Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Madımak Ve Faydaları

Madımak Ve Faydaları

20 - Nisan - 2017, 10:55

Şeker hastalığından böbrek taşına, beyin yorgunluğunu gidermeden kanı ...

Madımak Otu ve Madımak Otu Faydaları

Madımak Otu, İç Anadolu yöresinde çokça bilinen, kuzukulağıgiller familyasından, kendiliğinden yetişen, çok yıllık otsu bir bitkidir. Anadolu halk mutfağında besin olarak kullanılmaktadır. Madımak Salatası adıyla çiğ olarak tüketildiği gibi; çorbası, yahnisi, böreği, mıhlaması, cacığı da yapılmaktadır. Nisan-Mayıs aylarında kırsal bölgelerden toplanarak; yöre insanınca tüketilir. Son yıllarda Madımak Otu’na yoğun bir talep yaşanmaktadır. Özellikle Madımak Çorbası çok talep görmektedir. Büyük şehirlerde pazarlarda fiyatı ortalama 8 TL den satılmaktadır.

Madımak Otunun Faydaları

Aynı zamanda; bahçe ve tarlalardaki istenmeyen otlardan kurtulmak için madımak otuekilebilmektedir. İçeriğindeki fenol bileşikleri sayesinde, diğer bitki gelişimlerini durdurucu/boğucu etkisi vardır. Yerli ve yabancı alanda henüz üzerinde yeterince araştırma yapılamamıştır.

İdrar söktürür ve idrar arttırıcı özelliği vardır. Ayrıca Kan şekerini düşürdüğü de söylenmektedir. Ayrıca damar büzücü etkisi olduğundan dolayı; basur, doğum kanamaları ve adet kanamalarında kullanıldığı bilinmektedir. Ancak sözü edilen bu faydaların bilimsel bir açıklaması çok yoktur. Bu sebeple sadece bir besin olarak bilinmesinde zannımızca fayda vardır.  Ayrıca madımak otununkurutulmuş yumrusu veya yaprakları çay olarak da tüketilmektedir.

Vitamin ve mineral deposu

E, A, C, B2, B6 vitaminlerin yanı sıra folik asit ve demir, fosfor, kalsiyum gibi minareller açısından son derece zengin olan madımak otu, hastalıklara, kimyasal madde ve hava kirliliğine karşı vücudumuzun direncini arttırır, ısı değişimlerine karşı vücudumuzu korur ve savunma mekanizmamızı güçlendirir.
Şeker hastalığından böbrek taşına, beyin yorgunluğunu gidermeden kanı temizlemeye kadar birçok faydası bulunan madımak, ayrıca karın ağrılarının giderilmesi, hemoroid, ishal ve iltihapların tedavisinde de etkili.

Hamileler için faydalı

Hamilelerin folik asit ihtiyacı normal insanlarınkinden daha fazla olur. Bu nedenle içinde bol miktarda folik asit bulunan madımak, özellikle gebeler için büyük önem taşıyor. Uzmanlar folik asit ihtiyacının giderilmesi için madımağın sofralardan eksik edilmemesini tavsiye ediyor.

Pişirmeden önce iyice temizlemek önemli

Otların tüketilmeden önce temizliğine çok dikkat edilmeli. Çünkü toprağa yakın yetişen otlarda, küçük ve kıvrımlı yaprakları nedeniyle temizlik daha zahmetli bir uğraş. Otların içeriğindeki folik asit ve C vitamini suda erime özelliğine sahip olduğu için pişirme suyu dökülmemeli. Madımak, ıspanak gibi pişirildiği için sebze olarak kullanımı daha yaygın. Çiğ olarak da tüketilebilir. Baharda taze olarak tüketilen madımak, kış için kurutularak ya da konserve yapılarak saklanabilir.


Her ot yenmiyor

Doğada kendiliğinden yetişen şifa deposu otlar kadar yenmesi sakıncalı olanlar da var. Bu tür otların besin zehirlenmelerine yol açabileceğini hatırlatan uzmanlar, yenilip yenilmeyeceğinden şüphe edilen veya bilinmeyen otların tüketilmemesi gerektiğini belirtiyor.


Bu haber 925 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

..M..

Meryem Ana Otu Ve Faydaları

Meryem Ana Otu Ve Faydaları Arabistan’da ilk ortaya çıkan sağlık için çok yararlı bir bitkidir. MERYEM ANA ELİ OTU, MERYEM OTU, FATMA ANA ELİ O...

Mandalina'nın Faydaları

Mandalina'nın Faydaları Suyundan , kabuğuna tam bir şifa deposu.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com