Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Para Biriktirmenin En İyi Yolları

Para Biriktirmenin En İyi Yolları

21 - Ağustos - 2014, 11:05

Arkadaşlar hepimizin derdi aynı diyebilirim. Yeni cep telefonu almak istiyorum ama bir türlü istediğim parayı biriktiremiyorum tarzında maddi sorunlar.Aslında para biriktirmek çok basit, yapmamız gereken kendinize bir hedef koymak ve o yoldan çıkmamak için çaba göstermek.

Arkadaşlar hepimizin derdi aynı diyebilirim. Yeni cep telefonu almak istiyorum ama bir türlü istediğim parayı biriktiremiyorum tarzında maddi sorunlar.Aslında para biriktirmek çok basit, yapmamız gereken kendinize bir hedef koymak ve o yoldan çıkmamak için çaba göstermek.

Para biriktirmek için sizlere bazı önerilerim olacak, lakin yazımızı okurken ondan kısarsak ne olacak 1 TL kenara koyunca zengin mi olacağım, iki üç kuruşu düşünüp tasarruf yapınca 2000 TL’lik cep telefonumu alınır, bu yöntem ile istediğim 5 yıldızlı otelde tatile çıkılır mı? Tarzında sorular oluşacaktır.

Oluşması da normaldir ama şunu unutmayın ki, aylık yaptığınız gereksiz giderlere bir baksanız çok yüksek meblağlar olduğunu göreceksiniz. Bunu yıl bütçenize eklediğinizde almak isteyip de alamadığınız isteklerinize ulaşmanın zor olmadığını göreceksiniz.


Neden para biriktiremiyoruz?

Sebebi basit, gelire ve giderek dikkat etmeden gereksiz ve yanlış onlarca harcama. Bunlara mutlaka bir dur demeniz gerekiyor.

Size tavsiyem bir ay boyunca tüm giderlerinizi bir yere not alın. En ufak gideri unutmadan not alın, bir simit aldım ondan ne olacak demeyin. Ay sonunda o not defterini açıp baktığınızda ben bunu neden almışım hiç gerek yokmuş dediğiniz şeyleri harcama listenizden çıkarın.


Bunları yapıyor musunuz?

Elektrik süpürgesinin toz torbası dolunca atıyor musunuz? Toz torbası almak için 20-35 TL arası ücret ödüyorsunuz. Bu paketlerin içinde 3-5 tane torba veriliyor. Evinizin kirlik durumuna bağlı olarak en fazla 4-5 ay içinde torbanız bitecek ve yenisini alacaksınız. Yılda yaklaşık 3 defa yeni toz torbası alsak bize maliyeti neredeyse yıllık 100 TL. Onun yerine 2-3 dakikanızı ayırarak onun içindeki tozu, pisliği çöp torbasına atmanız daha iyi olmaz mı? Bu sayede yılda 3 paket yeni toz torbası yerine bir yıl boyunca ilk aldığınız paketi kullanıp, 2 paket almaktan kurtulacaksınız.

Filtre kahve içmeyi seviyorsunuz ama her seferinde kahve makinesine yeni filtre mi koyuyorsun? Filtreyi yeni takmak yerine onu suda yıkayıp, kurumasını bekleyip yeniden kullandın mı?

Çok ufakta görünse bunun gibi yüzlerce şeye dikkat etsek ve hepsinden ayrı ayrı ayda 2 TL gibi küçük miktar biriktirsek süper olmaz mı?


Para biriktirmenin en iyi yolları;

