Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği

Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği

29 - Eylül - 2017, 23:19

24.Ortalama bir mavi balinanın ağırlığı ortalama 40 filin ağırlığı kadardır. Bu demektir ki mavi balinanın dili bir filden daha ağır bir kütleye sahiptir. Ayni zamanda mavi balinaların kalbi o kadar büyüktür ki bir insan atardamarları içerisinde rahatlıkla yüzebilir.

1. İnsanlık 20. yüzyılda en az 2.8 milyon balinayı katletti.

2. Balinaların yaşı 25 cm'lik kulak kiri tıkacındaki halkaları sayarak öğrenilebilir.

3. Amerika geyiğinin doğal yırtıcısı katil balinadır. Amerika'nın kuzeybatı sahilinde yüzen geyikleri avladıkları biliniyor.

4. Mavi balinanın ağzındaki su neredeyse vücudunun tamamının ağırlığı kadar gelir.

5. Çoğu pahalı parfümün içinde balina dışkısı vardır.Aslında parfüme kokuyu veren ispermeçet balinalarının dışkılarında oluşan amber (ambergris) adlı değerli bir taş.

6. Balinalar da güneş yanıklarından muzdarip olabilirler.

7. Bir mavi balina basketbol sahasından daha büyüktür.

8. Dünyada bilinen sadece bir tane tamamen beyaz kambur balina vardır.

9. Balinalar suyun altında 30 dakikadan fazla kalırlarsa boğulurlar.Balıklar ve diğer su canlılarına kıyasla balinaların solungaç yerine akciğerleri olduğundan arada bir hava almak için bizim gibi dalıp çıkmaları gerekmekte.

10. Muazzam boyutlarına rağmen, mavi balinalar neredeyse sadece krille beslenir.Ki bunlar da bir fasulye tanesi boyutunda karidese benzeyen canlılardır. Ne kadar ironik değil mi?

11. Bir mavi balinanın kalbi araba boyutunda olabilir.


12. Mavi balinaların dili fil ağırlığına denk gelebilir.

13. Balina köpekbalıkları 100 yıla kadar yaşayabilir.

14. Hayatlarının ilk yılında, bebek mavi balinalar her gün 91 kilo alır.15. Mavi balinalar güneşlenebilir.


16. Katil Balinalar aslında yunustur, balina değil.Bu balina (Orcinus orca), Orka olarak da bilinir, okyanus yunusları ailesinin en iri üyesidir.17. Yunus ve balinalar baş yerine ilk önce kuyruktan doğururlar.


18. Çoğu ispermeçet balinasının başı "hurda" denilen yağlı, sarı bir dokuyla doludur.Ayrıca kendileri şu anda var olan hayvanlar arasında en büyük beyine sahiptir. Yaklaşık 8 kg.


19. Dişi katil balinalar, kısa yüzgeçli pilot balinalar ve insanlar menopoz dönemi sonrasında yaşayabilen tek canlı türleridir.


20. 2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre, ispermeçet balinaları genelde gün boyunca, sığ bir 'akıntı dalışı' yüzeyi altında dikey pozisyonda uyurlar.


21. 18. ve 19. yüzyılın avcıları balinaları, yağlarını lamba yakıtı ve yağı yapmada kullanmak için avladılar.22. Balina sütü diş macunu yoğunluğundadır.


23. İspermeçet balinaları Dünya'daki en gürültülü hayvanlardır. Sesleri 230 desibele kadar ulaşabilir.

24.Ortalama bir mavi balinanın ağırlığı ortalama 40 filin ağırlığı kadardır. Bu demektir ki mavi balinanın dili bir filden daha ağır bir kütleye sahiptir. Ayni zamanda mavi balinaların kalbi o kadar büyüktür ki bir insan atardamarları içerisinde rahatlıkla yüzebilir.


 25.Ortalama olarak 2 yılda bir hamile kalırlar. Hamilelik süreleri 10-12 ay arasındadır.


Bu haber 310 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

FAYDALI BİLGİLER

Güneşin Zararları Ve Yararları

Güneşin Zararları Ve Yararları Güneşin yararları ve zararları.

Kuruyemişçiden Aldığınız Kaju'nun Aslında..

Kuruyemişçiden Aldığınız Kaju'nun Aslında.. Kaju olarak bilinen kuru yemiş aslında kaju elmasının sapıdır.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com