Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Karıncalar Düşmanlarını Unutmuyor

Karıncalar Düşmanlarını Unutmuyor

20 - Mayıs - 2013, 23:01

Hayvanlar aleminde çalışkanlıklarıyla örnek gösterilen karıncalar, hafızalarıyla da büyülüyor: Karıncalar düşmanını unutmuyor.

Avustralya'da bulunan Melbourne Üniversitesi'nde yapılan bir çalışma, karıncaların gizli dünyasına ışık tuttu.

Karıncaların koku hafızasını araştıran bilimadamları, şaşırtıcı gerçeklere ulaştı.

Araştırmalar, karıncaların düşmanlarını unutmadığını, hatta düşmana ilişkin bilgiyi arkadaşlarına ileterek grupta ortak hafıza oluşmasını sağladığını ortaya koydu.

Peki bu nasıl oluyor?

Düşman kolonilerle karşılaşan bir karınca, onların kokusunu alıp saklıyor ve arkadaşlarına iletiyor. Böylece arkadaşları da düşman koloniyi tanımış oluyor.

Karıncaların ortak hareket etmesinde kimyasalların rolü büyük.

Bir koloniye üye her bir karıncanın vücudundaki kimyasal yapı, dolayısıyla salgılar, yaydığı kokular farklı.

Bilimadamları bunu bir tür kimyasal imzaya benzetiyor. Bu farklılık dolayısıyla karıncalar hem kendi kolonilerini, hem de başka kolonileri tanıyabiliyor.

Karıncaların dünyasında güven duygusu da çok gelişmiş. Bütün bir koloni, tek bir karıncanın tecrübesine dayanarak harekete geçebiliyor.

Bu haber 1687 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

BİYOLOJİ DÜNYASI

Karıncalar düşmanlarını unutmuyor!

Karıncalar düşmanlarını unutmuyor! Hayvanlar aleminde çalışkanlıklarıyla örnek gösterilen karıncalar, hafızalarıyla da büyülüyor: Karıncalar düşmanını...

Yağmur Yağınca Neden Solucanlar Yüzeye Çıkar?

Yağmur Yağınca Neden Solucanlar Yüzeye Çıkar? Yağmur yağdığında, toprak katmanlarından rahatlıkla süzülerek alt tabakalara inen yağmur suyu...

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com