Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Kar Yağarken Hava Neden Ilık Olur?

Kar Yağarken Hava Neden Ilık Olur?

11 - Şubat - 2015, 10:45

Oluşan buz kristalleri bulut içinde hareket ettikçe başka kristaller ile birleşip kar tanelerini oluştururlar. Ağırlaşan bu taneler...t

Önce karın yağmasının ardındaki fiziğe bakalım. Bulutların bulunduğu yüksekliğe kadar çıkan su buharı, rüzgârlar ile yine bu yüksekliğe kadar çıkmış toz parçacıkları sayesinde birleşip buz kristallerini oluştururlar. Bu toz parçacıkları olmazsa 00C de donması gereken su -400C’lere kadar sıvı kalabilir. Rahatsız olduğunuz tozların ne kadar önemli bir rol üstlendikleri ortadadır. Öyleyse kâinattaki her olayın arkasında mutlaka bizim bilmediğimiz bir hikmet vardır.

Oluşan buz kristalleri bulut içinde hareket ettikçe başka kristaller ile birleşip kar tanelerini oluştururlar. Ağırlaşan bu taneler yere inmeye başlar. Hava sıcak olursa kar taneleri yere kar olarak inmeyi başaramayıp yağmur olarak inerler. Bazen karla karışık inerler.
            Kristaller çok farklı şekillerde birleştiklerinden, her bir kar tanesinin diğerlerinden farklı olduğuna inanılıyor. Bir kar tanesinde yaklaşık 180 milyar molekül bulunur. Bu kadar çok molekül çok farklı şekillerde birleşip farklı kar taneleri oluştururlar.
            Şimdi sorumuzu cevaplayalım: Bir görüşe göre kar yağdığında havanın sıcak olması karın yağmasından dolayı değildir. Aksine havanın sıcak olması karın yağmasına sebeptir. Çünkü çok soğuk hava içinde, su buharı az olur. İçine aldığı az miktardaki su ‘don’ şeklinde yeryüzünde kalır ya da ‘kırağı’ oluşur. Hani ev ve araba pencerelerimiz buzlanır ya… İşte bunlar soğuk havada donan az miktardaki su buharıdır. Hava çok soğuk olduğunda kar kesinlikle oluşamaz. Hava 3 derece gibi biraz ısınınca, su buharı yeryüzünden yükselir, çok yüksekliklerdeki soğuk hava tabakalarına ulaşır ve kar oluşur. Biz de sanki kar yağdığı için hava ısınmış gibi algılarız.
Bir başka görüşe göre de bunun şöyle nedenleri vardır: Birincisi kar yağışı, havanın bulutlu olması anlamına gelir. Böyle havalarda özellikle geceleri yeryüzü uzun dalga boylu ışınım yayınlama yoluyla çok fazla soğuyamaz. Diğer bir deyişle, ayaz oluşmaz.

            İkinci neden ise, hem gece, hem de gündüz kar yağarken kar kristalleri, buluttan ayrıldıktan sonra havada yeryüzüne doğru düşerken onlara temas eden su buharı buza dönüşerek üzerlerinde birikir ve kar kristallerine temas eden aşırı soğumuş sıvı su damlacıkları da kar kristallerinin üzerinde donar. Bu faz değişimleri sırasında gizli ısı açığa çıkar. Su buharının birikmesi 680, donma 80 ve yoğunlaşma 600 Kalori olmak üzere atmosfere ısı ilave edilir. Bu değişik faz değişimlerinden açığa çıkan gizli ısılar az da olsa havanın ısınmasına neden olur.
Kaynak: Tübitak             

Bu haber 1398 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

FAYDALI BİLGİLER

Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği

Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği 24.Ortalama bir mavi balinanın ağırlığı ortalama 40 filin ağırlığı kadardır. Bu demektir ki mavi balinanın dili bir...

Güneşin Zararları Ve Yararları

Güneşin Zararları Ve Yararları Güneşin yararları ve zararları.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com