Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Çocuklara Meyveleri Sevdirmenin Yolları

Çocuklara Meyveleri Sevdirmenin Yolları

17 - Aralık - 2012, 23:33

Sizin çocuğunuzun meyvelerle arası nasıl en çok hangi meyveyi seviyor?

Çocuklar için sevilmeyen besinler arasında meyveler geliyor. Özellikle son zamanlarda medyada sıkça bahsedilen, içerdikleri vitaminler ve antioksidanlar sayesinde sağlıklı yaşamın şartı olan meyvelerden yeterince tüketemeyen çocuklar daha sık hastalanıyor, kış mevsimi hastalıklarla dolu bir mevsim haline geliyor. Ancak meyve tüketimi konusunda hiçbir yol kat edilemiyor. Diyetisyen Pınar Akkuzu çocuklara meyveyi sevdirmenin püf noktalarını sizlerle paylaşıyor.

Şunu hatırlatmakta fayda var. Damak tadı bir bireyin sonradan sahip olduğu bir özelliği. Bunun kanıtı olarak dünyadaki mutfakların çeşitliliği gösterilebilir. Eğer aynı damak tadına sahip olsaydık Türk mutfağı ya da Fransız mutfağı gibi farklı damak zevklerinden bahsedemezdik. Demek ki, alışkanlıklar ve kültür her bireyi farklı etkiliyor. Çocuğunuz da sizin ona aşıladığınız alışkanlıklar ve tatlarla beslenme alışkanlıklarını geliştiriyor. Yani sihir ona her tadı ilgisini çekecek şekilde sunabilmekte. Bu durum meyveler için de geçerli.

• MEYVELER NEDEN İSTENMİYOR?

Cevaplar aslında açık. Meyveler sofrada pek yer alamayan besinlerdir. Özellikle çocuğunuza sunduğunuz sofrayı düşünün. Çoğu zaman yemek masasına meyve koymuyoruz. Daha doğrusu pek önemsemiyoruz. Çünkü ana yemeklerde yer alması gerektiğine inanmıyoruz.

Ayrıca meyveler çoğu zaman külfet olarak görülüyor. Soyulması veya tabağa konarak sunulması bazen üşendiğimiz şeyler oluyor. Böylelikle meyve tüketimi konusundaki isteksizliğimizi çocuklarımıza da yansıtmış oluyoruz.

Bununla mücadelenin ilk kuralı ana ve ara öğünlerde çocuğunuza meyve sunmaktan vazgeçmemekte yatıyor. Çünkü çocuğunuza meyve alışkanlığı edindirdiğinizde, zaten belli bir zaman sonra siz sunmadan da meyve tüketmeye başlayacaktır.

Bütün bunlara rağmen çocuğunuz hala meyvelerin tadıyla ilgili sorunlar yaşıyorsa birkaç ilgi çekici yöntem önerebilirim. Mesela;

• Meyvelerin sunum şekliyle oynayabiliriz. Meyveleri ufak parçalara bölüp, her parçaya birer kürdan geçirerek meyve kanepeleri hazırlayabiliriz. Bu yöntem muz, kivi gibi meyvelere rahatlıkla uygulanabilir.
• Elma için farklı bir yöntem olarak rendelemeyi seçebiliriz. Hatta üzerine bir parça tarçın atarak tadında farlılık sağlayabiliriz.
• Bazı meyveler ise kendi yapıları gereği ilgi çekici olabilirler. Mesela bir kaseye tanelenmiş ve tatlı kaşığıyla servis edeceğimiz nar kendiliğinden çekici hale gelen bir meyve olabilir.
• Her dilimin kabuğu soyularak çekici hale gelen portakal ve mandalina da yapısı gereği çekici hale gelen meyveler arasında yer alır. (ancak bu işlemi bu meyvelerin tadını sevdirinceye kadar devam ettirin. Çünkü portakal ve mandalina dilimlerinin olduğu gibi yenmesi tabi ki daha yaralı.)

Bunlar sadece birkaç pratik yöntem. Bundan sonrası size kalmış. Önemli olan ilgi çekici yollarla meyvelerin tatlarını birkaç kez da olsa tatmalarını sağlamak. Çünkü beslenme bir alışkanlık şekli. Besinleri sevip hayatımıza yerleştirmek ise onları birkaç sefer hayatımıza almakla başlıyor
 
 
 

İşte meyve  ve sebzeleri nasıl sevdireceğinize dair diğer  ipuçları;

  • Çocuğunuzla birlikle yemek yapın ve sebze ve meyvenin faydalarından  bahsedin.
  • Sebze ve meyveyi  güzel sunmalısınız.İşi eğlenceye dönüştürün.
  • Bahçeniz varsa sebze ve meyveyi çocuğunuzla birlikte yetiştirin.
  • Meyve karşımları ve doğal meyve suları hazırlayın.
  • Çeşitli meyveleri şişe dizerek meyve kebabı hazırlayyın.Bu çok eğlenceli olacaktır.
  • Meyvelerden lolipop hazırlayın.
  • Havuçlu veya ıspanaklı kekler veya pastalar yapın.
  • Ara ara sebze çorbası hazırlayın...

Sizin çocuğunuzun meyvelerle arası nasıl en çok hangi meyveyi seviyor?

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Bu haber 1378 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

FAYDALI BİLGİLER

Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği

Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği 24.Ortalama bir mavi balinanın ağırlığı ortalama 40 filin ağırlığı kadardır. Bu demektir ki mavi balinanın dili bir...

Güneşin Zararları Ve Yararları

Güneşin Zararları Ve Yararları Güneşin yararları ve zararları.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com