Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 

Mandalina'nın Faydaları

06 - Kasım - 2015, 21:23

Suyundan , kabuğuna tam bir şifa deposu.

Turunçgiller ailesinden olan mandalinanın Çin kökenli olduğu düşünülmektedir.Mandalina yapraklarını dökmeyen nadir meyvelerdendir. Clementine, Tangor ve Satsuma, Owari en yaygın olan mandalina çeşitlerindens adece bazılarıdır.

Mandalina, kış sezonunda toplanır ve seralarda üretilen mandalina gelende yıl boyunca marketlerde bulunabilir. Mandalinalar .iğ olarak yenilir. Çok yaygın bir şekilde tatlılarda, donruma sektöründe, şekerlerde kullanılmaktadır. Bunun yanında parfüm ve cilt bakım sekteörü de yaygın olarak mandalina kullanmaktadır.

Mandalina karbonhidratlar açısından zengin bir meyvedir. Bunun yanında bol miktarda lif ve protein içerir. E ve C vitamini açısından zengin olan mandalina aynı zamanda tiamin, piridoksin, sodyum, potasyum, kalsiyum, bakır gibi bir çok mineral ve bileşen içermektedir.


Mandalinanın Sağlığa Faydaları

Mandaline muhteşem tadı dışında sağlık açısındanda mükemmel faydalar sağlar.  Özellikle kanserle mücadele ve kilo vermeye inanılmaz katkılar sağlayabilir. Kış aylarında nezle, grip ve soğuk algınlığına karşı çok yaygın olarak tüketilir.

Mandalinanın Kansere Faydaları: Bu konuyla alakalı olarak son zamanlarda yapılan araştırmalar mandalinanın karaciğer kanserine karşı  çok etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında bol miktarda C vitamini be ceta cryptoxanthin içeriği için karaciğer kanserine yakalanma riskinia zaltır.

C Vitamini Deposu:  C vitamini açısından çok zengin olan mandalina bu özelliği sayesinde serbest radikallere hayat hakkı tanımaz. Bunun bir sonucu olarak serbest radikallerin yol açtığı bir çok hastalığa yakalanma riskinia zaltırç

Kolesterole Faydaları: Mandalina vücutda kolesterol üretimini kısıtlayan Synephrine üretir. Mandaline aynı şekilde kötğ kolesterol seviyesini yükselten serbest radikallerin oluşturduğu unsurları ortadan kaldır. Damar tıkanıklığı riskini azaltır.

Mandalina Kan Basıncını Düzenler: Mandalina düşük kan basıncı sorunları olan kişilere yardımcı olabilir. Kan basıncı seviyesini normalde tutmayı sağlayabilir.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Bol miktarda lif  içeren mandalina iki yönlü olarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Birincisi lifler yardımıyla midenin sürekli tokluk hissini arttırır, ikincisi içe sindirim sistemine faydalı olması ve snidiriö sistemini ve zöellikle bağırsak hareketlerini arttırması kolay bir şekilde dışkı atımını sağlar.

Sağlıklı Bağışıklık Sistemi İçin Mandalina: Mandalina bol miktarda C vitamini içerdiği için bağışıklık sistemi sağlığını korur ve güçlendirir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığının neden olduğu bakteriyel ve salgın hastalıklarına karşı bağışıklık sistemine detsek olur.Bu yüzden kış aylarında bolca tüketilmesi tavsiye edilir.

Mandalina Cilt Sağlığını Korur: C vitamini bol içerdiği için mandalina cilt sağlığı için d faydalı bir meyvedir. Cildi serbest radikallerden korur, güneş ışınlarının enden olduğu zararları giderebilir. Mandalina kabuğu direkt olarak cilde uygunlanarak cilt sağlığına katkıda bulunabilirsiniz.

Mandalina Saç Sağlığını Korur: Cilt sağlığı dışında saç sağlığı içinde çok faydalı olan mandila, özellikle kırılgan saç yapılarının ortadan kaldırılmasında önemli rol üstlenebilir. Saç dökülmesini engelleyebilir ve serbest radikallerin verdiği zararları giderebilir.

Soğuk Algınlığında Mandalina: Kış aylarında üşütmeye bağlı olarak öksürük, nezle, grip gibi sorunları giderebilir. Bol miktarda C vitamini içerdiği için önceden mandalina tüketimi kış aylarında yaşanabilecek soğuk algınlıklarına yakalanma riskini azaltır.

Mandalina Suyunun Faydaları

Mandalina suyu en az mandalinanın kendisi kadar sağlık açısından faydalıdır. Bunun dışında mandalina kabuğu da sağlığımıza fayda sağlar. Mandalina kabuğunun faydalarını ilerleyen bölümde detaylı olarak ele alacağız.

Çok hoş bir tadı olan mandalina suyu kanser riskini azaltır, kanser hcüreleriyle bağışıklık sisteminin mukavametini arttırır. Çok etkili antşoksidan olan mandalina suyubir çok hastalığın ana sebebi olan serbest radikallerin etkisini kırar.

