Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Bebek İçin Gerekli OLMAYANLAR Listesi

Bebek İçin Gerekli OLMAYANLAR Listesi

01 - Ağustos - 2014, 09:29

Gebeliğinin sonlarına yaklaşan her hamile kadını bir “bebek ihtiyaç listesi” telaşı alıyor.

Gebeliğinin sonlarına yaklaşan her hamile kadını bir “bebek ihtiyaç listesi” telaşı alıyor. Ben de kendi listemi geçenlerde burada paylaşmıştım.

Bir de “bebek için gerekli olduğu sanılanlar ama aslında olmayanlar” listesi olmalı bence… Yeni anne-babalar “Aman, şundan da almalıyız” diye düşünmesinler, gereksiz masrafa girmesinler diye…

Bu liste de, aynı ihtiyaç listesi gibi, kişiden kişiye değişecektir. Aşağıdakiler, benim alıp da kullanmadıklarım, ya da gereksiz bulup almadıklarım. Okurlar arasında bu ürünlerden kullananlar ve onsuz yapamayacağını düşünenler olabilir. Ya da, benim aklıma gelmeyen “Şunu almasaymışız da olurmuş” denilen eşyalar olabilir. Bu durumda lütfen yorumlarınızı esirgemeyiniz.

Mini bebek yatağı - Türkçe kelime karşılığını tam bilemiyorum, İngilizcede bassinette deniyor. Sanırım bizdeki bebek sepeti uygulamasıyla aynı şey. Kısacası, bebeği ancak ve ancak ilk zamanlarında yatırabildiğiniz, ancak kısa zamanda bebek sığmamaya başladığı için birkaç ay içinde depoya kaldırdığınız bebek yatağı… Eğer bebeği kendi odasından başka bir yerde de yatırma gibi bir ihtiyaç ya da isteğiniz varsa, şirin görünen ama sadece o kadarla kısıtlı kalan bu mini-yataklar yerine her yere taşıyabileceğiniz portatif park yatakları tavsiye ederim.

Biberon sterilize etme aleti - Çalışmayan, işe gitmek için evden çıkmayan, sürekli bebeğiyle vakit geçiren bir anneyseniz biberon zaten çok fazla kullanmayacaksınızdır. Biz Deniz’e biberonu üç haftalıkken vermeye başladık, o da gece seanslarından birini babası yapsın ki ben biraz uyuyayım diyeydi. Sonrasında biberonu sadece ve sadece ben yokken kullandık. Günler, haftalar boyunca kullanmadığımız olurdu. Bu durumda da eski usul kaynatma bize yetti de arttı bile. Zaten az sayıda olan biberonları koskoca aletin içine koyup, onu da mikrodalga fırına yerleştirip, çalıştırıp, onları çıkarmak, kurutmak daha zor geldi bana kaynatmaktan… Ancak şu ya da bu sebeple meme vermiyor ve sürekli biberon kullanıyorsanız o zaman bu aleti lüzumlu görebilirsiniz.

Biberon ısıtıcısı - Bu da yine yukarıdaki alet gibi… Çoğunlukla meme veriyorsanız zaten hiç gerek yok. Ara sıra sağılmış süt verecekseniz bile biberonu birkaç dakikalığına sıcak suda bekletmek yeterli oluyor. Paranızı bebek bezine harcayın bence…

Kirli bez biriktirme haznesi – Yine aynı şekilde, gerekli de olabilir, gereksiz de… Daha önce de bahsettiğim gibi, Türkiye’de, çöplerin günde iki kez toplandığı, düz ayak bir apartman dairesine yaşıyorsanız bence kesinlikle elzem değil. Ama Amerika’da (ya da Türkiye’de) çöpleri çıkarma işinin size kaldığı, bebeğin odasının ayrı katta, çöp kutusunun ayrı katta olduğu çok katlı bir eviniz varsa ilk aylarda bu eşya işinize yarayabiliyor. Ne var ki katı gıdalara geçip de bebeğinizin kakası masumiyetini kaybettikten sonra pek faydalı olduğu söylenemez. Çünkü koku yapmasın diye bezleri çok biriktirmemek gerekiyor – e o zaman da bezi normal çöp kutusuna atmaktan bir farkı kalmıyor olayın… Kaldı ki bu “kirli bebek bezi atık sistemleri”nin bazılarının kendine özel torbaları oluyor, onların yaratacağı ek masraf da çok sevimli değil. İki kez düşünün derim.

