olmamalı) uygulayarak, lekenin artık gelmediğinden emin olana kadar tampon uygulayın. (Ovmaktan mutlaka kaçının!)

- Eğer leke hâlâ çıkmadıysa, 1/4 çay kaşığı sıvı bulaşık deterjanını bir bardak ılık suya karıştırarak deterjan solüsyonu elde edin.

Deterjan oranına dikkat!
Şayet fazla kaçırırsanız halınızdan çıkarmakta zorlanırsınız.

- Deterjan solüsyonunu uyguladıktan sonra beş dakika bekleyin ve temiz ılık su ile durulayın. Halı deterjandan arınıncaya kadar işlemi tekrarlayın. Aksi halde temizlenmeye çalışılan bölge toz toplamaya başlar.

- Sıvı dökülmüş alana, nemi emmesi için kağıt havlu koyun.
Leke yapmayacak bir cam veya seramik parçasını da kağıt havlu üzerine yerleştirerek, ağırlık uygulayın. Lekeli yeri böylece 1 gece bırakın.

- Halı kuruduğu zaman tüylerini eski haline getirmek için elektrikli süpürgesi ile vakumlayın.

- Leke hala görünüyorsa, 3’ten 7’ye kadar olan aşamaları tekrarlayın. Zira leke halıya derinlemesine nüfuz edip geri geliyor olabilir. Hâlâ bir sonuç alamadıysanız, profesyonel bir temizlik şirketinden yardım isteyin.


Renk ve Desenler Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Halının rengi ve deseni mekanın havasını doğrudan etkileyen faktörlerdir. Açık renk bir halı, alanın daha geniş ve ferah görünmesini sağlarken, ışığı yansıtma özelliği mekanı daha aydınlık yapar. Koyu renkler ise daha sıcak bir atmosfer yaratılmasına yardımcı olabilir. Orta renk tonlarındaki halılar daha kolay temizlenme imkanı sunar. Düzensiz ve çok renkli desenler, kir ve lekelerin görünürlüğünü azaltır. Büyük desenli halılar, mekanı daha dar, küçük desenli halılar ise daha geniş gösterir.

Bu haber 3029 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

EV DEKORASYONU

Çiçek Şelalesi

Çiçek Şelalesi Fincandan dökülen çiçek görüntüsü evinize renk katacak

Kokulu Taş

Kokulu Taş kokulu taştan hediyelik çiçek

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com