 • Faturalarınızı azaltmaya çalışın. Su, elektrik, doğal gaz gibi ana faturalardan yapılacak tasarruf, para biriktirmekteki en büyük paya sahiptir. Evde yapılacak küçük kısıtlamalar ile yüzlerce TL tasarruf edebilirsiniz.Tasarrufu İpuçları adli kategorimizdeki birçok başlık ilginizi çekebilir.
 • Gereksiz harcama yapmayacaksın. Küçük bir örnek vereyim: Nedir bu Avrupa merakımız. Eskiden var mıydı “bir fincan cappuccino, cafe latte matte içmeden kendime gelemiyorum” sorunları. Bir fincan latte 7-8 TL çok büyük bir para. Tavşankanı bir bardak çaya ne oldu? Bu şekildeki ufak gider gibi düşünüp, sadece eşe dosta artistlik olsun diye yapılan harcamalardan kaçının.
 • Alışverişe çıkarken bunlara dikkat edin. Mutlaka alışveriş listesi yapmalısınız. Evde eksik olan şeyleri fark ettikçe bir yere not alın ve listeniz tamamlanınca gönül rahatıyla alış verişe çıkabilirsiniz. Aç karnına alış verişe çıkmakta yanlıştır. Mutfak alışverişi yaparken iştahınızı açan gereksiz şeyleri alma ihtimaliniz çok yüksek. Çocuklarınız olmadan alış veriş yapmaya özen gösterin. Hepimiz çocuk olduk ve gördüğümüz her türlü şekerleme, oyuncak vs. almak için annemiz ile kavga etmişliğimiz vardır. Çocuklarınızı yanınıza almanız ister istemez ya onları üzecek ya da sizin cebinizi.
 • Kredi kartı kullanmayın. Taksit veya kredi kartıyla yapılan her alış verişte gereksiz işlem parası ödeyeceksiniz. Alışverişlerinizde nakit para kullanmaya özen gösterin.
 • Gereksiz aboneliklerinizi durdurun. Gerçekten bu üyeliğim olmasa yapamam dediğiniz abonelikle var ise durdurun. Örnek: Fitness salonuna gidecek zaman bulamıyorsan boşuna para ödeme. Gazete, dergi gibi gereksiz olduğunu düşündüğünüz aboneliklerinizi de durdurun. İşinize yaramayan cep telefon hat tariflerine abone olmayın. Neymiş 1000 SMS bedava, kim yazar aylık 1000 SMS çok gereksiz kanmayın bu tarz reklamlara. Çağımız internet çağı, Whatsapp gibi servisler varken SMS kullanan çok kişi olduğunu düşünmüyorum.
 • İkinci el eşya kullanınız. Tabi ki her eşya için geçerli değil ama sıfır bir akıllı telefon almak yerine az kullanılmış yarı fiyatına alacağınız ikinci el telefonda size aynı havayı katacaktır.
 • Araba kullanımı azaltın. Çok acil olmadığı sürece gereksiz araba yolculuğundan kaçının. Boğaz köprüsünde İstanbul’un sıkışık trafiğindeyken camdan bir bakın. Onlarca arabada sadece tek bir şoför yolculuk yapıyor. Bunun yerine toplu taşıma araçlarını kullansak hem trafik azalmasına hem de egzozdan çıkan zehirli gazlardan kurtarmaz mı bizi?
 • Kumbara alışkanlığı edinin. Günlük 5 TL kumbaranın içine azsanız aylık 150 TL yapar, bunu da 12 ay olarak hesaplarsak 1800 TL gibi büyük bir miktar paramız olur.

Bakın Atalarımız para biriktirmek için neler demişler;

 • Ak akçe kara gün içindir: (atasözünün anlamı) Daha önce biriktirilen para sıkıntılı günlerde ise yarar. Bunun için tasarruf yapılmalıdır.
 • Ayağını yorganına göre uzat: İnsan giderini gelirine uydurmalı; gelirinden çok harcama yapmaya kalkmamalıdır. Tasarruf etmelidir.
 • Bol bol yiyen, bel bel bakar: Çokça ve geleceği düşünmeden, tasarruf etmeden harcayan, kazançsız kaldığı zaman acınacak duruma düşer.
 • Çoğu zarar, azı karar: İyi ve kötü her şeyde belli bir ölçü vardır. Bu ölçü dışına çıkmamak her şeyde orta yolu bulmak ve tasarruflu davranmak gereklidir.
 • Damlaya damlaya göl olur (Aka aka sel olur): (atasözünün anlamı) Küçük miktarların birikmesiyle büyük bir toplam sağlanır.
 • Her çok azdan olur: İlk zamanlarda gözümüze az gibi görünen değerler belli bir müddet tasarruf edilip biriktirildiklerinde ise yarar hale gelirler.
 • İşten artmaz, dişten artar: Kazanç çok olsa da tutumlu davranarak tasarruf edilmeyince para biriktirilemez.
 • Sakla samanı, gelir zamanı: Gereksiz görülen bir şeyi ileride gerekli olabileceği düşünerek saklamalı ve tasarruf edilmelidir.

Bu haber 2776 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Püf Noktalar

Evde İşinize Yarayacak Püf Noktalar

Evde İşinize Yarayacak Püf Noktalar Değersiz olarak gördüğünüz limon kabuklarını güneşli bir yere koyup kurutursanız, özellikle isli ve yağlı mutfak eş...

LGP’li Arabalarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır ?

LGP’li Arabalarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır ? Benzinli araçların tüp takılarak yakıt sisteminin değiştirilmesi sonucu LGP’li araçlar ortaya çıkmıştır.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com