Erkek bebekler için çiş bloke edici - Çoğu kişi bunu duymamış bile olabilir, ama böyle bir şey var. Var olmanın da ötesinde ben almıştım. Neymiş? Bu çiş bloke edici şeyi bebeğin altını değiştirirken penisinin üstüne koyuyormuşsunuz, böylece çiş üzerinize gelmiyormuş. Aman ne kadar dâhiyane bir buluş! Kimse demiyor ki: (1) Bebek kıpır kıpır, put gibi durmuyor, kıpırdadıkça da bu alet yerinde durmuyor.  (2) İster bunu koyun, ister Çin Seddi örün, bebek illaki altını açınca çişini yapıyor. Eee, bu da her seferinde ıslanıyor. E yıkayayım deseniz, bir sonraki alt değiştirme faslına kadar kurumuyor ki… Bundan elinizde 3-4 tane yoksa, çok lüzumsuz. Varsa, 3-4 katı daha lüzumsuz. Güzelim kutu mendiller de aynı işlevi görüyor. Evet, belki çişi emmiyor, ama üstünüze fıslamasını engelliyor.  (“Yok, ben illa da bu zamazingodan almak isterim” derseniz buyurun, 10 Amerikan doları karşılığında sizin olsun)

Islak mendil ısıtıcısı – Hayatımıza son 5-10 senedir giren hazır ıslak mendiller artık çeşit çeşit. Yenidoğan için olanı var, alkol içermeyeni var, losyonlusu var, var da var. Bir de, Türkiye’de henüz çok yaygın olmamakla birlikte bu hazır mendilleri ısıtan bir alet var. Mendilleri aletin haznesine koyuyorsunuz, böylece bebeğinizin poposunu sileceğiniz zaman buz gibi olmuyor. Gerekli mi? Alaska’da yaşamıyorsanız bence değil. İki dakika elinizde tutuverin, zaten ısınır. Hem bebeğin odasında sürekli elektrikli bir alet çalıştırmak da ne kadar doğru, tartışılır.  (Bu arada, son zamanlarda bebeğin poposunu hazır ıslak mendillerle silmek konusunda bir endişe geliştirdiğimi de söylemeliyim. Her ne kadar Deniz’in poposunu o şekilde temizlemiş olsam da kimyasal bir şeyler kullanmaktan çekinir oldum. Belki de bu sefer annemin sözünü dinleyip eskilerin ıslak pamuk modelini tercih etmeliyim. Zeynep’in blogunda bu konuda pratik bir alternatif sunulmuş, bir göz atmanızı tavsiye ederim.)

Bebek eldiveni - Bazen yenidoğan tulumlarıyla takım olarak gelen bu minicik eldivenleri şahsen gerekli bulmadığım gibi kullanımının doğru olmadığını bile düşünüyorum. Deniz’e gelen hediyelerin arasında vardı, o zamanki aklımla bir kere belki kullandım ya da kullanmadım. Ancak hastaneden gelir gelmez tırnaklarını törpülediğim için yüzünü çizmesi için bir sebep kalmamıştı.

Yenidoğanlara bebek eldiveni neden kullanılmasın ki?

