Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Kalp de Koku Alabiliyor

Kalp de Koku Alabiliyor

20 - Nisan - 2013, 15:28

Burnumuzdaki koku alıcıların kalp, ciğer ve kanda da olduğu saptandı.

Burunda bulunan koku alıcılarının benzerleri kalp, ciğer ve kanda da bulundu.

Burnumuz koku alan tek organımız olmayabilir. Kahvenin, taze ekmeğin ve çevremizdeki nefis aromatik kokuları vücudumuzda başka takip edenler de olabilir.

Çünkü burnumuzdaki koku alıcıların kalp, ciğer ve kanda da olduğu saptandı.

Havada yemek veya başka maddelerden gelerek uçan kimyasallar burunda tanımlanıp, nasıl koktukları konusunda beyine bilgi aktarılıyor. Bu alıcıların sadece burnun arka bölümünde oldukları sanılıyordu. Yakın zamandaki araştırmalar benzer alıcıların başka organlarda da olduğunu gösterdi.

Örneği, sperm hücreleri de, koku alıcılarına sahipler. Bu alıcılar sperm hücrelerinin yumurtaya yerleşmesini sağlıyor.

Artan bulgular, benzer alıcıların kalp, ciğer ve kanda da olduğunu gösterdi.

Kalbin, bu koku alıcılarıyla, örneğin yenen bir etin tadını alıp alamadığı gibi sorular şimdilik belirsiz.

BİFTEK KOKUSUNU ALABİLİR Mİ?
Vücuttaki koku alıcılarının varlığı uzun zamandır üzerinde çalışılan bir konu. 2012 yılında Nobel Kimya ödülü bu konudaki bir çalışmaya verildi. Vücutta 400 alıcı var ve bunların sadece 27 tanesi tad alıcısı olarak çalışıyor.

Burun dışındaki organlardaki koku alıcıları 7 Nisan'da konu New Orleans'taki Amerikan Kimya Topluluğu'nun bir toplantısında da ele alındı. Münih Teknik Üniversitesi ve Almanya Gıda Kimyası Araştırma Merkezi Uzmanı Peter Schieberle, kalbin yenilen bir bifteğin kokusunu alıp almadığının bilinmediğini söyledi.

Scieberle, bazı kan hücreleri üzerinde yapılan araştırmalardan da söz etti. Kan hücreleri de kokuya duyarlı hareketler sergiliyorlar.

trthaber

Bu haber 1827 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

BİLİM-TEKNOLOJİ

Beyni Kökten İnşa Etmenin Yolu Bulundu

Beyni Kökten İnşa Etmenin Yolu Bulundu California Üniversitesi araştırmacıları kemik iliğinden alınan kök hücreyi beyin hücresine dönüştürmenin yöntemini ...

Ölünce Google hesaplarımıza ne olacak?

Ölünce Google hesaplarımıza ne olacak? Biz öldükten sonra elektronik posta adreslerimize, hesaplarımıza, internet ortamında kaydettiğimiz fotoğraf ya da b...

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com