Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Beyaz Peynir Yapımı

Beyaz Peynir Yapımı

23 - Eylül - 2010, 17:21

Peynir yapılacak süt, önce pastörize edilir. Sütün pastörizasyonu ya 65 °C’a kadar ısıtıp bu sıcaklıkta 30 dakika bekleterek ya da 72–75 °C’da 15–20 saniye bekletilerek yapılır. Bunun amacı; sütte bulunan hastalık yapıcı (Brucella, verem v.b.) mikroorganizmaların tamamının yok edilmesi ve


BEYAZ PEYNİR YAPIMI

Peynir yapılacak süt, önce pastörize edilir. Sütün pastörizasyonu ya 65 °C’a kadar ısıtıp bu sıcaklıkta 30 dakika bekleterek ya da 72–75 °C’da 15–20 saniye bekletilerek yapılır. Bunun amacı; sütte bulunan hastalık yapıcı (Brucella, verem v.b.) mikroorganizmaların tamamının yok edilmesi ve peyniri bozan mikroorganizmaların büyük bir çoğunluğunun da ortadan kaldırılmasıdır. Süt daha sonra benmari usulü mayalama sıcaklığı olan 30–32 °C’a soğutulur. Eğer istenirse pıhtının süzülmesini ve peynirin olgunlaştırılmasını hızlandırmak için 10 litre süte bir tatlı kaşığı veya iki çay kaşığı yoğurt ilave edilebilir. İlave edilecek yoğurdun peynir sütüne daha iyi karışmasını sağlamak için yoğurdun bir miktar sütle karıştırılarak, peynir sütüne ilave edilmelidir. Eğer yoğurt ilave edilirse sütün olgunlaşması için 10–15 dakika beklenir.
Ticari peynir mayalarından 10 litre süt için maya kapağı ile 1,5 kapak maya, iki üç katı su ile karıştırılarak süte eklenir ve iyice karıştırılır. Pıhtı kesim zamanı, maya ilavesinden sonra genellikle 1–1,5 saat sonradır. Pıhtı kesim zamanı, pıhtının üzerine elinizin tersi ile pıhtıyı hırpalamadan dokunup pıhtının elinize yapışıp yapışmaması ile de tespit edilebilir. Pıhtı elinize yapışırsa daha zamanın erken olduğu, pıhtı yüzeyinde sarı-yeşil su görünürse zamanın geç olduğuna karar verilir. Pıhtı bir bıçak yardımıyla yaklaşık 1 cm3 büyüklüğünde kırılır. Pıhtı kırılırken, yavaş karıştırılmalı ve fazla parçalanmamasına dikkat edilmelidir. Ufak parçalara bölünerek suyunu vermeye başlayan pıhtı, tülbente aktarılır. 30 dakika kadar sonra tülbent açılarak telemenin kenarları hafif çatlatılır, tülbentin ağzı iyice sıkılarak istenen sertliğe gelene kadar üzerine ağırlık (2–3 saat) konur. Teleme sıkı, elastik bir yapı kazandığında, tam sertleşmeden kalıplar halinde kesilir ve ön salamuraya konur. Peynir, ön salamurada (tuz konsantrasyonu 14–15 bome olan), 25–30 °C’de, 8–10 saat tutulur. Kalıplar, salamuradan çıkartılarak suyunu vermesi için 4–6 saat dinlendirilir. Saklanacak kaba dizilerek, dolum salamurası doldurulur (10–11 bome olan). Birkaç gün oda sıcaklığında ön olgunlaştırma için bekletilir ve 4–6 °C’da saklanır.

Salamura Hazırlanması
Bir tencerenin içine 3–4 litre kadar su ve 1 kg’ a yakın kaya tuzu eklenerek kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Büyük ihtimalle tuzun tamamı eriyemeyecektir. Buna “doymuş salamura” diyoruz. Daha sonra bu salamuradan ön salamura ve dolum salamurası hazırlanır.
Ön salamura: Peynire ilk tuzunu verecek olan salamuradır. Doymuş salamuradan ayrı bir kap içine alıp, tuz bomesi ile 14 – 15’e ayarlanır. Kullanılırken, 25 – 30 °C’ye ısıtılır. Kullanılacak ön salamuranın miktarı, peynirin 2–3 katı kadar olmalıdır.

Dolum salamurası: Peyniri saklarken korumak için kullanılacak olan salamuradır. Peynir, saklanacağı kaba doldurulduktan sonra, sadece üzerini kaplamak amacıyla, kalan boşluğa doldurulur.

Bome yoksa: Doymuş salamura hazırlanmadan, tuz ve su ile doğrudan ön salamura ve dolum salamurası hazırlanabilir. Ön salamura için 1 ölçek tuza 8 ölçek su eklenir. Dolum salamurası için ise 1 ölçek tuza 12 ölçek su eklenir.

Bu haber 4436 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

YEMEK TARİFLERİ

Arabaşı Tarifi

Arabaşı Tarifi Arabaşı çorbası kümes hayvanları ve kanatlı av hayvanların haşlanmış eti ve suyu ile yapılır...

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır?

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır? Salamura Yaprak Basmanın Püf Noktaları

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com