Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Mantarla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Mantarla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

06 - Ekim - 2012, 10:30

Bursa ve Bilecik'teki dağlık yörelerden toplanan mantarları yiyen 4 kişi zehirlendi. Bu kişilerd...

Bursa ve Bilecik'teki dağlık yörelerden toplanan mantarları yiyen 4 kişi zehirlendi. Bu kişilerden birinin mantar satıcısı olduğu ve en zehirli tür olarak bilinen ''Amanita Falloides''i yediği belirlendi. Yetkililer uyardı.

Bursa'nın Orhaneli ilçesinde yaşayan Ali Kaya (73) ve Remziye Kaya (71), mantar yedikten bir süre sonra mide bulantısı, karın ağrısı ve kusma şikayetiyle hastaneye gitti.

En zehirli tür olarak bilinen ''Amanita Falloides'' mantarından yiyen Kaya çifti, Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı. Durumu ağır olan ve yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Ali Kaya'nın, yıllardır dağ köylerinden mantar toplayıp sattığı öğrenildi.

Kestel ilçesinde yaşayan Ayşe Yazıcı (47) ve Bilecik'te oturan Kadriye Aynıgül de (46) yedikleri mantardan zehirlenmeleri sonucu aynı hastaneye kaldırıldı.
 
''EN FAZLA, MANTARI BİLDİĞİNİ SANANLAR ZEHİRLENİYOR''-


Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Sedat Demir, hastanelerinde tedavi gören 4 hastadan Ali Kaya dışındakilerin hayati tehlikelerinin bulunmadığını söyledi.

Demir, doğada yetişen mantarların hangisinin zehirli olup olmadığını bildiğini iddia edenlerin zehirlenmeye daha fazla maruz kaldığına işaret ederek, şöyle konuştu:

''Zehirli mantarı tespit edebilmek çok zor. Özellikle bu dönemde mantar zehirlenmelerine dikkati çekmek gerekiyor. Sonbahar, yağmurların arttığı ve doğada mantarların bollaştığı bir mevsimdir. Bu dönemde zehirlenme vakalarında da önemli bir artış yaşanır. Hiçbir şekilde doğadan toplanan mantarlar yenilmemelidir.''

Zehirlenmenin, mantarın tüketilmesinden sonraki 48-72 saatten sonra ortaya çıkabildiğini belirten Demir, bulantı, karın ağrısı, genel durum bozukluğu ve ardından ciddi böbrek ve karaciğer yetmezliğinin zehirlenmenin belirtileri olduğunu vurguladı.

Ciddi zehirlenmelerin ölümle sonuçlanabildiğini dile getiren Demir, bu nedenle, kültür mantarı dışındakilerinin tüketilmemesi, bunların da güvenilir olmasına dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.
MANTARLA İLGİLİ YANLIŞ BİLİNENLER-


Doğada yetişen mantarların bakmakla ya da farklı ilkel yöntemlerle anlaşılamayacağını belirten Demir, halk arasında mantarla ilgili yanlış bilinenleri şöyle sıraladı:

''Zehirli mantarlar çok çekici görüntüde olur.

-Belirli bölgelerde yetişen mantarlar zehirlidir.

-Zehirli mantar gümüş kaşıkla kaynatılırsa kaşık kararır.

-Sirkeli, tuzlu suda kaynatmak mantarın zehri ortadan kaldırır, pişirilen mantarın zehiri kaybolur.

-Mantar yoğurtla tüketilirse zehirlenme olmaz

-Çayırda yetişen mantar zehirlemez, koparılınca mantarın rengi değişmezse zehirsizdir.

-Salyangozlar zehirli mantarı yemez.''

Bu haber 3392 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

FAYDALI BİLGİLER

Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği

Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği 24.Ortalama bir mavi balinanın ağırlığı ortalama 40 filin ağırlığı kadardır. Bu demektir ki mavi balinanın dili bir...

Güneşin Zararları Ve Yararları

Güneşin Zararları Ve Yararları Güneşin yararları ve zararları.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com