Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Organik yaşam tavsiyeleri

Organik yaşam tavsiyeleri

29 - Temmuz - 2010, 20:14

Hayatınızda yapacağınız birkaç ufak değişillik ve dikkat edeceğiniz bazı detaylarla doğayı ve dünyayı korumak elimizde…

Küresel ısınma, çevre kirliliği, doğanın dengesinin bozulması, yok olan canlılar, ardı ardına ölen oamuk işçileri derken ekolojik yaşama olan eğilim son yıllarda giderek arttı. Artması da gerek zaten… Doğayı ve evreni korumak adına bizler de elimizden geleni yapabiliriz.

Organik beslen, organik giyin

Unutmayın; tarım ilaçları ve kimyasal gübrelerin bilinçsizce kullanımı yediğimiz yiyecekler de sağlığımızı tehdit ediyor. Ayrıca kimyasal tarım ilaçları zamanla toprakta birikerek ekolojik dengeyi bozuyor. Burada imdadımıza yetişen organik ürünler oluyor. Aynı şekilde giyim konusunda da pamuğun yetiştiriliş ve işleniş sürecinde kullanılan kimyasalların sağlığımızı nasıl etkileyebileceğini ve bu yüzden ölen pamuk işçilerini unutmayın. Tekstik sektöründe git gide genişleyen ekolojik giyime siz de ağırlık verin.

Doğa dostu kozmetikler

Bazı kozmetik ürünleri sağlığımız için oldukça zararlı olan paraben maddelerine sahip. Ayrıca bazı ürünlerin üretilmesi isin birçok canlı da yok ediliyor. Bunları aklınızdan çıkarmayın. Zaten son yıllarda mineral makyaja ve organik bakım ürünlerine de talepler arttı. Birçok doğal marka yaygınlaştığı gibi var olan markalar da koleksiyonlarında organik serilere yer verdi. Bu nedenle kozmetik alışverişimizde bu tip ürünlere ağırlık vermek hem kendi sağlığımız hem de doğa dengesi açısından faydalı olacak.

Plastik yok, doğal var

Plastiği hayatımızdan çıkarmak da doğaya yapacağımız iyilikler arasında. Evet, plastik dayanıklı bir madde olabilir, ama bir o kadar da doğadan yok edilmesi zor bir madde olduğunu unutmayın. Ayrıca alışverişlerinizde de plastik torbalar yerine doğa dostu alışveriş poşetlerini tercih edin. Birçok firma bu uygulamaya zaten geçti bile…En olmadı, siz kendi alışveriş çantanızı yanınızda taşıyın. Bu şekilde evinizde veya alışverişinizde plastik yerine geri dönüşümlü ahşap veya kağıt malzemeler kullanmak çevreye daha az zarar vermemize yarayacak.

Atık toplama kutuları

Piller, camlar, plastikler için özel olarak yapılmış atık toplama kutularını hafife almayın. Örneğin piller… İçlerinde bulunan cıva, kurşun, nikel gibi ağır metaller hem çevremizi hem de insanları zehirleyebilecek güce sahip. Onları çöpe, sokağa veya denize atmak yerine atık toplama kutularına atarsanız, doğaya bir iyilik yapmış olursunuz.

Elektrik tasarrufu

Evimizde bulunan elektronik aletlerinin ‘stand-by’ modundayken bile elektrik tüketmeye devam ettiğini unutmayın. Bu nedenle onları kullanmadığınız zamanlarda bile güç kaynaklarından kapatmaya özen gösterin. Ayrıca televizyon ve bilgisayar ekranlarının da yaydığı ışınların vücudumuzun ritmini düzenleyen melatonun hormonunun salgılanmasını engellediğini de hatırlatalım. Yatmadan en az bir saat önce ekranlardan uzak durmanızı not edelim.

Beyaz eşyada A+, temizlik malzemelerinde ekolojik

Beyaz eşyalarınızda daha az enerji ve daha az su harcayan ürünleri tercih edin. Onları satın alırken enerji performansının A veya A+ olmasına mutlaka özen gösterin. Temizlik malzemelerinin de çoğunun sağlığımızı ve çevreyi tehdit ettiğini göz önünde bulundurarak, aldığınız ürünlerin içeriğini ve doğada ne kadarının çözülebildiğine dikkat edin; az miktarda kullanmaya da özen gösterin. Ayrıca temizlik yaparken mikrofiber bezler kullanın, çünkü bu bezler sayesinde temizlik malzemesinden tasarruf edebiliriz.
 
 

Bu haber 1481 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ŞİFALI BİTKİLER

Kenevir kadar yararlı bir bitki neden yasak?

Kenevir kadar yararlı bir bitki neden yasak? Kenevirin bu özellikleri bilinmiyor muydu da biz petrole ve kimyasala dayalı bir medeniyet kurduk?

Kuruyemiş Yemenin Faydaları

Kuruyemiş Yemenin Faydaları Badem,Fındık içi,Ay çekirdeği,Türk kahvesi,Kuru üzüm,Hurma,Kuru Kayısı,Ceviz,Leblebi...

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com