Şifanur
Gülistan
Üç Mescid
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ ANKETLER ARŞİV İLETİŞİM PAYLAŞIM

BİR AYET - BİR HADİS

BİR AYET 

Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Siz içinizdekileri açığa vursanız da gizli tutsanız da Allah onunla sizi hesaba çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine de azab eder. Allah her şeye kadirdir.(Bakara Suresi - 284)

   BİR HADİS

"Evimle minberimin arası, Cennet bahçelerinden bir bahçedir ve minberim havzımın üzerindedir." (bk. Buhârî, Fadlı Salati Mescidi Mekke, 5; Müslim, Hac, 92; Müsned, 2/36, 236, 450, 534; 4/41)

 
Cilt Kuruluğu İçin Pratik Öneriler

Cilt Kuruluğu İçin Pratik Öneriler

02 - Kasım - 2010, 13:30

Kış döneminde havadaki nem kaybı, kalorifer sisteminin havadaki su ve nemi azaltması ve de soğuk hava bundan ötürü terlemedeki azalma cilt kurumasını artıran nedenlerdir...

Kış döneminde havadaki nem kaybı, kalorifer sisteminin havadaki su ve nemi azaltması ve de soğuk hava bundan ötürü terlemedeki azalma cilt kurumasını artıran nedenlerdir. Memorial Hastanesi ve Etiler Memorial Polikliniği Dermatoloji Bölümü’nden Uz. doktor Zerrin Baysal, cilt kuruluğu için pratik önerileri sıraladı.

Cilt kuruluğu vücudun tüm bölgelerini ilgilendirebilir, fkat daha çok uzuvlarda yani kollarda ve bacaklarda görülür. Birçok kişi doktora gitmeden bu kuruluğun tanısını kendileri koyabilir. lakin bir kısım kimsede görüntüsel farklılık
gelişmese bile dermatolog muayenesinde tesbit edilir. Kaşıntı şikayeti ile doktora başvuran hastaların birçoğu kuru deriye sahiptir ve de sadece cilt kuruluğunun tedavisi yapılarak iyileşir.

Kışın cilt kuruluğu önlenmezse egzemaların oluşumu kolaylaşır

Egzemalı deri kaşınır, kaşınma sonrası deride kalınlaşmalar oluşur, kaşınırken tırnaklar yoluyla yırtıklar gelişir ve enfeksiyon için kapı açılmış olur. Tüm bunların sonucunda gelişen tabloların bir çok iz bırakarak iyileşir. Düşünülenin aksine cilt kuruluğu mutlaka tedbir alınması gereken bir durumdur. Peki fkat ne yapılabilir?

-    Kış yaklaşırken mutlaka cilt muayenesi yapılmalı ve uygun cilt bakımı planlanmalıdır.
-    Sıcak su ile banyo yapılmamalıdır. Özellikle hergün yıkanma alışkanlığı olan kişilerin yıkanma sıklıklarını azaltmaları gerekir. Yıkanırken kullanılan ürünlerin mutlaka doğru ürünler olmasına dikkat edilmelidir. Kurutmayan sabunlar, şampuanlar kullanılmalı, bunun için de ürünlerin gliserin, lanolin ve buna benzeyen yağ içerikli olanları seçilmelidir.
-    Yıkandıktan daha sonra cilt çok kurulanmamalı ve hafif nemliyken cilt tipi için uygun olan nemlendiriciler uygulanmalıdır.
-    Ortamın nemlendirmek de cilt kuruluğunu azaltmaya katkıda bulunur. Kalorifer peteklerine konulan su kapları ya da ıslak havlular, buhar aletleri gibi önlemler basitce uygulanabilir.
-    Bol su içmenin mutlaka yararı vardır, fkat bu konuda bilinmesi gereken şudur ki; esasında birçok kişinin düşündüğü “az su içiyorum o yüzden cildim kuru” fikri de yanlıştır.
-    Cilt kuruluğunu engellediği düşünülen kimi gıdaların (fındık, fıstık, ceviz, kuru üzüm, balık, havuç, ıspanak…) fazla tüketilmesi gene kuruluğu önlemede yardımcı olur.

Cilt kuruluğunu önlemede en mühim silah nemlendiriciler

Özellikle lanolin, gliserin, üre, pantetol gibi kuvvetli nemlendiricilerin kullanılması her vakit gerekir. Yapılan çalışmaların bir çok kuvvetli nemlendirici özelliği olan ürünlerin kullanılmasının deri yaşlanmasını azalttığı, kırışıklıkların görünümünü düzelttiği, renk değişikliklerini engellediği saptamıştır.

Uygun yaş grubuna yönelik uygun ürünü kullanmak da son derece mühimdir

Genç bir kişinin kullanacağı bir ürün ile yaşlı bir kişinin kullanacağı ürün tabi ki aynı değil. Sadece yaş etkeni, kullanılacak ürünün seçimini etkilemez. Aynı zamanda deri rengi, deri kalınlığı, derinin seboreik olup olmadığı, gene akneye yatkınlık gibi etkenler nemlendirici seçiminde mühimdir.

Bu haber 1479 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

FAYDALI BİLGİLER

Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği

Mavi Balinanın En Şaşırtan 25 Özelliği 24.Ortalama bir mavi balinanın ağırlığı ortalama 40 filin ağırlığı kadardır. Bu demektir ki mavi balinanın dili bir...

Güneşin Zararları Ve Yararları

Güneşin Zararları Ve Yararları Güneşin yararları ve zararları.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Web Sitemizi Beğendiniz mi?

Tüm Anketler

NAMAZ VAKTİ

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz.© 2010 www.sifanur.com