Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Et Suyu(Bulyon)Nasıl Hazırlanır?

Et Suyu(Bulyon)Nasıl Hazırlanır?

23 - Temmuz - 2012, 15:20

Dışarıdan süslü ambalajlara sarılı olarak aldığımız pek çok gıdayı kendi evimizde yapabiliyoruz. Daha önce yaptığımız onlarca gıda bunun en bariz örneği. Bugün de sizlerle et suyu bulyon yapımını

Dışarıdan süslü ambalajlara sarılı olarak aldığımız pek çok gıdayı kendi evimizde yapabiliyoruz. Daha önce yaptığımız onlarca gıda bunun en bariz örneği. Bugün de sizlerle et suyu bulyon yapımını paylaşmak istedim. Hazır et suyu tabletlerinde hangi kemikler kullanılıyor bilemiyoruz. Fakat içlerinde yoğun olarak MSG kullanılıyor, bu kesin. Bu yüzden aman bu tabletlerden uzak duralım.

Burada sokağın başındaki çöpün yanına her akşam kasaplar çuvalla hayvan kemiği atıyor. Fakir işini bilse fakir olmazdı diye bir söz vardır. İtibar ettiğim bir söz değil ama, ne zaman o yığınla kemiği görsem bu söz aklıma geliyor. Bu halkın hiç mi fakiri yok ki, hala üzerinde et kalıntıları olan bu kemiklerin yüzüne bakmıyorlar? Bu kemikler alınıp değerlendirilse, et alamayan insanların yemeklerine tat verir, nefsi körler en azından.

Biz her zaman et aldığımız kasapa bizim için kemik ayırmasını söylüyoruz. Özellikle ilikli kısımlarından ayırıyor. Bolca et suyu hazırlayıp dolaba kaldırıyorum. Et suyunu hazırlarken içine havuç patateste ekleyebilirsiniz fakat ben eklemedim. Soğan, karabiber ve defne yaprağı hatta biberiye ağır kemik kokusunu hafifletiyor.

Malzemeler

  • 1.5 kg. ilikli kemik (eti tamamen sıyrılmamış olursa daha iyi olur)
  • Karabiber, 2 adet defne yaprağı
  • 1 adet soğan
  • Su
  • Pet bardaklar (sert plastik olmasın, donarken çatlıyor.)
Et suyu nasıl hazırlanır?
  • Kasaba kemikleri kırdırın. Kemikleri yıkayıp düdüklü tencereye koyun. Üzerine çıkacak kadar su ekleyip kaynamaya bırakın.
  • Kaynamaya başlayınca üzerine çıkan köpükleri alın. Soyulup ikiye bölünmüş kuru soğanı, karabiber ve defne yaprağını koyup kapağını kapatın.
  • Kısık ateşte yaklaşık 2 saat pişirin.
  • Et suyunu ocaktan alıp süzgeçten süzün.
  • Ilıyınca pet bardaklara veya küçük kaplara paylaştırın. Soğuyunca dondurucuya yerleştirin.

Bu haber 1987 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

YEMEK TARİFLERİ

Arabaşı Tarifi

Arabaşı Tarifi Arabaşı çorbası kümes hayvanları ve kanatlı av hayvanların haşlanmış eti ve suyu ile yapılır...

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır?

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır? Salamura Yaprak Basmanın Püf Noktaları

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com