Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Goji Berry Faydaları Saymakla Bitmiyor

Goji Berry Faydaları Saymakla Bitmiyor

08 - Şubat - 2016, 22:22

Tansiyon rahatsızlığı bulunanların da tercih ettiği meyvelerden biri olan Goji berry


GOJİ BERRY'NİN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Yüksek bir besin değerine sahip olan Goji berry enerji vermesi bakımından özellikle gün boyunca çalışıp enerji harcayanlar tarafından tüketilmesinde fayda olan bir meyvedir. Vücudun direncini ve sağlamlığını arttırmaktadır. Yorgunluğu giderme özelliği de bulunmaktadır. hCG hormonunu salgılanmasını arttıran Goji berry, hem genç hissettirirken hem de erken yaşlanmayı önler. Aynı zamanda uyku problemi olanlar içinde faydası vardır. Uykuyu düzenleme özelliği vardır.

Tansiyon rahatsızlığı bulunanların da tercih ettiği meyvelerden biri olan Goji berry, kan basıncının düşmesine yardımcı olur. 1998 yılında yapılan araştırmalar Goji berry'nin bu faydasını ortaya koymuştur. Germanium içermesinden dolayı kanserin etkilerine karşı bünyeyi korur. C Vitamini bulundurmasından ötürü içerisinde bulunan antioksidanlar kansere yol açan genlerin değişimini önler.

GOJİ BERRY CİNSEL GÜCÜ ARTTIRIYOR

İçerisinde yer alan beta-sitosterolden ve antioksidanlardan dolayı kolestrol seviyelerinin sağlıklık aralıkta kalmasını sağlar. Uzak Doğu'da geçmişten bu yana kullanılan Goji berry, cinsel gücü arttırmasıyla da meşhur bir bitkidir. Kanda bulunan testesteron oranını arttıran Goji berrynin cinsel gücü arttırması da bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Tükettiğimiz bazı meyve ve sebzede olduğu gibi Goji berry de kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Yağın depolanmasını engellemesi kilo alınmasının önüne geçer. Uyku tedavisinde de Goji berrye başvurulmaktadır. Ayrıca hastalıklara karşı direnci arttıran Goji berry, kışı yaşadığımız bu günlerde kolay hastalanmaya karşı vücudu koruması bakımından önemlidir. Cilt sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır. Goji berrynin faydaları arasında böbrek sağlığına iyi gelmesi de vardır. Aslında bu meyve genel olarak sindirim sistemine iyi gelmektedir. Yine kemik ve kas sağlığı açısından da önemli bir meyvedir Goji berry. Goji berry, stres giderici özelliğiyle de oldukça önemlidir. Özellikle günümüz hayat ve çalışma koşullarında stresle mücadele etmekte zorlanan insanlar Goji berry'nin bu faydasından faydalanabilirler.

FAZLA GOJİ BERRY TÜKETMEK ZARARLI

Peki bunca yararı olan Goji berrynini zararları yok mu? Goji berry kullanımında dikkatli olmak gerekiyor. Faydalarında yer alan zayıflama, genç kalma gibi özeliklerinden dolayı gereğinden fazla tüketmemek gerekiyor. Diyabet hastaları ve diyabet ilaçları kullanan kişiler, ilaçların etkisini azaltmasından dolayı Goji berryden uzak durması gerekiyor. Fazla tüketilmesi durumunda Goji berry hipertansiyona neden olabiliyor. Ayrıca polen alerjisi olan kişiler Goji Berry yerseler, hırıltı, hapşırma, kaşıntı, burun tıkanıklığı, gözlerde kaşıntı gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Uykuyu düzenleme özelliği olan olen Goji berrynin sadece gündüzleri tüketilmesi bekleniyor çünkü geceleri tüketildiğinde uykuyu kaçırabiliyor ayrıca fazla tüketildiğinde uykusuzluğa neden oluyor. Enerji seviyesini arttıran Goji berrynin tüketilme oranını dengede tutamadığınızda konsantrasyon bozukluğu, hiperaktiflik ve huzursuzluk yapabiliyor. Yine fazla yendiğinde kan akışını normal seviyelerin üzerine çıkartır. Goji meyveleri aşırı tüketildiğindeı baş dönmesi, göz rahatsızlığı, bulanık görme ve halüsinasyonlar gibi şiddetli yan etkilere yol açabilir. Goji berry alerjiye yatkın olan kişilerin dikkatli kullanmaları gerekir. Ayrıca kan sulandırıcı ilaçlarla, şeker hastalığı ilaçlarıyla ve yüksek tansiyon ilaçları ile etkileşime girebilir. Bu ilaçları kullananların doktoralarına danışarak tüketmeleri gerekir.


Bu haber 857 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

..G..

Gülün Sağlığımıza Faydaları

Gülün Sağlığımıza Faydaları Gülün sağlığımıza faydaları nelerdir gül reçeli nelere iyi gelir

Gurmar - Gymnema (Gymnema sylvestre)

Gurmar - Gymnema (Gymnema sylvestre) Gurmar (Gymnema sylvestre)

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com