Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Tahinin Yapılışı

Tahinin Yapılışı

14 - Mart - 2012, 00:03

Susam: Dik büyüyen tek yılık bir bitkidir.

Susam: Dik büyüyen tek yılık bir bitkidir. Boyu (30-125 cm) ye kadar uzayabilir. Gövdeler uzunlamasına oluklu (karıklıdır) ve sık tüylüdür. Ülkemizde tarımı yapılan yağ bitkileri içerisinde önemli bir yeri olan susam, tohumlarında %50-60 yağ içerir. Bileşiminde ayrıca %25 protein bulunmaktadır. Besleyici özelliği ve lezzetinden dolayı farklı şekillerde çok miktarda tüketilir. Çeşitli işlevsel faydaları dolayısıyla şifalı bitkiler arasında sayılmaktadır. Ayrıca, içinde Endorphin 

bulunan besinlerin insanı mutlu ettiğini belirten bilim adamları, bu maddeyi en çok barındıran besinlerden birisi olarak susamı göstermektedirler.

Tahin: Geleneksel yiyeceklerimiz arasında yer alan tahin; doyurucu, besleyici ve aynı zamanda lezzetli oluşuyla dikkat çekiyor. Hem tatlı hem tuzlu yiyeceklerin hazırlanmasında kullanılabilen farklı bir tadı vardır. Bu özelliklerinden dolayı onu, mükellef kahvaltı sofraları kadar asker kumanyalarında da, pastalar kadar mezelerde de görebiliyoruz. Tahin yapılışı kısaca şöyledir: Yıkanan susam, şişmesi için suda beklemeye bırakılır. Dövme işleminden geçirildikten sonra tuzlu suda kabuğu ayrıştırılır. Fırında pişilirdikten sonra soğuması için beklemeye bırakılır. Hiç bir katkı maddesi eklenmeksizin değirmende öğütülerek, tahin diye isimlendirdiğimiz akışkan bir kıvama getirilir.

Bu haber 2028 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

YEMEK TARİFLERİ

Arabaşı Tarifi

Arabaşı Tarifi Arabaşı çorbası kümes hayvanları ve kanatlı av hayvanların haşlanmış eti ve suyu ile yapılır...

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır?

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır? Salamura Yaprak Basmanın Püf Noktaları

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com