 • Mandalina suyu etkili bir serbest radikal olduğu için bağışıklık sistemine harika katkılarda bulunur ve genel sağlığı korur.
 • Mandalina suyu soğuk algınlıkları başta olmak üzere, grip, nezle, öksürük gibi sorunları giderebilir.
 • Cilt hastalıklarına iyi gelir. Mandalina suyu cil üzerinde meydana gelen yaraların hızlı iyleşmesini sağlayabilir.
 • Gıdalardaki demir emilimini hızlandırabilir. Bünyede demir miktarının artmasına izin vermez.
 • Sindirisim sistemi için faydalıdır. Ayrıca kalp ve kanser hastalıkları ile mücadelee den bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Mandalina suyu saç sağlığı için de faydalıdır.
 • Sinir sisteminde olumlu etkiler yapar. Bellek ve beyin sağlığını korumaya yardımcı olabilir.

Mandalina Kabuğunun Faydaları

Şayet mandalinayı yedikten sonra atıyorsanız bu kısmı mutlaka okumalısınız. Mandalina kabupunun da sağlık açısından bazı faydaları var. Ham olarak cilde uygulandığında cildi yumaşır ve temizler. Bunun dışında çok yaygın olarak mandalina kabuğundan çay yapılarak tüketilir. Madalina kabuğunun faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Dokuların sağlığını korur. Özellikle mandalina kabuğundan yapılan çaylar iç organların sağlığını korumada etkili rol oynayabilirler.
 • Mandalina kabuğundan hazırlanan çay düzenli olarak tüketildiğinde kolesterolü sağlıklı seviyelerde tutabilir.
 • Mandalina kabuğu kansere yakalanma riskini azaltır. Kanser hastalıklarına neden olan serbest radikallere karşı etkilidir.
 • Mandali kabuğu cilt sağlığını da korur. Cilde çiğ olarak uygulandığında cildi yumuşatır. Kuru ciltler için çok faydalıdır. Aynı zamanda cildi ölü hücrelreden ve yağlardan temizler.
 • Kadınlarda sabah bulantılarını giderebilir.
 • Bazı sağlık uzmanları mandalina kabuğundan yapılan çayın kan şekerini dengelediğini savunmaktadırlar.
 • Mandalina kabupundan yapılan çay aynı zamanda karaciğer sağlığını korumaya yardımcı olabilir.
 • Soğuk algınlığına iyi gelen mandalina kabuğu çayı aynı zamanda kış aylarında sık yaşanan nezle ve grip gibi vakaların çabuk geçiştirilmesine yardımcı olabilir.
 • Mandalina kabuğu çayı aynı zamanda sindirims istemi için faydalıdır.
 • Mandalina kabuğu çayı, kabızlık sorununu giderir ve bağırsakların temzilenmesini sağlayabilir.
 • Genel olarak metebolizmanın hızlanması ve canlanmasına katkıda bulunur, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği vardır.
 • Yüksek miktarda besin ve mineraller içerir, bu yüzden yorgunluğu giderici özelliği vardır.

Mandalinanın Zararları

Mandaline genel anlamda tüm yaştan kişilerin güvenle tüketebileceği bir meyvedir. Şimdiye kadar sağlık açısından bir zararının olduğu belirlenememiştir. Aşırı tüketime bağlı olarak bazı yan etkileri vardır.

 • Ufak çocuklar çok fazla tükettiğinde cilttde tahriş, kızarma meydana gelebilir.
 • Hassas bünyesi olan ve alerjiye karşı hassas kişilerde kaşıntı, ciltde kızarma ve döküntüye enden olabilir.
 • Bir kısım sağlık uzmanı emzirme ve gebelik döneminde bazı zararları olduğunu savunmaktadırlar ama bizi bilimsel bir kanıt bulamadık. Bu durumda en soğrusu tüketimde aşırıya kaçılmamasıdır.

Tavsiyeler

Mandalina kış aylarında bol miktarda çıkan bir kış sezonu meyvesi olduğundan kışın tüketilmesi en doğru tercihtir. Kışın düzenli olarak mandalina tüketimi soğuk algınlığının neden olduğu hastalıklardan korunmamıza yardımcı olabilir. Bunun dışında mandalina suyu ve mandalina kabuğu çayının aşırı tüketilmemesini öneririz.


Bu haber 1044 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

..M..

Madımak Ve Faydaları

Madımak Ve Faydaları Şeker hastalığından böbrek taşına, beyin yorgunluğunu gidermeden kanı ...

Meryem Ana Otu Ve Faydaları

Meryem Ana Otu Ve Faydaları Arabistan’da ilk ortaya çıkan sağlık için çok yararlı bir bitkidir. MERYEM ANA ELİ OTU, MERYEM OTU, FATMA ANA ELİ O...

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com