Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Karpuz'un Bilinmesi Gereken Faydaları

Karpuz'un Bilinmesi Gereken Faydaları

07 - Haziran - 2014, 14:04

Böbreklerdeki üre ve ürat tuzlarını temizler.

 • Karpuz bol miktarda C vitamini ve antioksidan özelliği ile çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan Beta karoten içerir.
 • İçerdiği yüksek potasyum kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda iyi bir lif kaynağı olduğundan bağırsak hareketlerini düzenler ve bağırsak kanserini önlemede de rol oynar. 
   
 • Karpuz çekirdekleri de içinde bulunan Cucurbocitrin adlı madde ile kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur.
   
 • Yağ ve kolestrol içermediğinden ve kalorisi de düşük olduğundan yaz aylarında yapılan diyetlerde özel bir yeri vardır.
   
 • Karpuzun içeriği yüzde 95'i sudur. Bu yüzden öncelikle temizleyicisi özelliği bulunmaktadır.
   
 • Böbrekleri çalıştırır, idrar söktürür.
   
 • Böbreklerdeki üre ve ürat tuzlarını temizler.
   
 • Az miktarda da olsa barındırdığı "likopen" maddesi, kalbi enfarktüs olasılığına karşı koruyor.
   
 • Karpuzun bu özelliklerinden yararlanmak için yemekten çok önce, mide boşken tüketmek gerekiyor.Çünkü, yemek sonrasında yendiğinde sindirim güçlüğü yaşanabiliyor.
   
 • 100 gr.karpuzda 26 kalori bulunmaktadır.Bu özelliği nedeniyle acil kilo vermek isteyenlerin karpuzu diyetlerinde bulundurmaları öneriliyor.

Bu haber 982 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

..K..

Kişnişin Faydaları

Kişnişin Faydaları omatizma ve iltihaplı eklem ağrısı için bulunmaz bir nimettir. Kişnişte bulunan kalsiyumla birlikte diğer etken bil...

Kavunun Faydaları

Kavunun Faydaları Yaz meyvelerinden kavun, kansızlığı giderme ve idrar söktürme yanında, sinirleri yatıştırmada da etkili.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com