Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Duvar Kağıtları Yeniden Gözde Oldu

Duvar Kağıtları Yeniden Gözde Oldu

24 - Mart - 2014, 17:41

Boyadan daha çabuk ve kolay...

1970’li yıllarda her evi süsleyen duvar kağıdı furyası, 1990’lı yıllardaki saten sevdasından sonra 2000’lerde yeniden revaç buldu. “Duvar kağıdını mekanımızın giysisi olarak hayal edebiliriz” diyen İç Mimar Nilüfer Fırat’la eve bambaşka bir hava katan duvar kağıtları hakkında konuştuk.

Duvar kağıdı kaplatırken zemin nasıl olmalı?

Öncelikle duvarın nemden, küften ve çatlaktan arındırılmış olması gerekir. Eğer yeni bir binaysa, alçı sıvanın üzerine bir dönüşüm astarı vurulmalıdır. Buradaki amaç, duvardaki tozu toprağı temizlemek ve duvarı doyurmaktır. Kağıdı yapıştırmak için duvara tutkal uygulandığında duvar doymadıysa, tutkalı emer; böyle olunca da kağıt belli bir zaman sonra kendini bırakır. Kağıt kaplayacağımız duvarlarda saten boya varsa, zımparayla çok hafif bir şekilde üzeri alındıktan sonra gönül rahatlığıyla duvar kağıdı uygulanabilir. Plastik boya mevcutsa, altında macun olmadığı için tırtıllı bir yüzey var demektir. Tırtıllı yüzeyin üzerine duvar kağıdı uygulamak, son derece kötü bir görünüm ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle çok ince bir astar çekilip, yüzey kapatılarak, duvar kağıdı uygulanır.

Duvar kağıdının temizliği nasıl yapılır?

Çamaşır suyu, sıvı deterjan gibi kimyasal hiçbir ürün kullanılmamalıdır. Bunların yerine sabun tozu ya da arapsabunu kullanmak gerekir. Arapsabunu ya da sabun tozu sürdüğümüz hafif bir bez, kağıdın üzerinden ince bir şekilde geçerek uygulanır. Daha sonra duru bir suyla temizlenir. Kağıtların tümü aynı şekilde temizlenmelidir.

Duvar kağıdı tamiri nasıl yapılır?

Boyadan daha çabuk ve kolay çözümleri vardır. Uyguladığınız kağıt boyunun tamamı değiştirilebilir. Unutmayın; kağıtları mutlaka bir boy ya da bir rulo fazladan satın almalısınız. Çünkü sorunlu yerler için daha sonra alacağımız kağıt, aynı marka olsa bile renk tonu farkı olur. Kağıdı sökerken öncelikli olarak üzerindeki tabakayı kaldırıp, sonra alttaki kağıt tabakayı ya da tekstil tabakayı sıyırırız. Süpürgelik hizasından kağıdı kaldırdığımız zaman, tamamı alttaki tabakadan ayrılır. Alttaki zemin eğer çıkmıyorsa; daha önce sürülen tutkalı biraz sulandırıp sürünce, alttaki tabakayı da alıp en alttaki zemine ulaşılmış olur.

Duvar kağıdının boyaya göre üstünlükleri nelerdir?

3 oda 1 salonu bulunan bir evi, boya yapmaya kalkarsak ortalama 7-8 gün sürer. Boya yapıldıktan sonra ise yaklaşık bir hafta da temizlik işleriyle uğraşılır. Boyanın en fazla dayanacağı süre 2 ya da 3 yıldır. Maliyeti de ortalama olarak 2 bin YTL gibi bir rakama denk gelir. Buna karşılık kağıdı, ortalama olarak 2 günde kaplayabiliriz. Kimyasallardan uzak, iyi bir şekilde kullanırsak da 10 ya da 15 yıllık bir ömrü vardır. Isı tasarrufu sağlar. Ayrıca boyada yakalayamadığımız güzellikleri duvar kağıdında yakalayabiliriz. Tekstil baskılı kağıtları duvarlara uyguladığımız zaman, kumaşla kaplanmış gibi bir efekt yakalamış oluruz.


Duvar kağıdı uygulaması yapılırken nelere dikkat edilmeli?

Uygulamayı eli yatkın olan herkes yapabilir fakat belli şeylere dikkat etmeli. Öncelikli olarak pencere kenarlarından başlamamalı. En karanlık noktadan başlamalı. Kağıtların hepsini birden kesmemeli, 4 boy kesip ilaçladıktan sonra uygulama yapmalı. Avrupa’da işçi maliyetinin çok yüksek olmasından dolayı, usta kullanmadan herkes kendi kağıtlarını yapar. Türkiye’de ise böyle bir sorun yok. Düz desen kağıtları uygulamak, her zaman daha kolaydır fakat desenli kağıtlarda desen takibi olduğu için sorunlar yaşanabilir. Bu yüzden ustayla çalışmak her zaman için daha faydalı. Usta çok daha seri bir şekilde ve kağıtlarınızı israf etmeden kaplar.

Duvar kağıdı çeşitleri nelerdir?

Tamamen tekstil olan ürünler, elyaf tabanlı olanlar ve kağıt tabanlı olanlar mevcuttur. Bunların kendi arasındaki farkları, sökülebilir olma özelliğidir. Kullanımı açısından evler için en uygunu kağıt tabanlı olanlarıdır. Kağıt tabanlı kağıtlarda, kimyasal ürün kullanılmamıştır. Bunlarda halı sektörünün kullandığı kök boyalar kullanılmıştır.

Duvar kağıdı alırken bunlara dikkat edin!

Duvar kağıdı, garanti belgesi olan kaliteli bir markaysa, üzerinde bazı işaretler bulunur. Bu işaretler kağıtların, silinebilirlik özelliklerini, ışığa karşı duyarlı olup olmadıklarını ve sökülebilirlik özelliklerine dair bilgileri bizlere aktarır. Dokunarak ya da gözümüzle bir kağıdın kaliteli olup olmadığını maalesef anlayamayız. Bu nedenle aldığımız ürünün mutlaka bir kullanım kılavuzu olmasına dikkat etmemiz gerekir.

Bu haber 1403 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

EV DEKORASYONU

Çiçek Şelalesi

Çiçek Şelalesi Fincandan dökülen çiçek görüntüsü evinize renk katacak

Kokulu Taş

Kokulu Taş kokulu taştan hediyelik çiçek

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com