Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Beyni Kökten İnşa Etmenin Yolu Bulundu

Beyni Kökten İnşa Etmenin Yolu Bulundu

29 - Nisan - 2013, 22:21

California Üniversitesi araştırmacıları kemik iliğinden alınan kök hücreyi beyin hücresine dönüştürmenin yöntemini keşfetti. Yöntem nörolojik hastalıklar ve beyin hasarında kişinin kendi kök hücresiyle tedavi edilmesini sağlayacak.

ABD'li bilim adamları kök hücreyi beyin hücresine dönüştürmenin yolunu buldu. Nörolojik hastalıklar ve yaralanma sonucu beyin hasarının tedavisine umut olacak yöntem Obama'nın desteklediği 100 milyon dolarlık beyin araştırması projesi çalışmaları sırasında bulundu.

California Üniversitesi'nden Richard Lerner liderliğinde yapılan araştırmada kemik iliğinden alınan kök hücreye spesifik bir antikor enjekte edildi. Kök hücre beyaz kan hücresine dönüştü. Ardından beyaz kan hücrelerinden beyin hücreleri elde edildi. İngiliz Telegraph gazetesine konuşan Prof. Dr. Lerner, "Yöntem sayesinde kişinin kendi kök hücresinden dönüştürülen beyin hücreleri sayasinde hasar görmüş sinirleri onarabileceğiz" dedi.

İnsanlar üzerinde denenecek


Vücudun bağışıklık sisteminde çok önemli bir rolü olan antikorlar, bir tür proteindir. Herhangi bir enfeksiyon ya da hastalık durumunda antikorlar bağışıklık sistemine destek olmak için harekete geçiyor. Bu görevi beyaz kan hücrelerine alarm vererek bakteri ve virüslere saldırarak yerine getiriyor. Lerner ve arkadaşları antikorun kemik iliğinde aktive olduğunu belirledi. Ancak burada kök hücre olarak büyümek yerine sinir hücrelerine dönüştüğünü gözlemledi. Genetik araştırmalar antikor ile kök hücreden oluşturulan sinir hücresinin beyinde aktif olarak gelişebileceğini gösterdi. Teknolojinin hayvan testlerinin ardından ardından insanlar üzerinde deneneceği bildirildi. (Star)

Bu haber 2157 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

BİLİM-TEKNOLOJİ

Kalp de Koku Alabiliyor

Kalp de Koku Alabiliyor Burnumuzdaki koku alıcıların kalp, ciğer ve kanda da olduğu saptandı.

Ölünce Google hesaplarımıza ne olacak?

Ölünce Google hesaplarımıza ne olacak? Biz öldükten sonra elektronik posta adreslerimize, hesaplarımıza, internet ortamında kaydettiğimiz fotoğraf ya da b...

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com