Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Yağ Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Yağ Lekesi Nasıl Çıkarılır?

04 - Mayıs - 2015, 23:05

Gıda maddelerinde kullanılan yağlar, Bakim malzemelerinde kullanılan yağlar ve Ev eşya ve araçların bakim ve onarım sırasında kullanılan yağlar...

Yağ lekeleri günlük hayatta en çok karşılaştığımız lekelerden biridir. Gün içerisinde çeşitli yağlar kullanırınız. Özellikle yemek yapımında, evdeki metal eşyaların yağlanmasında ve cilt bakimi sırasında kullanılan yağlar çıkarılması zor lekeler oluşturabilir.

Yağ çeşitlerini 3 ana kategoriye ayırabiliriz bunlar: Gıda maddelerinde kullanılan yağlar, Bakim malzemelerinde kullanılan yağlar ve Ev eşya ve araçların bakim ve onarım sırasında kullanılan yağlar olarak sınıflandırabiliriz.

Yağ Lekesi Nasıl Çıkarılır?

  • Yeni oluşan yağ lekesi kurumadan iki tarafına da emici özelliği bulunan pudra serpiştirin. Pudra yağı emdikten sonra temiz bir bezi üzerine serin ve orta sıcaklıkta olan ütü ile ütüleyin, Ütünün sıcaklıyla yağ lekesi ve pudra kuruyacaktır. Kuruyan pudrayı yumuşak bir fırça ile fırçalayın. Pudra bulamazsanız ince yemek tuzu da kullanabilirsiniz. Çok taze yağ lekesini sıcak sabunlu su ile yıkamakta işe yarayacaktır.
  • Sentetik kumaşlarda oluşan yağ lekesi için eter kullanabilirsiniz. Eter yanıcı bir madde olduğu için lütfen sigara ve ateşten uzak durun. Leke olan bölgeyi etere batırılmış bez ile siliniz. Eter uçucu bir madde olduğu için acık havada kurutun.
  • İpekli kumaşlardaki yağ lekeleri için: Bir bardak suyun içerisine bir fincan amonyak koyun karıştırın. Temiz bezi karışımla ıslatıp lekeyi siliniz. Leke yeni olduysa talk pudrası serpiştirerek yağı emdirebilirsiniz. Sonrasında lekeli bölgenin üzerine kalın kâğıt parçası serin ve orta sıcaklıktaki bir ütü ile ütüleyin.
  • Kadife kumaşlardaki yağ lekesi için: Bir soğanı ortadan ikiye kesinin ve lekeli bölgeyi ovalayın. Kurumu asi beklendikten sonra üzerine kâğıt havlu veya tülden koyup kuması tersinden ütüleyin.
  • Madensel yağları çıkarmak için gliserin kullanabilirsiniz. Lekenin üzerine gliserin sürün ve sabunlu su ile yıkayın.

Bu haber 1192 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

FAYDALI BİLGİLER

Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği

Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği 24.Ortalama bir mavi balinanın ağırlığı ortalama 40 filin ağırlığı kadardır. Bu demektir ki mavi balinanın dili bir...

Güneşin Zararları Ve Yararları

Güneşin Zararları Ve Yararları Güneşin yararları ve zararları.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com