Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Parfüm 'de  EDT ve EDP Nedir?

Parfüm 'de EDT ve EDP Nedir?

02 - Ocak - 2013, 01:11

Parfüm seçmeden önce Parfüme dair temel bilgileri aktaralım. Bunlar çok önemli.

İlk ve en temel bilgi bu yazının konusu. EDP, EDT ve Parfüm nedir?

EDT: Eau de Toilette

Fransızcada “Tuvalet Suyu” anlamına gelir. Fransızlar orta çağda 10 günde bir yıkandıkları için tuvaletten sonra bu hoş kokulu suyu kullanırlarmış.

Bu tabir günümüzde En hafif parfüm formu olarak kullanılıyor:
%1-7 oranında aromatik madde içerir. alkol dereceleri 60-80 derece arasında değişir.
Kısacası bu şu demek. Eğer EDT parfüm alıyorsanız bu parfüm öyle çok uzun süre üzerinizde durmayacaktır. EDP gibi olmasını beklemeyin. Ayrıca bu parfüm yaz aylarının vazgeçilmezidir, çünkü sıcakla beraber baygınlaşmaz. Sadece insanın burnunda hafif bir esinti yaratır. Tabii bu esinti parfümün ne esanslı olduğuna da bağlıdır. Mesela baharat kokuları yazın pek tercih edilmemeli, ama bunlara daha sonra ayrıntısıyla değineceğim.

 

EDP: Eau de Parfüm

Fransızcada “Parfüm Suyu” anlamına gelir. İçinde %10 ila 20 oranında özlü yağ vardır. Eau de Toilette’e kıyasla çok daha kalıcıdır. Kış aylarının vazgeçilmezidir. Bu parfüm üzerinizde çok uzun süre kalır. Soğukla beraber koku kendini daha da gösterir. Bu parfümü yazın kullanırsanız bayar ve koku mayışır. Yani hiçbir zaman bileğinize sürdüğünüz gibi olmaz.

Parfüm:

İşte bu baya pahalı, çünkü içindeki öz yüzde 20 ile 40 arasındadır, fakat bunu bir kere sıkmanız -artık nereye sıktıysanız- yeterlidir. Aylarca eşyayla bütünleşir, çıkmaz.

Yazın şu şekilde kullanılabilir: Sıkarsınız ve bir süre bekletirsiniz. Sonra giyip çıkarsınız. Eğer sıktığınız gibi çıkarsanız insanlar size pek iyi bakmazlar, çünkü koku sıcakla beraber araba parfümüne dönecektir.

Bu haber 2872 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

TAKI TASARIMI

İğne Oyası Takı MODELLERİ

İğne Oyası Takı MODELLERİ .....

Takı Modellleri (YENİ)

Takı Modellleri (YENİ) En güzel takı modelleri burada.Paylaşımlarınızı yayınlayalım.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com