Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Günde 1 fincan Meyan Kökü

Günde 1 fincan Meyan Kökü

21 - Kasım - 2012, 01:12

Hastalıkların tedavisinde etkisi büyük

Meyan mucizesi
 
Günde 1 fincan meyan kökü çayı içmemiz için o kadar çok sebep var ki. Kansere karşı koruycu özelliği ise en önemlisi.
 
Antik tıp tarihinin en geniş kullanımlı bitkisi meyan kökü. Latince karşılığı ‘tatlıkök demek’ ve ağırlık baz alındığında gram başına tatlandırma gücü normal sofra şekerinden 50 kat daha güçlü, bu yüzden olsa gerek tüm dünyada içecek sektöründekullanımı oldukça yaygın. Meyan kökünün kaydedilen ilk tıbbi kullanımı, tarih öncesi Babil ve Mısır gibi eski kadim milletlere dayanacak kadar eski.

Hastalıkların tedavisinde etkisi büyük
 
Ana yurdu Akdeniz sahilleri ve Asya olan bu bitkinin bileşiminde önemli antioksidantlar bulunmakta. Şifalı etkisini içerdiği flavonoidlerin kuvvetli antioksidan özelliğinden almıyor yalnızca, tıbbi olarak önemli ‘yangı giderici’ kortizona benzer bir etkisi saptandı bu bitkinin köklerinin, ancak kortizonun yan etkilerine sahip değil. Tüm dünyada, bu bitki, eklem iltihaplanmalarında, romatizmada, astımda, alerjilerde, hepatitlerde, egzema, sedef ve liken gibi kronik cilt hastalıklarında ve birçok kronik yangısal durumda, destek tedavisi olarak kullamakta.

Prostat kanserindeki faydasıkanıtlandı
 
Meyan kökünün kanserle mücadelede de etkili olduğuna dair bilimsel veriler ard arda geldi çorap söküğü gibi. Birçok araştırmada, kansere karşı birkaç yoldan etkili olduğu ortaya çıkarıldı bu bitkinin. Hem kanser hücrelerinin üreme döngüsünü duraklattığı hem de kanser hücrelerini ‘apopitozis’ diye adlandırılan hücre intiharına sürüklediği, hücre deneylerinde gösterildi. En fazla da prostat kanserlerinde etkili olduğuna dair bilimsel kanıtlar var.
 
1991′de ABD’nin Ohio eyaletindeki Cleveland Üniversitesi Cildiye Bölümünde yürütülen bir çalışmada, meyan kökünün suda çözünen bileşimi glycyrhizin’in deney hayvanlarında, kimyasal maddelerle oluşturulan deri kanserleri oluşumuna karşı koruyucu olduğu gösterilmişti. Glycyrrhizin, aynı koruyucu etkiyi karaciğer kanserine karşı da göstermiştir.
 
2009′da yayınlanan bir çalışmada, meyan kökündeki başka bir bileşenin, insan prostat kanseri hücrelerinin kendi kendini yok etmesini sağladığı gösterildi. Üstelik bunu iki yoldan gerçekleştirdiği gözlemlendi; birincisi prostat kanseri hücrelerinin üremesini durduruyordu, ikincisi üreyebilen hücreleri ölüme zorluyordu. Zaten meyan kökünün prostat kanserine karşı etkisinin yalnızca hormonal mekanizmayla açıklanması imkânsız çünkü bu maddenin meme kanserine karşı etkili olduğunu iddia eden yayınlar bile var oysa ki yalnızca hormonal etki olsa, meme kanserlerini tetiklemesi gerekirdi.
 
2010 Ekim ayında ‘Anticancer Research-Antikanser Araştırma’ adlı bilimsel dergide yayınlanan ABD kaynaklı bir çalışmada, meyan kökündeki bileşenlerin lösemi ve kalın bağırsak kanserlerine karşı koruyucu olabileceği sonucuna varıldı.
 
Gastrit ve ülserden koruyor
 
Meyan kökünün sulu eksterisnin, toplumda çok sık rastlanıp, önce gastrit, yıllar sonra da mide kanseri yapabilme özelliği olan ‘Helikobnakteri pylori’ ismili mikrobun, mide yüzeyine tutunmasını engellediğini gösteren bir çalışma yayınladı 2009 yılındaJournal of Ethnopharmacology’de. Bu çok önemli bir sonuç çünkü bu mikrop yalnızca ülkemiz de değil tüm dünyada çok yaygın. Dolayısı ile kısa vadede gastrit ve ülserden, uzun vade de ise mide kanserinden korunmuş oluyorsunuz.


Read more: http://www.mailce.com/meyan-mucizesi.html#ixzz2Co6PEWQh

Bu haber 2850 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

..M..

Madımak Ve Faydaları

Madımak Ve Faydaları Şeker hastalığından böbrek taşına, beyin yorgunluğunu gidermeden kanı ...

Meryem Ana Otu Ve Faydaları

Meryem Ana Otu Ve Faydaları Arabistan’da ilk ortaya çıkan sağlık için çok yararlı bir bitkidir. MERYEM ANA ELİ OTU, MERYEM OTU, FATMA ANA ELİ O...

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com