Şu sebeplerden:

  • Eldivenler, bebeğin ellerini kendini sakinleştirmek için kullanmasını engelliyor. Deniz daha doğar doğmaz parmaklarını emmeye başlamıştı. Bilinçli değildi belki ama sürekli eli ağzındaydı. Eldiven olsaydı elleri yerine pamuklu kumaşlar ağzına girecekti.
  • Zaten bebeği elinde durmuyor, zırt pırt çıkıp duruyorlar.
  • Yenidoğan bebekler kendilerine uzatılan her şeye dokunup parmaklarıyla kavrıyorlar. Eldivenler buna engel olarak dokunma hissini bloke ediyor.
  • Eldiven kullanmanın başlıca sebebi bebeğin yüzünü çizmesini önlemek. Oysa bebeğinizin tırnaklarını keserek, ya da kesmekten çekiniyorsanız törpüleyerek de aynı amaca ulaşabilir, ellerini serbest bırakabilirsiniz.

Bebek ayakkabıları - Aynı eldivenler gibi, minicik bebek ayakkabıları da bebek dışarıda yürümeye başlayana kadar gereksiz bir yatırım bence… Hele de sert tabanlı olanlar sakıncalı bile… Bebeğin ayaklarını sıcak tutmak adına çorap ya da patik giydirmek yeterli… (Öte yandan bu minik ayakkabıların acayip şirin göründüğü de bir gerçek. Deniz’e bir çift bez tabanlı ayakkabı hediye gelmişti, ve dışarı çıkarken giydirirdim. Hediye gelmeseydi kendim alır mıydım, bilmem…)

Kanguru – Deniz’de Baby Bjorn’un Active modelini kullanmıştık. Dışarıda gezerken, havaalanında, orada burada çok da faydasını görmüştük. Ancak sonrasında bu tür kanguruların özellikle de yenidoğan bebeği poposunun üzerinde taşıma şeklinin doğru olmadığını, nadiren de olsa omurgasına ciddi zararlar verebileceğini okumaya başladım. Sonradan Sling model taşıyıcıların bebeği anne kucağındakine benzer kavrayışı daha doğru geldi. Sling kullanan annelerden de kullanım kolaylığını ve rahatlığını duyunca bu sefer sling’i denemeye karar verdim. Kanguru şimdilik dolapta bekleyecek. Bebek taşıyıcısı arayışında ve kanguru modelini düşünüyorsanız bu konuda araştırın derim. Buradan başlayabilirsiniz: Infant Carries and Spinal Stress

Suyun sıcaklığını ölçmek için termometre – Bu da benim hiç almadığım bir ürün. Anneannem dirseğiyle bakarmış suyun sıcaklığına… Dirseği yanmıyorsa bebek için uygunmuş. Annem bana da bu yöntemi göstermişti ilk başlarda… Sonraları zaten uzman oldum Deniz’in banyo suyunun sıcaklığı hakkında…

Yürüteç – Kanada’da yasaklanan, Amerika’da satışı büyük ölçüde kısıtlanan, bebeğin gerek gelişimini sekteye uğrattığı, gerekse kontrolsüz bir şekilde ilerlemesine imkân verdiği için çok tehlikeli kabul edilen bu alet hala Türkiye’deki birçok bebek mağazasında satılıyor. Sadece Amerika’da bile yılda 4000 çocuk yürüteçle ilgili kazalar yüzünden yaralanıyormuş. Türkiye’de de yürüteç yüzünden sonu ölüme varan kazalar oluyor. Yürüteç almaya niyetlenmeden önce iki kez düşünmenizi, hiç olmazsa şu kaynaklara bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim:

Bu haber 2425 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GENEL

Halenur Giyim

Halenur Giyim Gerçek Tesettürün Nabzı Türkiye'nin Kalbi Ankara'a Atmaya Başladı...

Siz Kardeşinize Bu Eziyetlerden Hangisini Yaptınız?

Siz Kardeşinize Bu Eziyetlerden Hangisini Yaptınız? Biraz Nostalji Yapalım

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?





Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com